ომი : ლექსი // რეზონანსი. გალაკტიონი . - , 2010. - 23 მაისი. - N3. - გვ.9[MFN: 31951 ]
მოწყალეო სერ: ეგ ტყეები : ლექსი / ენ სექსტონი ; ინგლისურიდან თარგმნა ანა კოპალიანმა // რეზონანსი. გალაკტიონი . - , 2010. - 23 მაისი. - N3. - გვ.9[MFN: 31952 ]
UDC: 821.111-1(73)
თემატიკა: ამერიკული პოეზია .
ბიშოპი, ელიზაბეტ
ბენზინგასამართი სადგური : ლექსი / ელიზაბეტ ბიშოპი ; ინგლისურიდან თარგმნა მანანა მათიაშვილმა // რეზონანსი. გალაკტიონი . - , 2010. - 23 მაისი. - N3. - გვ.9[MFN: 31953 ]
რუსეთში უცხოური კაპიტალის მოცულობა გაიზარდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 26 მაისი-1 ივნისი. - N18. - გვ.19[MFN: 31954 ]
UDC: 339.727.22
თემატიკა: ინვესტიციები .
სასამართლოს გადაწყვეტილებამ ქვეყანა სიბნელეში დატოვა. "ენგურჰესის" მემორანდუმს კვლავ საგულდაგულოდ მალავენ // რეზონანსი . - , 2010. - 20 მაისი. - N129. - გვ.1,9[MFN: 31955 ]
UDC: 620.9(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტროსა და რუსულ კომპანია "ინტერრაოს" შორის გაფორმებულ მემორანდუმზე
მოხსენიებული პირები: ტუღუში ლაშა (გაზეთ "რეზონანსის" მთავარი რედაქტორი); კორძაია თამარ (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი).
ევროკავშირს სახელმწიფო ბიუჯეტების გამკაცრება სურს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 26 მაისი-1 ივნისი. - N18. - გვ.19[MFN: 31956 ]
UDC: 327.7 + 336.14(4)
თემატიკა: ევროკავშირი ; ბიუჯეტები .
უგულავას "ბეჯითი 57 პროცენტი". გვინერგავენ აზრს, რომ მერობის სახელისუფლებო კანდიდატს ოპოზიციის ერთიანი კანდიდატიც ვერ მოუგებს - აცხადებენ ოპოზიციაში // რეზონანსი . - , 2010. - 20 მაისი. - N129. - გვ.1,4[MFN: 31957 ]
ანოტაცია: ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით ფრანგული კომპანია CSA-ის მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგებზე
მოხსენიებული პირები: ძიძიგური ზვიად (თბილისის მერობის კანდიდატი); თოფაძე გოგი (თბილისის მერობის კანდიდატი); ალასანია ირაკლი (თბილისის მერობის კანდიდატი); ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის" წევრი); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); უგულავა გიგი (თბილისის მერობის კანდიდატი); ჭანტურია გია (თბილისის მერობის კანდიდატი); ივანიშვილი ნიკა (თბილისის მერობის კანდიდატი); იაკობიძე დავით (თბილისის მერობის კანდიდატი).
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები .
გედენიძე, ნინო
მეორე კვარტალში თავს გაუსრესავთ გარღვევას, როგორც საზიზღარ გველს. თუ ქართველთა შერიგებას მსხვერპლი სჭირდება, დაე, მე ვიყო მსხვერპლი! // ქართული უნივერსიტეტი . - , 2010. - 6-12 მაისი. - N63. - გვ.12[MFN: 31958 ]
UDC: 94 + 323.215(479.22)
ანოტაცია: მშრომელთა საერთაშორისო დღის, 1-ლი მაისის დემონსტრაციების ისტორია XX საუკუნის პირველ წლებში.
პერსონალია: აბესაძე გია (ექიმი).
თემატიკა: ისტორია ; დღესასწაულები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 3191 | 3192 | 3193 | 3194 | 3195 | 3196 | 3197 | 3198 | 3199 | 3200 | 3201 | შემდეგი » ბოლო »»