განძის დაუცველობა სირცხვილია. ხევსურული სახლი სამყაროს ხევსურული აღქმის ანარეკლია // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N69. - გვ.13[MFN: 33232]
ანოტაცია: საქართველოს ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრში მოეწყო ფოტოგამოფენა "გადავარჩინოთ ხევსურული სახლი".
მოხსენიებული პირები:ჭელიძე დავით (ეთნოკულტურათა საერთაშორისო ცენტრ "მერკინალის" დამფუძნებელი); უშიკიშვილი გიორგი (ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრის დირექტორი).
თბილისში ვაზისა და ღვინის 33-ე მსოფლიო კონგრესი მიმდინარეობს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 23-29 ივნისი. - N21. - გვ.12[MFN: 33233]
ანოტაცია: რუსეთის ბრალდებები ესტონეთის სახელმწიფო კანცელარიასთან არსებული საინფორმაციო ბიუროს ყოფილი ხელმძღვანელის ერიკ-ნიილს კროსის მიმართ, რომელსაც სატვირთო ხომალდის "არკტიკსის" გაუჩინარებაში ადანაშაულებს.
15 ახალი ფრეგატი და წყალქვეშა ნავი.სანამ დასავლეთი დაკავებულია, რუსეთი შავი ზღვის ფლოტს აძლიერებს : ინტერვიუ / ირაკლი სესიაშვილი ; ესაუბრა თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - , 2010. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.6[MFN: 33235]
"რკინიგზის ტელეკომს" წელიწადში ორჯერ მაინც ხელახლა ყიდიან. რატომ გააქციეს ძველი მფლობელი და საიდან გამოჩხრიკეს NOVASTAR COMMERCE LTD? // რეზონანსი. - , 2010. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.8[MFN: 33239]
ყველაფერი გეოგრაფიაზე კი არა, ადამიანის მენტალიტეტზეა დამოკიდებული : ინტერვიუ / პაატა კალანდაძე ; ესაუბრა ქეთევან ქურდოვანიძე // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N69. - გვ.15[MFN: 33240]