რა შესთავაზა საქართველომ რუსეთს და რა გაასკანდალა რუსეთმა?! "კომერსანტის" სკანდალის ისტორია // ვერსია. - თბ., 2008. - 30 ივნისი-1 ივლისი. - N75(130). - გვ.3[MFN: 3453]
ანოტაცია:  საქართველო - რუსეთის ურთიერთობასთან დაკავშირებით
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; მოსკოვი; აფხაზეთი; გალი; ოჩამჩირე.
"დღეს აფხაზები, უნებლიედ, ჩვენი მოკავშირეები აღმოჩდნენ, რაც უნდა გამოვიყენოთ!" ვისთან ერთად და რისთვის იბრძოლებს აკაკი ასათიანი : ინტერვიუ / აკაკი ასათიანი ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - თბ., 2008. - 30 ივნისი-1 ივლისი. - N75(130). - გვ.4[MFN: 3454]
ფოტოები:  აკაკი ასათიანი
ანოტაცია:  საუბარი "ტრადიციონალისტთა კავშირის" თავმჯდომარე აკაკი ასათიანთან აფხაზეთის ორად გაყოფის გეგმასთან დაკავშირებით
გეოგ.დასახელება:  ევროპა; გერმანია; რუსეთი.
რა უთხრეს სასამართლოში მისულ ეკა ბესელიას? რა საქმეს იძიებს პროკურატურა და რა დააშავა 15 წლის რატი მილორავამ : ინტერვიუ / ეკა ბესელია ; ესაუბრა მზია თეთრაძე // ვერსია. - თბ., 2008. - 30 ივნისი-1 ივლისი. - N75(130). - გვ.4[MFN: 3455]
ფოტოები:  ეკა ბესელია
ორგანიზაცია:  პარლამენტი.
1. არსენიშვილი, გია
"სადაც პოლიტიკური თამაშები იწუება, იქ ადამიანის უფლებები მთავრდება!" ვისი თხოვნით დაბრუნდა პოლიტიკაში და როგორ აპირებს ადამიანის უფლებების დაცვას ექსპრემიერ-მინისტრი და თელავის მაჟორიტარი გია არსენიშვილი : ინტერვიუ / გია არსენიშვილი ; ესაუბრა ვანო პავლიაშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 30 ივნისი-1 ივლისი. - N75(130). - გვ.5[MFN: 3456]