ღია წერილი ქართულ საზოგადოებას // რეზონანსი . - , 2010. - 21 ივნისი. - N161. - გვ.7,12[MFN: 33251 ]
UDC: 323 + 329.052(479.22)
ანოტაცია: პოლიტოლოგისა და პოლიტპატიმრის მოსაზრება პოლიტიკო ნინო ბურჯანაძეზე და რამდენიმე პრინციპული შეკითხვა მის მიმართ მისი სამომავლო პოზიციის გამოსავლენად.
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი).
ფეხბურთმა ფანების რაოდენობა გაზარდა, ბიზნესი კი - ვერა // რეზონანსი . - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N24. - გვ.10[MFN: 33252 ]
UDC: 796.332 + 093.1(100) + 334(479.22)
ანოტაცია: ფეხბურთის მსოფლიო ჩემპიონატის გავლენა თბილისის ბარ-რესტორნების ბიზნესზე
თემატიკა: მსოფლიო ჩემპიონატი ფეხბურთში ; ბიზნესი .
"La Roche-posay"-მზის დამცავი საშუალებები... ლეგენდიდან წამოსული სინამდვილე // რეზონანსი . - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N24. - გვ.11[MFN: 33253 ]
UDC: 665.58(479.22)
თემატიკა: კოსმეტიკური საშუალებები .
ცეცხლაძე, სალომე
შპს "ქართლის" ბედი სახელმწიფოს ხელში. ეკონომიკის სამინისტროსთვის უსასყიდლოდ გადაცემული ქონების ლაბირინთები : ჟურნალისტური გამოძიება / სალომე ცეცხლაძე; მარიამ ხიდირბეგიშვილი; მარიამ ფირცხალავა; ეკა გოგოლაძე; სოფიო ფალიანი; თიკო ერაძე // რეზონანსი . - , 2010. - 21 ივნისი. - N161. - გვ.10-11[MFN: 33254 ]
UDC: 329.012.324 + 344.632(479.22)
• ხიდირბეგიშვილი, მარიამ ;
ანოტაცია: შპს "ქართლის" ეკონომიკური განვითარების სამინისტროსთვის უსასყიდლოდ გადაცემის ფაქტთან დაკავშირებული დარღვევების შესახებ.
პერსონალია: სანიკიძე გიორგი (შპს "ქართლის" დირექტორი); სუბელიანი კობა (დევნილთა და განსახლების მინისტრი).
მოხსენიებული პირები: ებრალიძე მზია (შპს "ქართლის" გამგეობის თავმჯდომარე); დოჭვირი ბექა (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი); ტალიური ლელა (ა/ო "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" იურისტი); მახათაძე ირმა (თბილისის სამომხმარებლო კოოპერატივის ადვოკატი); ცნობილაძე ირაკლი (იურისტი); ბერიძე ციური (ნოტარიუსი); დემეტრაშვილი (მეიჯარე).
ორგანიზაცია: შპს "ქართლი" ; საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო ; საჯარო რეესტრი .
თემატიკა: კოოპერაციული საკუთრება ; კანონდარღვევები .
ნათესავები თანამდებობებზე და პოლიციური რეჟიმი // რეზონანსი . - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: რეგიონის არჩევანი. - N10. - გვ.1,4[MFN: 33255 ]
ანოტაცია: ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ კახეთის მუნიციპალიტეტების საკრებულოებში არსებულ ვითარებაზე
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობა .
შენგელია, დავით
რუსთავში ძველი ბიჭები დაბრუნდნენ. მერიც - ძველი, საკრებულოს თავმჯდომარეც - ძველი // რეზონანსი . - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: რეგიონის არჩევანი. - N10. - გვ.1[MFN: 33256 ]
ანოტაცია: რუსთავის მეოთხე მოწვევის საკრებულოს პირველი სხდომის მიმდინარეობაზე
მოხსენიებული პირები: შველიძე იოსებ (რუსთავის მე-20 საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე); გურგენიძე კახა (რუსთავის საკრებულოს თავმჯდომარე).
კახაბრიშვილი, ცაგო
ბათუმის საკრებულოს პირველი სხდომის ოქმის სადავო დეტალები // რეზონანსი . - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: რეგიონის არჩევანი. - N10. - გვ.4[MFN: 33257 ]
მოხსენიებული პირები: ჩავლეიშვილი ირაკლი ("რესპუბლიკური პარტიის" წევრი); ვერულიძე ვაჟა ("ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის" წევრი); კობალაძე ჯუმბერ ("ეროვნული საბჭოს" წევრი); ჟღენტი მამული ("ეროვნული საბჭოს" წევრი); კირთაძე გიორგი (ბათუმის საკრებულოს თავმჯდომარე).
ქუთაისში ყველაფერი უძრავადაა // რეზონანსი . - , 2010. - 22 ივნისი. - N162. - ჩანართი: რეგიონის არჩევანი. - N10. - გვ.2[MFN: 33258 ]