ვისი ადვოკატია ნინო ბურჯანაძე?! // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 25 თებერვალი. - N51. - გვ.14[MFN: 3286]
ანოტაცია:  პარლამენტის თავმჯდომარის ნინო ბურჯანაძის პოლიტიკური და საპარლამენტო მოღვაწეობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჟვანია ზურაბ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ბაქრაძე დავით (საგარეო საქმეთა მინისტრი); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი, მეცენატი).
1. ქუთათელაძე, ოთარ
ვინ ამარაგებს "რიჟა" ინფორმაციებით ქართველი ერის შეურაცხმყოფელი სტატიების ავტორს // კვირის ქრონიკა. - თბ, 2008. - 21-27 აპრილი. - N16. - გვ.6[MFN: 3287]
UDC:  32 + 330 + 327(479.22):470
ანოტაცია:  ინტერნეტში გამოქვეყნებული, მოსკოვში მცხოვრები, ვინმე ჯონ ჰელმერის სტატიების შესახებ,სადაც დამახინჯებულადაა გადმოცემული საქართველოს ისტორიული სინამდვილე და თანამედროვე ეკონომიკური მდგომარეობა
ორგანიზაცია:  შპს "მადნეული".
თემატიკა:  ქართულ-რუსული ეკონომიკური და პოლიტიკური ურთიერთობები.
პრეზიდენტმა კახელები მოატყუა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 25 თებერვალი. - N51. - გვ.14[MFN: 3288]
ანოტაცია:  წინასაარჩევნოდ პრეზიდენტის მიერ 2007 წლის 1 ივნისამდე მოხმარებული ელექტროენერგიის გადასახადისგან გათავისუფლების პირობის შეუსრულებლობის გამო
პერსონალია:  პიტიურიშვილი ლია (მომხმარებელი, გურჯაანში მცხოვრები); თამაზაშვილი თამაზ (მომხმარებელი); მჭედლიშვილი მევლუდ (მომხმარებელი, სიღნაღის მცხოვრები); დიღმელაშვილი ზურაბ (ს/ს "კახეთის ენერგოდისტრიბუციის" ხელმძღვანელი); გულიაშვილი ბადურ (პრეზიდენტის კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  ს/ს "კახეთის ენერგოდისტრიბუცია".
თემატიკა:  ელექტროენერგია; გადასახადები.
გუბაზ სანიკიძეს და გოჩა ჯოჯუას პარლამენტთან კლავდნენ?! : ინტერვიუ / გ.სანიკიძე ; ესაუბრა ი.გოგოსაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბ, 2008. - 21-27 აპრილი. - N16. - გვ.7[MFN: 3289]
ანოტაცია:  ისტორიკოსი და "ეროვნული ფორუმის" წევრი გუბაზ სანიკიძე მიმდინარე პოლიტიკური მოვლენების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ჯოჯუა გოჩა.
"...ამერიკელები ადგნენ და ამ რეზოლუციას ზედ დააფსეს...ტუტუცი კონდოლიზას განცხადებები პუტინსა და ლავროვს სასაცილოდ არ ჰყოფნით..." : ინტერვიუ / ს.ცინცაძე ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბ, 2008. - 21-27 აპრილი. - N16. - გვ.9[MFN: 3290]
ანოტაცია:  პოლიტოლოგი გაეროს უშიშროების საბჭოს მიერ მიღებული რეზოლუციისა და სეპარატისტული კოსოვოს აღიარების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  რაისი კონდოლიზა;პუტინი ვლადიმერ;.