რატომ გაერთიანდა N135-ე და N55-ე სკოლები და რა ინტერესები აქვთ ზურაბ წერეთელსა და კახა ბენდუქიძეს? // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 10-16 აპრილი. - N14. - გვ.10[MFN: 34025]
ანოტაცია:  55-ე სკოლის ტერიტორიის მიმართ ბიზნესმენთა ინტერესებზე
პერსონალია:  ბენდუქიძე კახა (ბიზნესმენი); წერეთელი ზურაბ (მხატვარი); ჩიქოვანი პაატა (55-ე სკოლის დირექტორი); გახელაძე ლევან (განათლების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  განათლება; საჯარო სკოლები.
1. ცალუღელაშვილი, ლევან
"ალ ქაიდასთან" კავშირში ეჭვმიტანილი პატიმარი პრეზიდენტ სააკაშვილს პოლიტიკურ თავშესაფარს სთხოვს! // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 10-16 აპრილი. - N14. - გვ.11[MFN: 34026]
UDC:  32 + 343.91(479.24)
ანოტაცია:  ბაქოში მასობრივი არეულობის მოწყობისა და მასში მონაწილეობის ბრალდებით თბილისში დაკავებული აზერბაიჯანის მოქალაქის აზერ რამიზ ოღლუ სამედოვის საქმის დეტალები
პერსონალია:  სამედოვი აზერ რამიზ ოღლუ (პატიმარი); ალიევი ილჰამ ჰუსეინ ოღლუ (აზერბაიჯანის რელიგიური უფლებებისა და სინდისის თავისუფლების კომიტეტის "დევამმ"-ის კოორდინატორი); ავდალიანი თამაზ (ადვოკატი).
გეოგ.დასახელება:  აზერბაიჯანი.
თემატიკა:  პოლიტიკა; პატიმრები.
გიორგი ბარამიძეს თაღლითების მფარველობაში სდებენ ბრალს! // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 10-16 აპრილი. - N14. - გვ.12-13[MFN: 34027]
UDC:  343.23 + 343.72(479.22)
ანოტაცია:  თაღლითურად ფულის გამოძალვაში ეჭვმიტანილი მარინა ტრაპაიძის შესახებ
პერსონალია:  ტრაპაიძე მარინა (თაღლითობაში ეჭვმიტანილი); ზაქარიაძე ზაზა (თაღლითობაში ეჭვმიტანილი); ბარამიძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი).
თემატიკა:  დანაშაული; თაღლითობა.
1. ჯანაშვილი, თამაზ
ქართველების გამოგონება, რომელიც ქათმის გრიპისა და ჯილეხის გამომწვევ ვირუსებს ანადგურებს : ინტერვიუ / თ.ჯანიაშვილი ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 10-16 აპრილი. - N14. - გვ.15[MFN: 34028]
UDC:  347.77(479.22)
ანოტაცია:  გამომგონებელ თამაზ ჯანაშვილის საუბარი სადეზინფექციო ხსნარ "ჯაფა"-ს შესახებ
თემატიკა:  გამოგონებები.
1. დეკანოიძე, კოკი
როგორ "შეაწერა" ხელისუფლებამ გოჩა ძასოხოვს "დინამოს" სტადიონის რემონტი, რომელიც პატარკაციშვილმა არ "შეიწერა"?! // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 10-16 აპრილი. - N14. - გვ.17[MFN: 34029]
UDC:  796 + 725.826(479.22)
ანოტაცია:  ეროვნული სტადიონის რეკონსტრუქციის შესახებ
პერსონალია:  ძასოხოვი გოჩა (სპორტსაზოგადოება "დინამოს" პრეზიდენტი, ბიზნესმენი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  სპორტი; სტადიონები.
1. სანიკიძე, გუბაზ
"სააკაშვილმა საკუთარ სიტყვებზე გადახტომის ჩემპიონატში უნდა მიიღოს მონაწილეობა" : ინტერვიუ / გ.სანიკიძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 17-23 აპრილი. - N15. - გვ.3[MFN: 34030]
ანოტაცია:  პოლიტიკური მოვლენების შეფასება
პატარკაციშვილი აშშ-ში ან ბრიტანეთში რჩება, დათო გამყრელიძეს კი "ჩემოდანი გამზადებული აქვს"! დაიჭერენ თუ არა "გამჩმახებლების" ლიდერს : ინტერვიუ / დ.გამყრელიძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 17-23 აპრილი. - N15. - გვ.4[MFN: 34031]