"გაბეშ"-ებული არჩევნები საგარეჯოში // რეზონანსი. - , 2010. - 1 ივნისი. - N141. - გვ.16[MFN: 32043]
ანოტაცია:  საგარეჯოში საარჩევნო უბნებზე დარღვევების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  მამედოვი მამედ (საგარეჯოს საარჩევნო უბნის კომისიის თავმჯდომარე); გულაღაშვილი მადონა (დამკვირვებელი).
გეოგ.დასახელება:  თულარი.
1. გუჩმანიძე, ილია
სიტყვისა და აზრის თავისუფლება // ვერსია. - , 2010. - 31 მაისი-1 ივნისი. - N59(408). - ჩანართი: სამართალი. - 31 მაისი. - N18. - გვ.2[MFN: 32044]
UDC:  342.515 + 070.13(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს კონსტიტუციასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  კანონმდებლობა; სიტყვის თავისუფლება.
"ელიტარული სკოლის " დირექტორები მინისტრმა ლომაიამ კრიტიკისთვის დასაჯა // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 6-12 მარტი. - N9. - გვ.12[MFN: 32045]
ანოტაცია:  გენინსპექციის მიერ 51-ე, 53-ე და 55-ე სკოლებში გამოვლენილ დარღვევებზე
პერსონალია:  ბერძენიშვილი ლალი ("ბალავარის" დირექტორი); იამანიძე ინეზა (51-ე სკოლის დირექტორი); ნოზაძე შალვა (გენინსპექციის უფროსის მოადგილე).
თსუ-ს არჩევნებში კვლავ "ერთიანმა სტუდენტურმა მოძრაობამ" გაიმარჯვა // რეზონანსი. - , 2010. - 20 მაისი. - N129. - გვ.16[MFN: 32046]
UDC:  37.014.553(479.22)
ანოტაცია:  თსუ-ის სტუდენტური თვითმმართველობის არჩევნებზე
მოხსენიებული პირები:  სამხარაძე ირაკლი ("ერთიანი სტუდენტური მოძრაობის" ვიცე-პრეზიდენტობის კანდიდატი); ჩოფლიანი ბორის (საინიციატივო ჯგუფის "სტუდენტები სტუდენტებისთვის" ხელმძღვანელი); ჩანქსელიანი ბიძინა (მოძრაობა "ახალგაზრდული ცენტრის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  სტუდენტური თვითმმართველობა.
1. ახალციხის სასამართლოს ორი საქმე // ვერსია. - , 2010. - 31 მაისი-1 ივნისი. - N59(408). - ჩანართი: სამართალი. - 31 მაისი. - N18. - გვ.3[MFN: 32047]
UDC:  343.139 + 343.61(479.22)
პერსონალია:  გაბაშვილი ლევან (განსასჯელი); შაინიძე არსენ (მოკლული); ბარამიძე ხვიჩა (მოკლული); ასანიძე შოთა (მოკლული).
თემატიკა:  სასამართლო საქმეები; მკვლელობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3200 | 3201 | 3202 | 3203 | 3204 | 3205 | 3206 | 3207 | 3208 | 3209 | 3210 |  შემდეგი »  ბოლო »»