შეკითხვები კონსულს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 25 თებერვალი. - N51. - გვ.4[MFN: 3252]
ანოტაცია:  მკითხველთა შეკითხვას რას ნიშნავს ადამიანებით ვაჭრობა (ტრეფიკინგი) და როგორ შეიძლება მისი თავიდან აცილება, პასუხობს აშშ-ს საკონსულო განყოფილების უფროსი
თემატიკა:  დანაშაული; ტრეფიკინგი.
პატრიარქო, გვიშველე, 500 კაცი გადაგვარჩინე! // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 14-20 აპრილი. - N15. - გვ.21[MFN: 3253]
UDC:  61 + 347(479.22)
ანოტაცია:  მე-9 კლინიკური საავადმყოფოს პროფესორ-მასწავლებლების ღია წერილი, თბილისის მე-9 კლინიკური საავადმყოფოსა და ექიმთა დახელოვნების ინსტიტუტის ტერიტორიის საპატრიარქოს დაქვემდებარებაში გადაცემის შესახებ
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს პატრიარქი).
ორგანიზაცია:  მე-9 კლინიკური საავადმყოფო.
თემატიკა:  ჯანდაცვა; სამოქალაქო სამართალი.
1. პატარკაციშვილი, ნანა
"იმედი", როგორც ბადრი იტყოდა, არ იყიდება" : ინტერვიუ / ნანა პატარკაციშვილი ; ესაუბრა გიორგი ფუტკარაძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 25 თებერვალი. - N51. - გვ.5[MFN: 3254]
ანოტაცია:  ბიზნესმენის და საუბრობს პატარკაციშვილის ანდერძის შესახებ, როგორ აფასებს ოჯახი მის მოულოდნელ გარდაცვალებას და გაიხსნება თუ არა ტელეკომპანია "იმედი"
თემატიკა:  ბიზნესი; ქართველი ბიზნესმენები; ტელეკომპანიები.
1. მაღრაძე, დავით
დაბრუნდება თუ არა პოლიტიკაში დავით მაღრაძე? : ინტერვიუ / დ.მაღრაძე ; ესაუბრა მ.იასეშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 14-20 აპრილი. - N15. - გვ.22[MFN: 3255]
UDC:  82(479.22)
ანოტაცია:  ლიტერატურული საუბრები
პერსონალია:  მაღრაძე დავით (პოეტი).
თემატიკა:  ლიტერატურა; პოეტები.
რა უნდა ოპოზიციას და რა უნდა ხელისუფლებას,უკვე გაუგებარია // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 25 თებერვალი. - N51. - გვ.2[MFN: 3256]
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
პერსონალია:  გვარამია ნიკა (იუსტიციის მინისტრი); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე); წერეთელი გიგი (პარლამენტარი); კუკავა კახა (გაერთიანებული ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი); ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციის მოთხოვნები; საკონსტიტუციო ცვლილებები.