ანოტაცია: 27-30 მაისს თსუ-ში პროექტ INNOTRANS-ის ფარგლებში მეცნიერთათვის გამართული ტრენინგის შესახებ, რომლის ძირითადი თემა იყო "საქართველოსთვის ესტონეთის გამოცდილების გაზიარება ინოვაციისა და ტექნოლოგიების გადაცემის ხელშემწყობი სტრუქტურების განვითარებაში"
მოხსენიებული პირები:კუბო კიტი (ესტონეთის ეკონომიკისა და კომუნიკაციის სამინისტროს წარმომადგენელი); ჯოხაძე ნათია (საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ხელმძღვანელი).
ანოტაცია: ინტერნეტში გამოქვეყნებული, მოსკოვში მცხოვრები, ვინმე ჯონ ჰელმერის სტატიების შესახებ,სადაც დამახინჯებულადაა გადმოცემული საქართველოს ისტორიული სინამდვილე და თანამედროვე ეკონომიკური მდგომარეობა
ანოტაცია: 7-8 მაისს თსუ-ში სახალხო უნივერსიტეტთა გერმანული ასოციაციის საერთაშორისო თანამშრომლობის საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელის, ექსპერტ ლევან კვაჭაძის მიერ ჩატარებული ტრენინგ-სემინარის - "როგორ გავხდეთ უფრო კვალიფიციური შრომის ბაზრისთვის. დამატებითი განტოლება და საკვანძო უნარ-ჩვევები" - შესახებmბ
Нам необходимо понять друг друга, найти общий язык : Интервью / Светлана Кецба ; Записала Светлана Исашвили // Свободная Грузия. - , 2008. - 25 июня. - N10. - Еженедельное приложение Москва-Тбилиси 25 июня. - N10. - С.10[MFN: 3292]
ანოტაცია: Интервью с председателем Центра духовности и культуры, организованный с благословления Католикоса-Патриарха Илии Второго и Цхум-Абхазской епархии о грузино-абхазских отношениях