თემატიკა: საზღვაო-სამხედრო ფლოტი .
ხობის მონასტერში დადიანების სამარხები აღმოაჩინეს // რეზონანსი . - , 2010. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.10[MFN: 33245 ]
UDC: 902/904(479.22)
მოხსენიებული პირები: პაპუაშვილი რევაზ (არქეოლოგი); კუდავა ბუბა (ისტორიკოსი).
თემატიკა: არქეოლოგია .
"თბილისის მერი ჯერ ისვრის და მერე იწყებს დამიზნებას" // რეზონანსი . - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N24. - გვ.7,9[MFN: 33246 ]
UDC: 352.075(479.22)
ანოტაცია: თბილისის მერის სამოქმედო გეგმებზე
ორგანიზაცია: თბილისის მერია .
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობა .
თვითმმართველობის ბიუჯეტის ნაწილი პოლიციას ხმარდება // რეზონანსი . - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N24. - გვ.7,10[MFN: 33247 ]
UDC: 336.14 + 352.075(479.22)
მოხსენიებული პირები: აფრიამაშვილი ფრიდონ (გორის მუნიციპალიტეტის საფინანსო სამსახურის უფროსი); აფხაზაშვილი თემურ (გორის საკრებულოს წევრი).
თემატიკა: სახელმწიფო ბიუჯეტი ; ადგილობრივი თვითმმართველობა .
იმნაიშვილი, თამაზ
ცვლილებების მოლოდინის ირგვლივ დაგროვილი კითხვების გამო // რეზონანსი . - , 2010. - 21 ივნისი. - N161. - გვ.6[MFN: 33248 ]
UDC: 324 + 329.052(479.22)
ანოტაცია: საზოგადოებისთვის, არჩევნებამდე და არჩევნების შემდეგ განვითარებული პროცესების დროს გაჩენილი კითხვები ირაკლი ალასანიაზე, როგორც ოპოზიციაში უალტერნატივო კანდიდატის შესახებ.
პერსონალია: ალასანია ირაკლი ("ჩვენი საქართველო - თავისუფალი დემოკრაების" ლიდერი).
თემატიკა: არჩევნები ; ოპოზიცია .
დიდი დაპირისპირება გამაგრილებელი სასმელების ბაზარზე // რეზონანსი . - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N24. - გვ.8[MFN: 33249 ]
UDC: 613.36(479.22)
ანოტაცია: უალკოჰოლო გამაგრილებელი სასმელების ხარისხთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ჭყონია თემურ (კომპანია "კოკა-კოლა ბოთლერ ჯორჯიას" პრეზიდენტი); ლაღიძე თორნიკე ("ლაღიძის წყლების" ხელმძღვანელი); ჭიღლაძე მარინა ("ნატახტარის" ლაბორატორიისა და ხარისხის უზრუნველყოფის უფროსი).
თემატიკა: გამაგრილებელი სასმელები .
გოცირიძე, მარი
"ლიბერთი თაუერი" თბილისში ყველაზე დიდი ბიზნეს-ცენტრია // რეზონანსი . - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N24. - გვ.8[MFN: 33250 ]
ანოტაცია: "ლიბერთი ბანკის" განახლებული სათავო ოფისისა და ცენტრალური ფილიალის გახსნასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: გურგენიძე ლადო ("ლიბერთი ბანკის" გენერალური დირექტორი და სამეთვალყურეო საბჭოს აღმასრულებელი თავმჯდომარე); გურგენიძე სალომე ("ლიბერთი ბანკის" ცენტრალური ფილიალის მმართველი); აკობია მანანა ("ლიბერთი ბანკის" პირადი ბანკირის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია: "ლიბერთი ბანკი" .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 3320 | 3321 | 3322 | 3323 | 3324 | 3325 | 3326 | 3327 | 3328 | 3329 | 3330 | შემდეგი » ბოლო »»