"ბაზისბანკში" ახალი ორგანიზაციული სტრუქტურა ჩამოყალიბდა // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივლისი. - N199. - გვ.8[MFN: 35290]
ანოტაცია:  "ბაზისბანკის" მმართველობაში მიმდინარე მნიშვნელოვანი ცვლილებების შესახებ.
პერსონალია:  ნიშნიანიძე ზაზა ("ბაზისბანკის" აქციონერი); ასლანიკაშვილი ლია ("ბაზისბანკის" ფინანსური დირექტორი); გარდაფხაძე ლევან ("ბაზისბანკის" საცალო მიმართულების დირექტორი); კაკაბაძე დავით ("ბაზისბანკის" ინფორმაციული ტექნოლოგიებისა და რისკების მართვის დირექტორი).
მოხსენიებული პირები:  ცაავა დავით ("ბაზისბანკის" გენერალური დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი); ციხისთავი ზურაბ ("ბაზისბანკის" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი).
ორგანიზაცია:  "ბაზისბანკი"; "ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი".
სპორტის მასწავლებლები ბუნტისთვის ემზადებიან?! "ახლა სპორტის გაკვეთილებს ეზოში ვუტარებთ, მაგრამ ზამთარში ბავშვებს რა ეშველებათ, არ ვიცი". თბილისის სკოლების უმეტესობაში სპორტული დარბაზები და სამოქალაქო თავდაცვის კაბინეტები მზად არაა // ვერსია. - , 2010. - 24-26 სექტემბერი. - N87(436). - გვ.7[MFN: 35291]
ანოტაცია:  სკოლებში არსებულ პრობლემებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ლომაური ზაზა (N5 საჯარო სკოლის დირექტორი); რეხვიაშვილი ქეთევან (N65 სკოლის დირექტორი); გვრიტიშვილი მაია (N85 სკოლის დირექტორი); ობოლაშვილი ნანა (N75 საჯარო სკოლის სასწავლო ნაწილის გამგე).
ორგანიზაცია:  განათლების სამინისტროს პრესსამსახური.
თემატიკა:  განათლება; სკოლები.
საქართველოში ინდუსტრიული ზონების გეგმები პირწმინდად ჩავარდა. 6 თიზ-იდან მხოლოდ ერთი მუშაობს, თუ "ფრეშის" საქმიანობას მუშაობა ჰქვია // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივლისი. - N196. - გვ.9[MFN: 35292]
UDC:  332.122(479.22)
ანოტაცია:  თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების ამოქმედების პრობლემებთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  რაფაატი მოჰამედ (კომპანია "ფრეშის" ვიცე-პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  ეგვიპტური კომპანია "ფრეში"; კომპანია "რაკია ჯორჯია ჰოლდინგი"; არაბული კომპანია "რას-ელ-ჰაიმა ინვესთმენთ აუთორითი ჯორჯია"; ჩინური კომპანია "ჰანგლი ინდასთრი".
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი; ფოთი; რუსთავი; თბილისი.
თემატიკა:  თავისუფალი ეკონომიკური ზონები.
საკვანძო სიტყვები:  აეროპორტი; ქარხნები.
ავღანეთში 3 ქართველი სამხედრო ყოფილა დაჭრილი // რეზონანსი. - , 2010. - 21 სექტემბერი. - N253. - გვ.1,4[MFN: 35293]
UDC:  355/359(479.22:581)
ანოტაცია:  ავღანეთში ქართული სამშვიდობო ბატალიონის მისიის შესახებ.
ვინ მივა ბურჯანაძის მიერ შეკრებილ სახალხო კრებაზე // რეზონანსი. - , 2010. - 24 აგვისტო. - N225. - გვ.1,2[MFN: 35294]
ანოტაცია:  "დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" თავმჯდომარის ნინო ბურჯანაძის მიერ დაგეგმილ სახალხო წარმომადგენლობით კრებაზე
მოხსენიებული პირები:  ყოლბაია ვახტანგ ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" გენერალური მდივანი); ბესელია ეკა (მოძრაობის "სოლიდარობა უკანონო პოლიტპატიმრებს" ხელმძღვანელი); მამრაძე პეტრე (მოძრაობა "სამართლიანი საქართველოსთვის" წევრი); კირთაძე ნესტან ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); კლიმიაშვილი რამაზ (პოლიტოლოგი).
1. ჩაჩანიძე, დავით
ქართველების გამოგონება ტყის ხანძრის წინააღმდეგ. რა ხსნარით უნდა დავიცვათ ტყე-პარკი აალებისგან და რა დაუჯდება სახელმწიფოს ნაკრძალების "შეწამვლა" : ინტერვიუ / დავით ჩაჩანიძე ; ესაუბრა დავით დევიძე // ვერსია. - , 2010. - 24-26 სექტემბერი. - N87(436). - გვ.8[MFN: 35295]