თემატიკა:  პროდუქტები; კონტროლი.
სტუდენტების პროტესტი რეგიონებს // რეზონანსი . - , 2010. - 24 მაისი. - N133. - გვ.12[MFN: 32098]
UDC:  378.22 + 331.5(479.22)
ანოტაცია:  ბაკალავრიატის დამამთავრებელი სტუდენტების უმრავლესობის დამოკიდებულება საკუთარ რეგიონებში დასაქმებასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  უსუფაშვილი ლიკა (ჟურნალისტიკის მიმართულების მე-4 კურსის სტუდენტი); ფირანაშვილი თემურ (სტუდენტი); დადალაური მელანო (სტუდენტი); შერგილაშვილი ცისანა (სტუდენტი).
თემატიკა:  სტუდენტები; დასაქმება.
1. დავითაშვილი, მერი
"მუსიკის ჯადოსნური ძალა ბოლომდე უნდა გამოვიყენოთ" : ინტერვიუ / მ. დავითაშვილი ; ესაუბრა მამუკა ნაცვალაძე // რეზონანსი. - , 2010. - 2 ივნისი. - N142. - გვ.10[MFN: 32099]
UDC:  78 + 78.071.1(479.22)
ანოტაცია:  საუბარი კომპოზიტორ მერი დავითაშვილთან მისი სახელობის ბავშვთა და მოზარდთა მუსიკის 39-ე კვირეულთან დაკავშირებით
თემატიკა:  მუსიკა; ქართველი კომპოზიტორები.
1. ლაღაძიშვილი, ნანა
თამბაქოს ინდუსტრია გენდერულ პრობლემებს ქმნის // რეზონანსი. - , 2010. - 1 ივნისი. - N141. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N21. - გვ.10[MFN: 32100]
UDC:  613.84(479.22)
ანოტაცია:  თამბაქოს საწინააღმდეგო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება.
მოხსენიებული პირები:  ბახტურიძე გიორგი ("თამბაქოს კონტროლის ალიანსის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  თამბაქო.
საკურიერო მომსახურეობას კრიზისი არ უგრძვნია // რეზონანსი. - , 2010. - 1 ივნისი. - N141. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N21. - გვ.10[MFN: 32101]
ორგანიზაცია:  "დალექ მეილ სერვისი" - საკურიერო კომპანია; "ეი ფოინტი - ექსპერიმენტალ მარკეტინგი" - სასაჩუქრე კომპანია.
საკვანძო სიტყვები:  გზავნილები; საჩუქრები; ამანათები; მედიკამენტები.
კანდიდატების დაპირებებს "აკადემია" საჯაროდ განიხილავს : ინტერვიუ / თემურ ნანეიშვილი ; ესაუბრა მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - , 2010. - 24 მაისი. - N133. - გვ.16[MFN: 32102]
ანოტაცია:  "ქართული აკადემიის" წევრი, პროფესორი საუბრობს თბილისის მერობის კანდიდატების საარჩევნო პროგრამების შესახებ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3206 | 3207 | 3208 | 3209 | 3210 | 3211 | 3212 | 3213 | 3214 | 3215 | 3216 |  შემდეგი »  ბოლო »»