Иракский блеф. Увеличение грузинской армии не связано с участием в миротворческих операциях // Независимая газета. - M, 2007. - 17 сентября. - N195. - C.7[MFN: 30168]
ანოტაცია:  Принята поправка в бюджет Грузии на рост военных расходов
მოხსენიებული პირები:  Кезерашвили Давид (министр обороны Грузии); Руруа Николоз (зампред комитета по обороне и безопасности парламента Грузии).
თემატიკა:  პოლიტიკა; სამხედრო საქმე.
ქართული დიასპორა ქართულ ჟურნალ-გაზეთებს ითხოვს // რეზონანსი. - , 2010. - 27 აპრილი. - N107. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N16. - გვ.7,10[MFN: 30169]
UDC:  325.2 + 070(479.22)
თემატიკა:  ქართველი ემიგრანტები; ქართული პრესა.
Осетины собрались на большой совет. Южная Осетия держит курс на объединение с Россией // Независимая газета. - M, 2007. - 18 сентября. - N196. - C.6[MFN: 30170]
ანოტაცია:  В Цхинвали открывается VI Съезд осетинского народа
მოხსენიებული პირები:  Гаглоева Ирина (глава комитета по информации и печати Южной Осетии); Джиоев Мурад (министр внутренних дел Южной Осетии); Габашвили Котэ (председатель комитета по внешним связям парламента Грузии).
1. "სტუდენტები "იავნანას" მხარდასაჭერად" // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 18 მარტი. - N2. - გვ.14[MFN: 30171]
UDC:  061.27 + 378.4(479.22)
ანოტაცია:  თსუ-ში საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდ "იავნანას" მხარდასაჭერად გამართული აქციის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ბურჭულაძე პაატა (ქართველი საოპერო მომღერალი, ფონდ "იავნანას" დამაარსებელი); ხუბუა გიორგი (თსუ-ის რექტორი); შამათავა გიორგი (თსუ-ის სტუდენტური თვითმმართველობის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქველმოქმედო ფონდები; უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3013 | 3014 | 3015 | 3016 | 3017 | 3018 | 3019 | 3020 | 3021 | 3022 | 3023 |  შემდეგი »  ბოლო »»