დიმიტრი ყიფიანის სახლ-მუზეუმი სასწრაფო რესტავრაციას საჭიროებს // რეზონანსი. - , 2010. - 29 აპრილი. - N109. - გვ.3[MFN: 30485]
პერსონალია:  ყიფიანი დიმიტრი (ქართველი საზოგადო მოღვაწე).
მოხსენიებული პირები:  ფრუიძე ლევან (ეთნოგრაფი).
გეოგ.დასახელება:  ქვიშხეთი.
1. დელბა, საიდა
სამშობლოწართმეული კაცის ნაამბობი : ლექსი / ს.დელბა ; თარგმნა ანა კოპალიანმა // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 18 მარტი. - N2. - გვ.7[MFN: 30486]
UDC:  821.352.2
თემატიკა:  აფხაზური პოეზია.
1. თსუ-ის ფილოლოგიის ფაკულტეტის სტუდენტთა საერთო კრების ოქმი // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 14 აპრილი. - N18[3]. - გვ.2[MFN: 30487]
ანოტაცია:  საქართველოს სსრ ახალი კონსტიტუციის პროექტის განხილვასთან დაკავშირებით 1978 წლის 6 აპრილს ჩატარებული თსუ-ის ფილოლოგიის ფაკულტეტის სტუდენტთა საერთო კრების ოქმი
მოხსენიებული პირები:  ვეშაპიძე პაატა (III კურსის სტუდენტი); მაღლაფერიძე ვასილ (III კურსის სტუდენტი); მახარობლიძე თამარ (II კურსის სტუდენტი); ვასაძე თამაზ (IV კურსის სტუდენტი); გრიგალაშვილი ნოდარ (III კურსის სტუდენტი); ნოდია ზვიად (II კურსის სტუდენტი); ხინთიბიძე ელგუჯა (ფილოლოგიის ფაკულტეტის დეკანი).
საკვანძო სიტყვები:  1978 წლის 14 აპრილი.
ჰარვარდის პროფესორის საჯარო ლექცია // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 14 აპრილი. - N18[3]. - გვ.8[MFN: 30488]
UDC:  572(092)
ანოტაცია:  ჰარვარდის უნივერსიტეტის ანთროპოლოგიის დეპარტამენტის პროფესორის მაიკლ ჰერცფილდის მიერ თსუ-ში საჯარო ლექციის - "ანთროპოლოგია მომავალში" - წაკითხვის შესახებ
პერსონალია:  ჰერცფილდი მაიკლ (ჰარვარდის უნივერსიტეტის ანთროპოლოგიის დეპარტამენტის პროფესორი).
თემატიკა:  ანთროპოლოგები.
1. ნადარეიშვილი, თეიმურაზ
პროტონთა შემხვედრი ნაკადების შეჯახება და გია დვალის საჯარო ლექცია // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 14 აპრილი. - N18[3]. - გვ.8[MFN: 30489]
UDC:  53(479.22)(092)
ანოტაცია:  ელეფთერ ანდრონიკაშვილის სახელობის ფიზიკის ინსტიტუტში ქართველი ფიზიკოსის გია დვალის მიერ წაკითხული საჯარო ლექციის - "ნაწილაკების ფიზიკისა და კოსმოლოგიის ზოგიერთი ფუნდამენტალური საკითხი" - შესახებ
პერსონალია:  დვალი გია (ქართველი ფიზიკოსი, მაქს პლანკის ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი, ნიუ-იორკის უნივერსიტეტის პროფესორი).
თემატიკა:  ქართველი ფიზიკოსები.
1. ATLAS და LHC საქართველოში // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 14 აპრილი. - N18[3]. - გვ.8[MFN: 30490]
UDC:  53(063)
ანოტაცია:  2010 წლის 13 იანვარს ატლას-ექსპერიმენტის ახალი ამბების ბიულეტინში თბილისში ჩატარებული საერთაშორისო კონფერენციის ("ფიზიკა მომავლის კოლაიდერებზე - 2009") შესახებ გამოქვეყნებული წერილის შემოკლებული ვარიანტი, რომელშის საუბარია კონფერენციის სამეცნიერო მნიშვნელობასა და თბილისურ შთაბეჭდილებებზე
მოხსენიებული პირები:  ხუბუა ჯემალ (პროფესორი); მინაშვილი ირაკლი (ფიზიკოსი, დუბნის გაერთიანებული ბირთვული კვლევების ინსტიტუტის თანამშრომელი).
თემატიკა:  ფიზიკა; საერთაშორისო კონფერენციები.
"ჩემთვის საქართველოში უნივერსიტეტი ერთია" : ინტერვიუ / პ.იმნაძე ; ჩაიწერა მ.ტორაძემ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 14 აპრილი. - N18[3]. - გვ.9[MFN: 30491]
ანოტაცია:  ინტერვიუ თსუ-ის მედიცინის ფაკულტეტის სრულ პროფესორთან, ლევან საყვარელიძის სახელობის დაავადებათა კონტროლის და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის დირექტორთან პ.იმნაძესთან საკუთარი საქმიანობის შესახებ
1. კუპატაძე, ბონდო
როდის გადაწყდა საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის საკითხი? : ინტერვიუ / ბ.კუპატაძე ; ჩაიწერა ნ.კაკულიამ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 14 აპრილი. - N18[3]. - გვ.10[MFN: 30492]
UDC:  324(479.22) + 341.231(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ისტორიკოსთან, პროფესორ ბ.კუპატაძესთან 1991 წლის 31 მარტს საქართველოში დამოუკიდებლობის აღდგენასთან დაკავშირებით ჩატარებული რეფერენდუმის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  გამსახურდია ზვიად (საქართველოს უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე); გორბაჩოვი მიხეილ (სსრკ-ის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  რეფერენდუმები; საქართველოს დამოუკიდებლობა.
მიხეილ სააკაშვილს ვანო მერაბიშვილიც კი ემალებოდა : ინტერვიუ / ბ. ბიწაძე ; ესაუბრა გიორგი ჩხაიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 29 აპრილი-6 მაისი. - N16(582). - გვ.2[MFN: 30493]
ანოტაცია:  სასაზღვრო პოლიციის ყოფილი უფროსის საუბარი საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები; აგვისტოს ომი.
რის სანაცვლოდ დაჰპირდა თორთლაძე სააკაშვილს ჯომოლუნგმაზე აყვანას?! // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 29 აპრილი-6 მაისი. - N16(582). - გვ.2[MFN: 30494]
ანოტაცია:  პარლამენტარის შესახებ.
პერსონალია:  თორთლაძე გია (პარლამენტარი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3045 | 3046 | 3047 | 3048 | 3049 | 3050 | 3051 | 3052 | 3053 | 3054 | 3055 |  შემდეგი »  ბოლო »»