თემატიკა:  საზღვაო-სამხედრო ფლოტი.
ხობის მონასტერში დადიანების სამარხები აღმოაჩინეს // რეზონანსი. - , 2010. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.10[MFN: 33245]
UDC:  902/904(479.22)
მოხსენიებული პირები:  პაპუაშვილი რევაზ (არქეოლოგი); კუდავა ბუბა (ისტორიკოსი).
თემატიკა:  არქეოლოგია.
"თბილისის მერი ჯერ ისვრის და მერე იწყებს დამიზნებას" // რეზონანსი. - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N24. - გვ.7,9[MFN: 33246]
ანოტაცია:  თბილისის მერის სამოქმედო გეგმებზე
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობა.
თვითმმართველობის ბიუჯეტის ნაწილი პოლიციას ხმარდება // რეზონანსი. - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N24. - გვ.7,10[MFN: 33247]
UDC:  336.14 + 352.075(479.22)
მოხსენიებული პირები:  აფრიამაშვილი ფრიდონ (გორის მუნიციპალიტეტის საფინანსო სამსახურის უფროსი); აფხაზაშვილი თემურ (გორის საკრებულოს წევრი).
თემატიკა:  სახელმწიფო ბიუჯეტი; ადგილობრივი თვითმმართველობა.
ცვლილებების მოლოდინის ირგვლივ დაგროვილი კითხვების გამო // რეზონანსი. - , 2010. - 21 ივნისი. - N161. - გვ.6[MFN: 33248]
UDC:  324 + 329.052(479.22)
ანოტაცია:  საზოგადოებისთვის, არჩევნებამდე და არჩევნების შემდეგ განვითარებული პროცესების დროს გაჩენილი კითხვები ირაკლი ალასანიაზე, როგორც ოპოზიციაში უალტერნატივო კანდიდატის შესახებ.
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი ("ჩვენი საქართველო - თავისუფალი დემოკრაების" ლიდერი).
თემატიკა:  არჩევნები; ოპოზიცია.
დიდი დაპირისპირება გამაგრილებელი სასმელების ბაზარზე // რეზონანსი. - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N24. - გვ.8[MFN: 33249]
UDC:  613.36(479.22)
ანოტაცია:  უალკოჰოლო გამაგრილებელი სასმელების ხარისხთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ჭყონია თემურ (კომპანია "კოკა-კოლა ბოთლერ ჯორჯიას" პრეზიდენტი); ლაღიძე თორნიკე ("ლაღიძის წყლების" ხელმძღვანელი); ჭიღლაძე მარინა ("ნატახტარის" ლაბორატორიისა და ხარისხის უზრუნველყოფის უფროსი).
თემატიკა:  გამაგრილებელი სასმელები.
"ლიბერთი თაუერი" თბილისში ყველაზე დიდი ბიზნეს-ცენტრია // რეზონანსი. - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N24. - გვ.8[MFN: 33250]
ანოტაცია:  "ლიბერთი ბანკის" განახლებული სათავო ოფისისა და ცენტრალური ფილიალის გახსნასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  გურგენიძე ლადო ("ლიბერთი ბანკის" გენერალური დირექტორი და სამეთვალყურეო საბჭოს აღმასრულებელი თავმჯდომარე); გურგენიძე სალომე ("ლიბერთი ბანკის" ცენტრალური ფილიალის მმართველი); აკობია მანანა ("ლიბერთი ბანკის" პირადი ბანკირის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია:  "ლიბერთი ბანკი".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3320 | 3321 | 3322 | 3323 | 3324 | 3325 | 3326 | 3327 | 3328 | 3329 | 3330 |  შემდეგი »  ბოლო »»