განათლების პროფესიული სინდიკატი იწყების უფასო ტრენინგებს სინდიკატის წევრებისათვის : განცხადება // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 14-20 თებერვალი. - N5-6(394-395). - გვ.1[MFN: 326]
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. გიორგი გოცირიძე: მომავლის უნივერსიტეტის აშენებას გაბედული ნაბიჯები სჭირდება" : ინტერვიუ / გიორგი გოცირიძე ; ესაუბრა ნელი ცქიტიშვილი // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 21-27 თებერვალი. - N7 (397). - გვ.2[MFN: 328]
ინაუგურაცია-რუსთაველზე, პროტესტი-იპოდრომზე. გაერთიანებული ოპოზიცია ხელისუფლებას საერთო სახალხო აჯანყებით ემუქრება // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 იანვარი. - N16. - გვ.1-2[MFN: 332]
ანოტაცია: 20 იანვარს, იპოდრომზე გამართული საპროტესტო აქციის შესახებ
მარნეულში ერთი ამომრჩეველი ხმას 12 წამში აძლევდა, საგარეჯოში-13 წამში. საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიამ მორიგი კრიტიკული დასკვნა გამოაქვეყნა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 იანვარი. - N16. - გვ.3[MFN: 335]
ანოტაცია: საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიის შუალედურ დასკვნაში 5 იანვრის რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგების დათვლისა და ოქმების შედგენის შეფასებების შესახებ