ანოტაცია:  თამრ ჩონგოლაძისა და ინგა თუშიშვილის მკვლელობასთან დაკავშირებით
ჟორდანიას კლინიკის სკანდალის დეტალები : ინტერვიუ / არჩილ ხომასურიძე ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2010. - 24-26 სექტემბერი. - N87(436). - გვ.3[MFN: 35225]
ანოტაცია:  ჟორდანიას კლინიკის გაყიდვასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  არჩილ ხომასურიძე (ჟორდანიას სახელობის რეპროდუქციის ინსტიტუტის დირექტორი).
თემატიკა:  მედიცინა; კლინიკები.
"ცხელი შემოდგომის არც მჯერა და არც მინდა" : ინტერვიუ / ფიქრია ჩიხრაძე ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - , 2010. - 24-26 სექტემბერი. - N87(436). - გვ.4[MFN: 35226]
მოხსენიებული პირები:  ჩიხრაძე ფიქრია ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი).
მიწათმოქმედების ინსტიტუტმა ბიუჯეტი 9 მილიონი ლარით აზარალა // ვერსია. - , 2010. - 24-26 სექტემბერი. - N87(436). - გვ.5[MFN: 35227]
UDC:  001 + 336.14(479.22)
ანოტაცია:  მიწათმოქმედების ინსტიტუტის ლიკვიდაციასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ჯაფარიძე გიორგი (კონტროლის პალატის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია:  კონტროლის პალატა.
თემატიკა:  მეცნიერება; ბიუჯეტი.
1. მოლაშვილი, სულხან
"ღმერთი, რჯული, არ მაქვს ურთიერთობა პირველთან" : ინტერვიუ / სულხან მოლაშვილი ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2010. - 24-26 სექტემბერი. - N87(436). - გვ.6[MFN: 35228]
ანოტაცია:  ინტერვიუ სულხან მოლაშვილთან მის მიერ ჩამრყალიბებულ საზოგადოებრივი ორგანიზაცია "თასის" შესახებ
მოხსენიებული პირები:  მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის ყოფილი თავმჯდომარე); ჩარკვიანი ჯანსუღ (მწერალი); გიგანი ჯონი (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ორგანიზაციები და გაერთიანებები.
სააკაშვილი გაზეთების დახურვისათვის ფონის შექმნას ცდილობს? პრეზიდენტი უკვე არა ზოგადად მედიას, არამედ კონკრეტულ მედიასაშუალებებს შეურაცხყოფს // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივლისი. - N199. - გვ.1,3[MFN: 35229]
UDC:  070 + 342.511(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის დამოკიდებულება ქართული მედიის, კერძოდ, გაზეთების "ალიასა" და "ასავალ-დასავალის" მიმართ. ქართველი მედია ექსპერტების კომენტარები.
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კორძაია თამარ (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მედია იურისტი); ქორიძე ზვიად (მედია ექსპერტი).
თემატიკა:  მედია; საქართველოს პრეზიდენტი.
თითო სამხედრო ნაწილი ყველა სოფელში. სამხედრო სპეციალისტები სააკაშვილის გუშინდელ განცხადებას "ზანგები ხომ არა ვართ"-ის კამპანიის გაგრძელებად აფასებენ // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივლისი. - N199. - გვ.1-2[MFN: 35230]
UDC:  355.02 + 342.511(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივა სამოქალაქო თავდაცვის სისტემის განვითარების შესახებ. სამხედრო ექსპერტების კომენტარები.
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კაციტაძე კახა (სამხედრო ექსპერტი); თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
თემატიკა:  სამოქალაქო თავდაცვა; საქართველოს პრეზიდენტი.
რუსეთში მოქმედი სომხური ორგანიზაცია საქართველოს განათლების სამინისტროს ლიკვიდაციას ითხოვს // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივლისი. - N199. - გვ.2[MFN: 35231]
ანოტაცია:  რუსეთში მცხოვრები ჯავახელი სომხების პრეტენზიები საქართველოს მიმართ ჯავახეთში მცხოვრები სომხების დაცვის გამო.
მოხსენიებული პირები:  ბაიბურთი ვან (საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი); ლომოური ნიკო (ისტორიკოსი).
თემატიკა:  ეროვნული უმცირესობები.
ვინ უწერს სააკაშვილს საჯარო გამოსვლების ტექსტებს. ბოლო რამდენიმე დღეში პრეზიდენტმა რამდენჯერმე დაარღვია სამოქალაქო კოდექსის მე-18 მუხლი // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივლისი. - N199. - გვ.3[MFN: 35232]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის საჯარო გამოსვლებთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  ქუცნაშვილი ზაქარია (იურისტი, ასოციაცია "კანონი ხალხისთვის" ხელმძღვანელი); მუხაშვარია ლია (იურისტი, არასამთავრობო ორგანიზაციის "ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი" ხელმძღვანელი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3519 | 3520 | 3521 | 3522 | 3523 | 3524 | 3525 | 3526 | 3527 | 3528 | 3529 |  შემდეგი »  ბოლო »»