ანოტაცია: ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენელთა დამოკიდებულება NDI-ის ფორმატში საარჩევნო კოდექსზე მუშაობის პროცესისადმი.
მოხსენიებული პირები:კუკავა კახა ("კონსერვატიული პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი); კაციტაძე მამუკა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი); გუგავა გიორგი ("ლეიბორისტული პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი); ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); ნავარო ლუის (NDI-ის ხელმძღვანელი).
აღმაშენებლის გამზირზე, საკუთარ სახლში ორი ქალბატონი, ძარცვის მიზნით მოკლეს. რეპორტაჟი მკვლელობის ადგილიდან // ვერსია. - , 2010. - 24-26 სექტემბერი. - N87(436). - გვ.2[MFN: 35224]
სააკაშვილი გაზეთების დახურვისათვის ფონის შექმნას ცდილობს? პრეზიდენტი უკვე არა ზოგადად მედიას, არამედ კონკრეტულ მედიასაშუალებებს შეურაცხყოფს // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივლისი. - N199. - გვ.1,3[MFN: 35229]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის დამოკიდებულება ქართული მედიის, კერძოდ, გაზეთების "ალიასა" და "ასავალ-დასავალის" მიმართ. ქართველი მედია ექსპერტების კომენტარები.
თითო სამხედრო ნაწილი ყველა სოფელში. სამხედრო სპეციალისტები სააკაშვილის გუშინდელ განცხადებას "ზანგები ხომ არა ვართ"-ის კამპანიის გაგრძელებად აფასებენ // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივლისი. - N199. - გვ.1-2[MFN: 35230]
რუსეთში მოქმედი სომხური ორგანიზაცია საქართველოს განათლების სამინისტროს ლიკვიდაციას ითხოვს // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივლისი. - N199. - გვ.2[MFN: 35231]
ვინ უწერს სააკაშვილს საჯარო გამოსვლების ტექსტებს. ბოლო რამდენიმე დღეში პრეზიდენტმა რამდენჯერმე დაარღვია სამოქალაქო კოდექსის მე-18 მუხლი // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივლისი. - N199. - გვ.3[MFN: 35232]
მოხსენიებული პირები:ქუცნაშვილი ზაქარია (იურისტი, ასოციაცია "კანონი ხალხისთვის" ხელმძღვანელი); მუხაშვარია ლია (იურისტი, არასამთავრობო ორგანიზაციის "ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი" ხელმძღვანელი).