რატომ გაერთიანდა N135-ე და N55-ე სკოლები და რა ინტერესები აქვთ ზურაბ წერეთელსა და კახა ბენდუქიძეს? // კვირის ქრონიკა . - , 2006. - 10-16 აპრილი. - N14. - გვ.10[MFN: 34025 ]
ანოტაცია: 55-ე სკოლის ტერიტორიის მიმართ ბიზნესმენთა ინტერესებზე
პერსონალია: ბენდუქიძე კახა (ბიზნესმენი); წერეთელი ზურაბ (მხატვარი); ჩიქოვანი პაატა (55-ე სკოლის დირექტორი); გახელაძე ლევან (განათლების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: განათლება ; საჯარო სკოლები .
ცალუღელაშვილი, ლევან
"ალ ქაიდასთან" კავშირში ეჭვმიტანილი პატიმარი პრეზიდენტ სააკაშვილს პოლიტიკურ თავშესაფარს სთხოვს! // კვირის ქრონიკა . - , 2006. - 10-16 აპრილი. - N14. - გვ.11[MFN: 34026 ]
UDC: 32 + 343.91(479.24)
ანოტაცია: ბაქოში მასობრივი არეულობის მოწყობისა და მასში მონაწილეობის ბრალდებით თბილისში დაკავებული აზერბაიჯანის მოქალაქის აზერ რამიზ ოღლუ სამედოვის საქმის დეტალები
პერსონალია: სამედოვი აზერ რამიზ ოღლუ (პატიმარი); ალიევი ილჰამ ჰუსეინ ოღლუ (აზერბაიჯანის რელიგიური უფლებებისა და სინდისის თავისუფლების კომიტეტის "დევამმ"-ის კოორდინატორი); ავდალიანი თამაზ (ადვოკატი).
გეოგ.დასახელება: აზერბაიჯანი .
თემატიკა: პოლიტიკა ; პატიმრები .
გიორგი ბარამიძეს თაღლითების მფარველობაში სდებენ ბრალს! // კვირის ქრონიკა . - , 2006. - 10-16 აპრილი. - N14. - გვ.12-13[MFN: 34027 ]
UDC: 343.23 + 343.72(479.22)
ანოტაცია: თაღლითურად ფულის გამოძალვაში ეჭვმიტანილი მარინა ტრაპაიძის შესახებ
პერსონალია: ტრაპაიძე მარინა (თაღლითობაში ეჭვმიტანილი); ზაქარიაძე ზაზა (თაღლითობაში ეჭვმიტანილი); ბარამიძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი).
თემატიკა: დანაშაული ; თაღლითობა .
ჯანაშვილი, თამაზ
ქართველების გამოგონება, რომელიც ქათმის გრიპისა და ჯილეხის გამომწვევ ვირუსებს ანადგურებს : ინტერვიუ / თ.ჯანიაშვილი ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2006. - 10-16 აპრილი. - N14. - გვ.15[MFN: 34028 ]
UDC: 347.77(479.22)
ანოტაცია: გამომგონებელ თამაზ ჯანაშვილის საუბარი სადეზინფექციო ხსნარ "ჯაფა"-ს შესახებ
თემატიკა: გამოგონებები .
დეკანოიძე, კოკი
როგორ "შეაწერა" ხელისუფლებამ გოჩა ძასოხოვს "დინამოს" სტადიონის რემონტი, რომელიც პატარკაციშვილმა არ "შეიწერა"?! // კვირის ქრონიკა . - , 2006. - 10-16 აპრილი. - N14. - გვ.17[MFN: 34029 ]
UDC: 796 + 725.826(479.22)
ანოტაცია: ეროვნული სტადიონის რეკონსტრუქციის შესახებ
პერსონალია: ძასოხოვი გოჩა (სპორტსაზოგადოება "დინამოს" პრეზიდენტი, ბიზნესმენი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
თემატიკა: სპორტი ; სტადიონები .
სანიკიძე, გუბაზ
"სააკაშვილმა საკუთარ სიტყვებზე გადახტომის ჩემპიონატში უნდა მიიღოს მონაწილეობა" : ინტერვიუ / გ.სანიკიძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა . - , 2006. - 17-23 აპრილი. - N15. - გვ.3[MFN: 34030 ]
UDC: 32(479.22)
ანოტაცია: პოლიტიკური მოვლენების შეფასება
თემატიკა: პოლიტიკა .
პატარკაციშვილი აშშ-ში ან ბრიტანეთში რჩება, დათო გამყრელიძეს კი "ჩემოდანი გამზადებული აქვს"! დაიჭერენ თუ არა "გამჩმახებლების" ლიდერს : ინტერვიუ / დ.გამყრელიძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა . - , 2006. - 17-23 აპრილი. - N15. - გვ.4[MFN: 34031 ]