"პრიმიტიულ რითმებს დაწაფებული გრაფომანები მომრავლდნენ" : ინტერვიუ / გ. კეკელიძე ; ესაუბრა ხათუნა ალხაზიშვილი // ლიტერატურული გაზეთი . - , 2010. - 30 აპრილი-13 მაისი. - N25. - გვ.13[MFN: 34943 ]
ანოტაცია: მწერლისა და მთარგმნელის საუბარი თავის შემოქმედებისა და ელექტრონული ბიბლიოთეკა lib.ge-ს შესახებ.
გუდვილი უკვე ბათუმში : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.4[MFN: 34944 ]
UDC: 339.372.5(479.22)
ანოტაცია: ბათუმში დაიწყო ფუნქციონირება გუდვილის სუპერმარკეტმა
თემატიკა: სუპერმარკეტები .
ბანკების რეიტინგი მთლიანი აქტივების, საოპერაციო მოგების, წმინდა მოგების, საკრედიტო პორტფელის ხარისხის, სააქციო კაპიტალის, ვადიანი დეპოზიტების, მთლიანი სესხებისა და უმოქმედო სესხების მიხედვით // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.5[MFN: 34945 ]
UDC: 336.7(0.078)(479.22)
თემატიკა: საბანკო საქმე ; ცხრილები .
გომიაშვილი, მინდია
რატომ დააკავეს ხელისუფლების მთავარი მომმარაგებელი და მხარდამჭერი ბარკალაია // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.6[MFN: 34946 ]
UDC: 334.7(479.22)
ანოტაცია: ბიზნესმენ გ.ბარკალაიას დაკავების გამო ქრთამის მიცემის ბრალდებით
პერსონალია: ბარკალაია გელა (კომპანია "მათე მოტორსის" დამფუძნებელი).
საკვანძო სიტყვები: ახალი ხიდის მშენებლობა .
აბრამიშვილი, გოგა
გარემოვაჭრეებს მალე ქუჩებიდან აყრიან. უგულავამ მათ წინასაარჩევნო დაპირებები არ შეუსრულა // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.6[MFN: 34947 ]
ანოტაცია: გარევაჭრობის ახალი წესების ამოქმედების შესახებ
საკვანძო სიტყვები: გარევაჭრობა .
აფერა სახელმწიფო დონეზე. "ენგურჰესთან" დაკავშირებულ მაქინაციებში "ევრობანკიც" ჩართეს // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.7[MFN: 34948 ]
UDC: 620.4(479.22)
ანოტაცია: 20 მლნ დოლარის კრედიტის მისაღებად დროებით შეჩერებულია მოლაპარაკებები "ენგურჰესის" რუსეთისათვის მმართველობაში გადასაცემად - ავტორის მოსაზრება
ორგანიზაცია: "ევრობანკი" .
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო კრედიტი .
ჰესე, ჰერმან
ზღაპარი მოწნულ სკამზე : [მოთხრობა] / თარგმნა რუსუდან ბეჟაშვილმა // ლიტერატურული გაზეთი . - , 2010. - 30 აპრილი-13 მაისი. - N25. - გვ.16[MFN: 34949 ]
UDC: 821.112.2
თემატიკა: გერმანული ლიტერატურა .
კაიკაციშვილი, არჩილ
სომეხი დიდვაჭრის - თამამშევის ქონებას "სმირნოვების მუზეუმი" "კავკასიურ სახლს" ართმევს // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.7[MFN: 34950 ]
UDC: 347.952.7(479.22)
ანოტაცია: ქონებრივი დავა გ.ტაბიძის N20-ში მდებარე შენობაზე, რომელშიც "სმირნოვების მუზეუმი" და "კავკასიური სახლია" განთავსებული. ნ.გელაშვილის კომენტარი
მოხსენიებული პირები: გელაშვილი ნაირა ("კავკასიური სახლის" დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია: "რუსული კლუბი" ; "ჰორიზონტი" - გერმანული ფონდი, "კავკასიური სახლის" დონორი .
თემატიკა: ქონებრივი დავა .
საკვანძო სიტყვები: ჰააგის სასამართლო .
"120 დღიანი გეგმის" დაწყებიდან 60 დღე უკვე გავიდა // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.8[MFN: 34951 ]
UDC: 352.07(479.22-25)
ანოტაცია: მერის წინასაარჩევნო დაპირებების განხორციელებაზე
თემატიკა: მერები .
სახელმწიფომ ბანკებს დეველოპერების დაკრედიტებისათვის გარანტიები არ მისცა // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 4-10 აგვისტო. - N27. - გვ.8[MFN: 34952 ]
UDC: 336.7 + 69(479.22)
ანოტაცია: "ძველი თბილისის ახალი სიცოცხლის" პროექტის მეორე ეტაპის მიმდინარეობაზე
თემატიკა: საბანკო საქმე ; მშენებლობა .
საკვანძო სიტყვები: "ძველი თბილისის ახალი სიცოცხლე" .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 3491 | 3492 | 3493 | 3494 | 3495 | 3496 | 3497 | 3498 | 3499 | 3500 | 3501 | შემდეგი » ბოლო »»