"ჩემთვის საქართველოში უნივერსიტეტი ერთია" : ინტერვიუ / პ.იმნაძე ; ჩაიწერა მ.ტორაძემ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 14 აპრილი. - N18[3]. - გვ.9[MFN: 30491]
ანოტაცია:  ინტერვიუ თსუ-ის მედიცინის ფაკულტეტის სრულ პროფესორთან, ლევან საყვარელიძის სახელობის დაავადებათა კონტროლის და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის დირექტორთან პ.იმნაძესთან საკუთარი საქმიანობის შესახებ
როდის გადაწყდა საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის საკითხი? : ინტერვიუ / ბ.კუპატაძე ; ჩაიწერა ნ.კაკულიამ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 14 აპრილი. - N18[3]. - გვ.10[MFN: 30492]
UDC:  324(479.22) + 341.231(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ისტორიკოსთან, პროფესორ ბ.კუპატაძესთან 1991 წლის 31 მარტს საქართველოში დამოუკიდებლობის აღდგენასთან დაკავშირებით ჩატარებული რეფერენდუმის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  გამსახურდია ზვიად (საქართველოს უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე); გორბაჩოვი მიხეილ (სსრკ-ის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  რეფერენდუმები; საქართველოს დამოუკიდებლობა.
მიხეილ სააკაშვილს ვანო მერაბიშვილიც კი ემალებოდა : ინტერვიუ / ბ. ბიწაძე ; ესაუბრა გიორგი ჩხაიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 29 აპრილი-6 მაისი. - N16(582). - გვ.2[MFN: 30493]
ანოტაცია:  სასაზღვრო პოლიციის ყოფილი უფროსის საუბარი საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები; აგვისტოს ომი.
რის სანაცვლოდ დაჰპირდა თორთლაძე სააკაშვილს ჯომოლუნგმაზე აყვანას?! // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 29 აპრილი-6 მაისი. - N16(582). - გვ.2[MFN: 30494]
ანოტაცია:  პარლამენტარის შესახებ.
რატომ დაუტოვეს ქართველმა მესაზღვრეებმა რუსებს მამისონის უღელტეხილი და რატომ ფრიალებს იქ რუსულ-ოსური დროშები?! : ინტერვიუ / ნ. ბურჯანაძე ; ესაუბრა ნინო ცხოიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 29 აპრილი-6 მაისი. - N16(582). - გვ.3[MFN: 30495]
ანოტაცია:  "დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოსათვის" ლიდერი საუბრობს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
გეოგ.დასახელება:  ყირგიზეთი.
საკვანძო სიტყვები:  საზღვრები; არჩევნები.
სააკაშვილს თავის მოკვლა ვანო მერაბიშვილმა არ დაანება // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 29 აპრილი-6 მაისი. - N16(582). - გვ.3[MFN: 30496]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მდგომარეობა აგვისტოს ომის დროს.
1. შაკიაშვილი, ლუიზა
გიჟები გაიძახიან, თამარ მეფე ვარო, დავით აღმაშენებელი ვარო... სააკაშვილიც გაიძახის, აღმაშენებელი ვარო. აბა გიჟი არ არის? : ინტერვიუ / ლ.შაკიაშვილი ; ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 29 აპრილი-6 მაისი. - N16(582). - გვ.4[MFN: 30497]
ანოტაცია:  ყოფილი პარლამენტარის საუბარი საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებისა და ოპოზიციის შესახებ.
1. ალიევი, ფაზიმ
"ეროვნული უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებს სათავეში კრიმინალები უდგანან". "ნაციონალებისთვის" "ქართველი აზერბაიჯანელები" "საარჩევნო ყუთებს" წარმოადგენენ : ინტერვიუ / ფაზიმ ალიევი ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 29 აპრილი-6 მაისი. - N16(582). - გვ.5[MFN: 30498]
UDC:  32 + 323.15(479.22)
ანოტაცია:  პარტია "საქართველოსთვის" ლიდერისა და ეროვნული საბჭოს წევრის საუბარი ეროვნულ უმცირობებში არსებულ პრობლემებზე.
თემატიკა:  პოლიტიკა; ეროვნული უმცირესობები.
1. ჯაფარიძე, ლელიკო
"ქრისტიან-დემოკრატები" ისე არიან ქრისტიან-დემოკრატები, როგორც მე ვარ იაპონიის იმპერატორი ჰიროჰიტო : ინტერვიუ / ლ. ჯაფარიძე ; ესაუბრა ეკა ბუჩუკური // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 29 აპრილი-6 მაისი. - N16(582). - გვ.5[MFN: 30499]
ანოტაცია:  მომღერალი საუბრობს ოპოზიციისა და ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე.
თსუ-ის პროფესორი - სტომატოლოგთა მსოფლიო ფედერაციის კომუნიკაციების კომიტეტის თავმჯდომარე // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 14 აპრილი. - N18[3]. - გვ.11[MFN: 30500]
UDC:  616.31(479.22)(092)
ანოტაცია:  თსუ-ის სრული პროფესორის ვლადიმერ მარგველაშვილის სტომატოლოგთა მსოფლიო ფედერაციის კომუნიკაციების კომიტეტის თავმჯდომარედ არჩევის შესახებ
პერსონალია:  მარგველაშვილი ვლადიმერ (თსუ-ის მედიცინის ფაკულტეტის სტომატოლოგიისა და ყბა-სახის ქირურგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, პროფესორი).
თემატიკა:  სტომატოლოგია; ქართველი ექიმები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3045 | 3046 | 3047 | 3048 | 3049 | 3050 | 3051 | 3052 | 3053 | 3054 | 3055 |  შემდეგი »  ბოლო »»