განძის დაუცველობა სირცხვილია. ხევსურული სახლი სამყაროს ხევსურული აღქმის ანარეკლია // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N69. - გვ.13[MFN: 33232]
UDC:  39 + 77(479.22)(084)
ანოტაცია:  საქართველოს ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრში მოეწყო ფოტოგამოფენა "გადავარჩინოთ ხევსურული სახლი".
მოხსენიებული პირები:  ჭელიძე დავით (ეთნოკულტურათა საერთაშორისო ცენტრ "მერკინალის" დამფუძნებელი); უშიკიშვილი გიორგი (ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრის დირექტორი).
ორგანიზაცია:  ეთნოკულტურათა საერთაშორისო ცენტრი "მერკინალი".
თემატიკა:  ეთნოგრაფია; ფოტოგამოფენა.
1. თბილისში ვაზისა და ღვინის 33-ე მსოფლიო კონგრესი მიმდინარეობს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 23-29 ივნისი. - N21. - გვ.12[MFN: 33233]
UDC:  663.25 + 005.745(100:479.22)
თემატიკა:  მეღვინეობა; კონგრესები.
რუსეთი ესტონეთისაგან "სააკაშვილის მეგობრის" გადაცემას ითხოვს // რეზონანსი. - , 2010. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.5[MFN: 33234]
UDC:  32 + 327(470:474.2)
ანოტაცია:  რუსეთის ბრალდებები ესტონეთის სახელმწიფო კანცელარიასთან არსებული საინფორმაციო ბიუროს ყოფილი ხელმძღვანელის ერიკ-ნიილს კროსის მიმართ, რომელსაც სატვირთო ხომალდის "არკტიკსის" გაუჩინარებაში ადანაშაულებს.
მოხსენიებული პირები:  კროსი ერიკ-ნიილს (ესტონეთის სახელმწიფო კანცელარიასთან არსებული საინფორმაციო ბიუროს ყოფილი ხელმძღვანელი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი); სესიაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; რუსეთ-ესტონეთის ურთიერთობები.
15 ახალი ფრეგატი და წყალქვეშა ნავი.სანამ დასავლეთი დაკავებულია, რუსეთი შავი ზღვის ფლოტს აძლიერებს : ინტერვიუ / ირაკლი სესიაშვილი ; ესაუბრა თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - , 2010. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.6[MFN: 33235]
UDC:  359(470)
ანოტაცია:  საუბარი სახედრო ექსპერტთან რუსეთის მიერ შავი ზღვის ფლოტის გაძლიერებაზე.
თემატიკა:  საზღვაო-სამხედრო ფლოტი.
1. მურღულია, თემურ
"ნურავინ ნუ დაიბრალებს, რომ სხვაზე სუფთაა" : ინტერვიუ / თემურ მურღულია ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2010. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.6[MFN: 33236]
ანოტაცია:  საუბარი "დემოკრატიული მოძრაობა-ერთიანი საქართველოს" წევრთან წარმომადგენლობითი სახალხო კრების მოწვევის შესახებ.
ენერგეტიკული სასმელების მნიშვნელობა ზაფხულის გრძელ დღეებიში. ჩაი, ყავა და ცივი გამაგრილებელი ენერგეტიკული ქილები // რეზონანსი. - , 2010. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.7[MFN: 33237]
UDC:  641.87(479.22)
თემატიკა:  სასმელები.
სიტყვა არ დაძრათ ჩემთან "კავკასიურ ცარცის წრეზე" // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N69. - გვ.14[MFN: 33238]
UDC:  791.44.071(479.22)
ანოტაცია:  ალბომი "რობერტ სტურუა" გამოცემასთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  ნინიკაშვილი კოტე (ალბომ - "რობერტ სტურუა" - ავტორი).
"რკინიგზის ტელეკომს" წელიწადში ორჯერ მაინც ხელახლა ყიდიან. რატომ გააქციეს ძველი მფლობელი და საიდან გამოჩხრიკეს NOVASTAR COMMERCE LTD? // რეზონანსი. - , 2010. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.8[MFN: 33239]
UDC:  654 + 338.242.4.025.88(479.22)
ანოტაცია:  "რკინიგზის ტელეკომის" პრივატიზაციის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ხუხაშვილი გია (ეკონომიკის ექსპერტი).
თემატიკა:  კავშირგაბმულობა; პრივატიზაცია.
1. კალანდაძე, პაატა
ყველაფერი გეოგრაფიაზე კი არა, ადამიანის მენტალიტეტზეა დამოკიდებული : ინტერვიუ / პაატა კალანდაძე ; ესაუბრა ქეთევან ქურდოვანიძე // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N69. - გვ.15[MFN: 33240]
UDC:  656.071.61(479.22)
ანოტაცია:  იტალიაში მცხოვრებ კარდიოქირურგის საუბარი საკუთარ მოღვაწეობასა და გეგმებზე.
ვეფხვების მონასტერი და გრძელკისრების ტომი - ორი ძირითადი წერტილი // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N69. - გვ.15[MFN: 33241]
UDC:  77(479.22)(084)
ანოტაცია:  ეროვნულ ბიბლიოთეკაში ფოტოგამოფენა "ტაის" შესახებ.
პერსონალია:  მინდიაშვილი მინდია (ფოტოგრაფი).
თემატიკა:  ფოტოგამოფენა; ფოტოგრაფები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3320 | 3321 | 3322 | 3323 | 3324 | 3325 | 3326 | 3327 | 3328 | 3329 | 3330 |  შემდეგი »  ბოლო »»