"ჩვენი ხელისუფლების შეხედულება კრიზისის დაძლევის გზებთან დაკავშირებით, მთელ მსოფლიოსთან წინააღმდეგობაში მოდის" : ინტერვიუ / გ.ჟორჟოლიანი ; ესაუბრა ქ.ქასრაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 16-22 ივნისი. - N20. - გვ.9[MFN: 32878]
UDC:  329 + 005.745(479.22)
ანოტაცია:  ერევანში ჩატარებულ კონფერენციაზე - სოციალისტური ინტერნაციონალის ერთ-ერთი კომიტეტის შეხვედრაზე. გ.ჟორჟოლიანის საუბარი
მოხსენიებული პირები:  ჟორჟოლიანი გია ("სოციალ-დემოკრატები საქართველოს განვითარებისათვის" პოლიტიკური ლიდერი).
ორგანიზაცია:  სოციალისტური ინტერნაციონალი.
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; კონფერენციები.
ინოვაციური ტექნოლოგიები საქართველოს სკოლებში // ახალი განათლება. - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N22-23. - გვ.2[MFN: 32879]
UDC:  005.591.6(479.22)
ანოტაცია:  სკოლების კომპიუტერიზაციისა და თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვის პროგრამის პრეზენტაცია
მოხსენიებული პირები:  შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); ასათიანი გიორგი (ბიზნესმენთა ასოციაციის გენერალური მდივანი).
თემატიკა:  ინოვაციური ტექნოლოგიები; საჯარო სკოლები.
1. ბაქრაძე, ლალი
"დიოგენეს" სახელმძღვანელოები კიდევ უფრო პოპულარული გახდება : ინტერვიუ / ლ. ბაქრაძე ; ესაუბრა ლ. ჯელაძე // ახალი განათლება. - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N22-23. - გვ.3[MFN: 32880]
UDC:  375.5(479.22)
ანოტაცია:  გრიფმინიჭებული სახელმძღვანელოების შესახებ
ორგანიზაცია:  გამომცემლობა "დიოგენე".
თემატიკა:  სასკოლო სახელმძღვანელოები.
1. გულაშვილი, მალხაზ
რადგან ხელისუფლება ჩვენ მიერ საზღვრის გადაკვეთას უკანონობად აცხადებს, ესე იგი "სამხრეთ ოსეთს" დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ აღიარებს! : ინტერვიუ / მ. გულაშვილი ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 14-21 ივნისი. - N22(588). - გვ.2,3[MFN: 32881]
ანოტაცია:  მედიაჰოლდინგ "ჯორჯიან თაიმსის" პრეზიდენტის საუბარი თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მისთვის და მისი შვილისთვის გამოტანილ განაჩენზე და სამომავლო გეგმებზე.
1. კობიძე, ეკა
"სატანა, დირიჟორი მსოფლიო ორკესტრის". მწერლობის ბედი ტოტალიტარულ სახელმწიფოში / ხელმძღვანელი: რ. მეგრელიშვილი // ახალი განათლება. - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N22-23. - გვ.4[MFN: 32882]