"ინგლისელებმა მკითხეს, ქართველები მართლა ასეთი კაციჭამიები არიანო?" საქართველოში დროებით დაბრუნებული ნუნუ ბიბილოვი რუსული პროპაგანდის შესახებ გვიამბობს : ინტერვიუ / ნუნუ ბიბილოვი ; ესაუბრა დავით დევიძე // ვერსია. - , 2010. - 7-9 მაისი. - N49(398). - გვ.9[MFN: 30924]
გეოგ.დასახელება:  ინგლისი; ევროპა; აფხაზეთი; თბილისი.
საკვანძო სიტყვები:  საინფორმაციო ომი; რუსული ფილმები.
ფაქტობრივად მერაბიშვილი მართავს ქვეყანას : ინტერვიუ / გ. ხაინდრავა ; ესაუბრა ნინო ცხოიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 6-17 მაისი. - N17(583). - გვ.2[MFN: 30925]
UDC:  32 + 351.74(479.22)
ანოტაცია:  ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერის საუბარი 6 მაისის პოლიციის დღედ გამოცხადების შესახებ.
თემატიკა:  პოლიტიკა; ქართული პოლიცია.
რატომ შეხვდნენ საბჭოს ლიდერები ბონდო შალიკიანს? : ინტერვიუ / ბ. შალიკიანი ; ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 6-17 მაისი. - N17(583). - გვ.2[MFN: 30926]
UDC:  329.052 + 32(479.22:470)
ანოტაცია:  "ხალხის პარტიის" თავმჯდომარის საუბარი რუსეთში ვიზიტის შესახებ.
პერსონალია:  ებრალიძე ალექსანდრე (ბიზნესმენი); შალიკიანი ბონდო (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ოპოზიცია; რუსეთ-საქართველოს პოლიტიკური ურთიერთობები.
1. შარტავა, კახა
უგულავას წინასაარჩევნო კამპანიაში ნამდვილად შეიძლება წაიკითხო - მე გახლავართ თქვენი მომავალი პრეზიდენტი! : ინტერვიუ / კ. შარტავა ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 6-17 მაისი. - N17(583). - გვ.3[MFN: 30927]
ანოტაცია:  "ეროვნული ფორუმის" ლიდერის საუბარი საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები; რუსეთთან ურთიერთობა.
ერთიანი ეროვნული გამოცდები და განათლების ხარისხი // ახალი განათლება. - , 2010. - 6-12 მაისი. - N16. - გვ.1,2[MFN: 30928]
ორგანიზაცია:  გამოცდების ეროვნული ცენტრი.
1. საჯარო სამართლის იურიდიული პირების - საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიერ ერთ პირთან მოლაპარაკების გზით სახელმწიფო შესყიდვების განხორციელების წესი // ახალი განათლება. - , 2010. - 6-12 მაისი. - N16. - გვ.3[MFN: 30929]
UDC:  37.018 + 339.186(479.22)
თემატიკა:  საგანმანათლებლო დაწესებულებები; სახელმწიფო შესყიდვები.
სააკაშვილს არ უნდა ქვეყნის მართვა და გაურბის პრობლემებს : ინტერვიუ / ი. ალასანია ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 6-17 მაისი. - N17(583). - გვ.3[MFN: 30930]
ანოტაცია:  თბილისის მერობის კანდიდატის საუბარი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებსა და ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე.