"ჩვენი ხელისუფლების შეხედულება კრიზისის დაძლევის გზებთან დაკავშირებით, მთელ მსოფლიოსთან წინააღმდეგობაში მოდის" : ინტერვიუ / გ.ჟორჟოლიანი ; ესაუბრა ქ.ქასრაშვილი // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 16-22 ივნისი. - N20. - გვ.9[MFN: 32878 ]
UDC: 329 + 005.745(479.22)
ანოტაცია: ერევანში ჩატარებულ კონფერენციაზე - სოციალისტური ინტერნაციონალის ერთ-ერთი კომიტეტის შეხვედრაზე. გ.ჟორჟოლიანის საუბარი
მოხსენიებული პირები: ჟორჟოლიანი გია ("სოციალ-დემოკრატები საქართველოს განვითარებისათვის" პოლიტიკური ლიდერი).
ორგანიზაცია: სოციალისტური ინტერნაციონალი .
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; კონფერენციები .
ინოვაციური ტექნოლოგიები საქართველოს სკოლებში // ახალი განათლება . - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N22-23. - გვ.2[MFN: 32879 ]
UDC: 005.591.6(479.22)
ანოტაცია: სკოლების კომპიუტერიზაციისა და თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვის პროგრამის პრეზენტაცია
მოხსენიებული პირები: შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); ასათიანი გიორგი (ბიზნესმენთა ასოციაციის გენერალური მდივანი).
თემატიკა: ინოვაციური ტექნოლოგიები ; საჯარო სკოლები .
ბაქრაძე, ლალი
"დიოგენეს" სახელმძღვანელოები კიდევ უფრო პოპულარული გახდება : ინტერვიუ / ლ. ბაქრაძე ; ესაუბრა ლ. ჯელაძე // ახალი განათლება . - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N22-23. - გვ.3[MFN: 32880 ]
UDC: 375.5(479.22)
ანოტაცია: გრიფმინიჭებული სახელმძღვანელოების შესახებ
ორგანიზაცია: გამომცემლობა "დიოგენე" .
თემატიკა: სასკოლო სახელმძღვანელოები .
გულაშვილი, მალხაზ
რადგან ხელისუფლება ჩვენ მიერ საზღვრის გადაკვეთას უკანონობად აცხადებს, ესე იგი "სამხრეთ ოსეთს" დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ აღიარებს! : ინტერვიუ / მ. გულაშვილი ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2010. - 14-21 ივნისი. - N22(588). - გვ.2,3[MFN: 32881 ]
ანოტაცია: მედიაჰოლდინგ "ჯორჯიან თაიმსის" პრეზიდენტის საუბარი თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მისთვის და მისი შვილისთვის გამოტანილ განაჩენზე და სამომავლო გეგმებზე.
კობიძე, ეკა
"სატანა, დირიჟორი მსოფლიო ორკესტრის". მწერლობის ბედი ტოტალიტარულ სახელმწიფოში / ხელმძღვანელი: რ. მეგრელიშვილი // ახალი განათლება . - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N22-23. - გვ.4[MFN: 32882 ]