თემატიკა:  განათლება; მასწავლებლები; კონკურსები.
Мой дед - Отар Джаши // Свободная Грузия. - , 2010. - 6 мая. - N37-38. - С.9[MFN: 30933]
UDC:  7.092(053.2)
ანოტაცია:  Сочинение ученика 11-го класса 58-ой тбилисской средней публичной школы признано победителем Международного конкурса "Голос ребенка - 2010" в номинации "Семейный архив".
თემატიკა:  საბავშვო კონკურსები.
1. "კვალიფიციური მასწავლებლები ეთნიკური უმცირესობით დასახლებული რეგიონების სკოლებში" // ახალი განათლება. - , 2010. - 6-12 მაისი. - N16. - გვ.4[MFN: 30934]
UDC:  37.091.321 + 06.063 + 323.15(479.22)
ანოტაცია:  პროგრამის აღწერილობა, მიზანი და საკვალიფიკაციო მოთხოვნები
თემატიკა:  მასწავლებლები; კონკურსები; ეთნიკური უმცირესობები.
თბილისის მერობის კანდიდატები და მათი შანსები // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 6-17 მაისი. - N17(583). - გვ.4[MFN: 30935]
პერსონალია:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); ალასანია ირაკლი ("ალიანსი საქართველოსათვის" ლიდერი); ჭანტურია გია ("ქრისტიან დემოკრატთა" წარმომადგენელი); ძიძიგური ზვიად ("ეროვნული საბჭოს" ერთ-ერთი ლიდერი); თოფაძე გოგი ("მრეწველთა" ლიდერი); იაკობიძე დავით ("დემოკრატიული პარტიის" კანდიდატი); ივანიშვილი ნიკა ("სახალხო დემოკრატის" ლიდერი); ლაღიძე გიორგი ("მომავალი საქართველოს" ლიდერი); ვაშაძე თამაზ ("სოლიდარობის" კანდიდატი).
ციციკორეების საიდუმლო სერობა. ვინ არიან მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის წევრები და როგორ მოქმედებენ "სულიერი სწავლებით" // ვერსია. - , 2010. - 10-11 მაისი. - N50(399). - გვ.3[MFN: 30936]