ვინ მოპარა სიმონ კილაძეს მობილური დაკავებამდე რამდენიმე დღით ადრე? სიმონ კილაძის ჯაშუშობის დამადასტურებელი რა მტკიცებულებები აქვს უშიშროებას? // კვირის ქრონიკა . - , 2006. - 3-9 აპრილი. - N13. - გვ.11[MFN: 33185 ]
UDC: 355.40(092)
ანოტაცია: კანცელარიის პრესსამსახურის უფროსის სიმონ კილაძის დაკავების დეტალები ჯაშუშობის ბრალდებით /თანდართულია მეუღლის მაყვალა კილაძის და ადვოკატ პაატა ბუჩუკურის ინტერვიუები/
პერსონალია: კილაძე სიმონ (კანცელარიის ყოფილი თანამშრომელი, დაკავებული); ბუჩუკური პაატა (ადვოკატი).
თემატიკა: დანაშაული ; შპიონაჟი .
ივანე ჯავახიშვილის იუბილე // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2010. - 5 მაისი. - N4. - გვ.11[MFN: 33186 ]
UDC: 94(479.22)(092)
ანოტაცია: ივანე ჯავახიშვილის დაბადებიდან 134 წლის იუბილესთან დაკავშირებით თსუ-ში
პერსონალია: ჯავახიშვილი ივანე (ქართველი ისტორიკოსი, აკადემიკოსი).
მოხსენიებული პირები: ხუბუა გიორგი (თსუ-ის რექტორი, პროფესორი); ლორთქიფანიძე მარიამ (ისტორიკოსი, აკადემიკოსი).
მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთის ზრდა ლარში გაცემულ სესხებზე საპროცენტო განაკვეთს გაზრდის // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 23-29 ივნისი. - N21. - გვ.6[MFN: 33187 ]
UDC: 336.743.22(479.22)
ანოტაცია: ეროვნული ბანკის მიერ მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთის გაზრდაზე
ორგანიზაცია: სებ-ი - საქართველოს ეროვნული ბანკი .
საკვანძო სიტყვები: ლარი ; სესხები .
შავიშვილი, ირაკლი
"ამ კოდექსით საგადასახადო წნეხი მოსახლეობაზე უფრო იზრდება". "ახალი კოდექსი არის უარესი, ვიდრე დღეს მოქმედი" : ინტერვიუ / ი.შავიშვილი ; ესაუბრა მ.ჯანიაშვილი // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 23-29 ივნისი. - N21. - გვ.7[MFN: 33188 ]
UDC: 336.22 + 342.537(479.22)
ანოტაცია: ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტის კრიტიკა
მოხსენიებული პირები: შავიშვილი ირაკლი ("აი ენ აუდიტის" დირექტორი).
თემატიკა: გადასახადები ; კანონპროექტები .
საკვანძო სიტყვები: მცირე და მიკრო ბიზნესი ; ავანსების დაბეგვრა დღგ-თი ; კანონის ორმაგი ინტერპრეტაცია ; აუდიტორთა საბჭო ; ინვენტარიზაცია ; ომბუდსმენთა საბჭო .
უნივერსიტეტში იაპონიის ელჩის მეუღლეს უმასპინძლეს // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2010. - 5 მაისი. - N4. - გვ.11[MFN: 33189 ]
UDC: 378.4(479.22:520)
ანოტაცია: საქართველოში იაპონიის ელჩის მასაიოში კამოჰარას მეუღლის სტუმრობის შესახებ თსუ-ში
მოხსენიებული პირები: კაკულია ნატო (თსუ-ის რექტორის გიორგი ხუბუას მეუღლე).
ორგანიზაცია: თსუ .
თემატიკა: უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ; საქართველო-იაპონიის ურთიერთობა .