"პრიმიტიულ რითმებს დაწაფებული გრაფომანები მომრავლდნენ" : ინტერვიუ / გ. კეკელიძე ; ესაუბრა ხათუნა ალხაზიშვილი // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2010. - 30 აპრილი-13 მაისი. - N25. - გვ.13[MFN: 34943]
ანოტაცია:  მწერლისა და მთარგმნელის საუბარი თავის შემოქმედებისა და ელექტრონული ბიბლიოთეკა lib.ge-ს შესახებ.
1. გუდვილი უკვე ბათუმში : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.4[MFN: 34944]
UDC:  339.372.5(479.22)
ანოტაცია:  ბათუმში დაიწყო ფუნქციონირება გუდვილის სუპერმარკეტმა
1. ბანკების რეიტინგი მთლიანი აქტივების, საოპერაციო მოგების, წმინდა მოგების, საკრედიტო პორტფელის ხარისხის, სააქციო კაპიტალის, ვადიანი დეპოზიტების, მთლიანი სესხებისა და უმოქმედო სესხების მიხედვით // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.5[MFN: 34945]
UDC:  336.7(0.078)(479.22)
თემატიკა:  საბანკო საქმე; ცხრილები.
1. გომიაშვილი, მინდია
რატომ დააკავეს ხელისუფლების მთავარი მომმარაგებელი და მხარდამჭერი ბარკალაია // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.6[MFN: 34946]
UDC:  334.7(479.22)
ანოტაცია:  ბიზნესმენ გ.ბარკალაიას დაკავების გამო ქრთამის მიცემის ბრალდებით
პერსონალია:  ბარკალაია გელა (კომპანია "მათე მოტორსის" დამფუძნებელი).
საკვანძო სიტყვები:  ახალი ხიდის მშენებლობა.
1. აბრამიშვილი, გოგა
გარემოვაჭრეებს მალე ქუჩებიდან აყრიან. უგულავამ მათ წინასაარჩევნო დაპირებები არ შეუსრულა // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.6[MFN: 34947]
ანოტაცია:  გარევაჭრობის ახალი წესების ამოქმედების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  გარევაჭრობა.
აფერა სახელმწიფო დონეზე. "ენგურჰესთან" დაკავშირებულ მაქინაციებში "ევრობანკიც" ჩართეს // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.7[MFN: 34948]
UDC:  620.4(479.22)
ანოტაცია:  20 მლნ დოლარის კრედიტის მისაღებად დროებით შეჩერებულია მოლაპარაკებები "ენგურჰესის" რუსეთისათვის მმართველობაში გადასაცემად - ავტორის მოსაზრება
ორგანიზაცია:  "ევრობანკი".
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო კრედიტი.
1. ჰესე, ჰერმან
ზღაპარი მოწნულ სკამზე : [მოთხრობა] / თარგმნა რუსუდან ბეჟაშვილმა // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2010. - 30 აპრილი-13 მაისი. - N25. - გვ.16[MFN: 34949]
UDC:  821.112.2
სომეხი დიდვაჭრის - თამამშევის ქონებას "სმირნოვების მუზეუმი" "კავკასიურ სახლს" ართმევს // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.7[MFN: 34950]
ანოტაცია:  ქონებრივი დავა გ.ტაბიძის N20-ში მდებარე შენობაზე, რომელშიც "სმირნოვების მუზეუმი" და "კავკასიური სახლია" განთავსებული. ნ.გელაშვილის კომენტარი
მოხსენიებული პირები:  გელაშვილი ნაირა ("კავკასიური სახლის" დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია:  "რუსული კლუბი"; "ჰორიზონტი" - გერმანული ფონდი, "კავკასიური სახლის" დონორი.
საკვანძო სიტყვები:  ჰააგის სასამართლო.
1. "120 დღიანი გეგმის" დაწყებიდან 60 დღე უკვე გავიდა // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.8[MFN: 34951]
UDC:  352.07(479.22-25)
ანოტაცია:  მერის წინასაარჩევნო დაპირებების განხორციელებაზე
თემატიკა:  მერები.
1. სახელმწიფომ ბანკებს დეველოპერების დაკრედიტებისათვის გარანტიები არ მისცა // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.8[MFN: 34952]
UDC:  336.7 + 69(479.22)
ანოტაცია:  "ძველი თბილისის ახალი სიცოცხლის" პროექტის მეორე ეტაპის მიმდინარეობაზე
თემატიკა:  საბანკო საქმე; მშენებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  "ძველი თბილისის ახალი სიცოცხლე".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3491 | 3492 | 3493 | 3494 | 3495 | 3496 | 3497 | 3498 | 3499 | 3500 | 3501 |  შემდეგი »  ბოლო »»