თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; საქართველო-იაპონიის ურთიერთობა.
თავართქილაძე ბოლოდანაც იგებს // სარბიელი. - , 2007. - 23 აპრილი. - N89. - გვ.9[MFN: 33190]
UDC:  796.71 + 093.1(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს ჩემპიონატი რალიში.
პერსონალია:  თავართქილაძე ოთარ (ავტომრბოლელი).
თემატიკა:  სპორტი; ავტორბოლა.
"ბლოკ ჯორჯიას" და "ნიუ ენერჯის" - ნაცმოძრაობის მთავარ დამფინანსებლებს ტენდერების 40 პროცენტი აქვთ მოგებული // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 23-29 ივნისი. - N21. - გვ.8[MFN: 33191]
UDC:  339.726 + 343.36(479.22)
ანოტაცია:  დარღვევები აგვისტოს ომის ლტოლვილთათვის საერთაშორისო დონორების მიერ გამოყოფილი თანხების ხარჯვაში
ორგანიზაცია:  საია - ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია; "ნიუ ენერჯი" - კომპანია.
თემატიკა:  საერთაშორისო დახმარება; დარღვევები.
საკვანძო სიტყვები:  საცხოვრებელი სახლების მშენებლობა; სახელმწიფო შესყიდვების ხელშეკრულებები.
1. დოლიძე, სიმონ
ძრავა ბენზინის გარეშე. სიმონ დოლიძის აღმოჩენაზე ამერიკელებმა კონფიდენციალურობის ხელშეკრულება უკვე გააფორმეს : ინტერვიუ / ს.დოლიძე ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 3-9 აპრილი. - N13. - გვ.17[MFN: 33192]
UDC:  347.77(479.22)
ანოტაცია:  ქართველი გამომგონებლის აღმოჩენა - გარე წვის ძრავა
1. "საქპატენტთან" თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 5 მაისი. - N4. - გვ.11[MFN: 33193]
ანოტაცია:  თსუ-სა და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრ "საქპატენტს" შორის თანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ხუბუა გიორგი (თსუ-ის რექტორი, პროფესორი); ღვალაძე ირაკლი (ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია:  თსუ; "საქპატენტი".
1. ვადაჭკორია, მიხეილ
ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე მიბმული თაღლითობა // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 23-29 ივნისი. - N21. - გვ.8[MFN: 33194]
UDC:  348.72(479.22)
ანოტაცია:  თაღლითთა დანაშაულებრივი ჯგუფი ბათუმში, რომელიც მოქალაქეებს ფულს ძალავდა
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3315 | 3316 | 3317 | 3318 | 3319 | 3320 | 3321 | 3322 | 3323 | 3324 | 3325 |  შემდეგი »  ბოლო »»