მასლოუს მოთხოვნილებათა პირამიდა. მომხმარებელზე ორიენტირებული მარკეტინგი ყოველთვის წარმატებულია : ინტერვიუ / ნ.ჩაჩუა ; ესაუბრა ე.ებანოიძე // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 17-23 ივნ.. - N9. - გვ.19[MFN: 3141 ]
UDC: 339.138-052
ანოტაცია: მომხმარებლის მოთხოვნილებათა შესწავლასა და გათვალისწინებაზე საუბრობს ფსიქოლოგიური კონსულტაციებისა და ტრენინგების ცენტრის ხელმძღვანელი
თემატიკა: მარკეტინგი ; მომხმარებლები .
საკვანძო სიტყვები: მასლოუს მოთხოვნილებათა კლასიფიკაცია .
მურაჩაშვილი, ნათია
ისტორიული ძეგლები თავიანთ ფუნქციასა და მნიშვნელობას იბრუნებენ : ინტერვიუ / ნ.მურაჩაშვილი ; ესაუბრა თ.დადეშელი // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 17-23 ივნ.. - N9. - გვ.19[MFN: 3142 ]
UDC: 902/904 + 72.025
ანოტაცია: კულტურული მემკვიდრეობის რესტავრაციისა და რემონტის შესახებ ბოლო ოთხ წელიწადში - კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსის საუბარი
ორგანიზაცია: .
თემატიკა: ისტორიული ძეგლები ; რესტავრაცია .
ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლისა და ყრმა იესოს რამალის მოტირალი ხატი / მოამზადა ნ.მარუქაშვილმა // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 17-23 ივნ.. - N9. - გვ.21[MFN: 3143 ]
UDC: 27-145.55(394)
ანოტაცია: პალესტინაში, რამალის ოლქში მდებარე ფერისცვალების ტაძრის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის სასწაულმოქმედი ხატი
თემატიკა: ხატები .
"ქუჩაში მაჩერებენ ადამიანები და მეკითხებიან, შეკრულია თუ არა რესპუბლიკური პარტია ხელისუფლებასთან?" : ინტერვიუ / რ.კლიმიაშვილი ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა . - , 2008. - 14-20 აპრილი. - N15. - გვ.2[MFN: 3144 ]