პუტინის დაბადების დღე და ორი კალენდარი // რეზონანსი. - , 2010. - 8 ოქტომბერი. - N270. - გვ.12[MFN: 35968]
UDC:  328.131(470)
ანოტაცია:  მოსკოვის ლომონოსოვის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის სტუდენტების საჩუქარი პრემიერ-მინისტრს
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი).
1. ნანეტაშვილი, ჯონი
ტელეკომპანია "თრიალეთის" გენდირექტორი 400 ლარით დააჯარიმეს. საპატრულო პოლიციის თანამშრომელი ამბობდა, რომ ჩვენ კი არ გვაგინებდა, არამედ საერთოდ იგინებოდაო : ინტერვიუ / ჯ. ნანეტაშვილი ; ესაუბრა თ. ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2010. - 8 ოქტომბერი. - N270. - გვ.12[MFN: 35969]
UDC:  654.197 + 342.7 + 343.271(479.22)
ანოტაცია:  ჯარიმა მოძრაობის წესების დარღვევისა და პოლიციისათვის წინააღმდეგობის გაწევისათვის
მოხსენიებული პირები:  ნანეტაშვილი ჯონი (ტელეკომპანია "თრიალეთის" გენერალური დირექტორი); არსოშვილი ზურაბ (ქვემო ქართლის გუბერნატორი).
ორგანიზაცია:  ტელეკომპანია "თრიალეთი".
თემატიკა:  ტელეკომპანიები; ადამიანის უფლებები; ჯარიმები.
რუსეთმა ირანისათვის "ს-300"-ის მიყიდვის კონტრაქტი გააფორმა. ოფიციალური თეირანი საერთაშორისო სასამართლოში აპირებს ჩივილს // რეზონანსი. - , 2010. - 8 ოქტომბერი. - N270. - გვ.16[MFN: 35970]
UDC:  355/359 + 327(470:576)
ანოტაცია:  რუსეთ-ირანის სამხედრო კონტრაქტის ჩაშლის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ჩემეზოვი სერგეი ("როსტტეხნოლოგიის" ხელმძღვანელი); კაციტაძე კახა (სამხედრო ექსპერტი); მელითაური გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
თემატიკა:  სამხედრო საქმე; რუსეთ-ირანის ურთიერთობები.
1. სოკორი, ვლადიმერ
ნატო-ს გენერალური მდივანი საქართველოში ბუნდოვანი ვიზიტით ჩამოდის // რეზონანსი. - , 2010. - 8 ოქტომბერი. - N270. - გვ.16[MFN: 35971]
UDC:  327.5+327(479.22)
ანოტაცია:  ნატოს გენერალური მდივნის ანდრეს ფოგ რასმუსენის საქართველოში ვიზიტის შესახებ
თემატიკა:  ნატო-საქართველოს ურთიერთობები.
1. თანამშრომლობის რა პერსპექტივები ჩამოიტანა თსუ-ის რექტორმა ბოლონიიდან // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2007. - 3 ოქტომბერი. - N17. - გვ.5[MFN: 35972]
UDC:  378(479.22:450)
ანოტაცია:  იტალიის ქალაქ ბოლონიაში "უნივერსიტეტთა დიდი ქარტიის" ე.წ. "მაგნა კარტას ობსერვატორიის" კონფერენციაში თსუ-ის რექტორის, პროფესორ გიორგი ხუბუას მონაწილეობის შესახებ
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; საქართველო-იტალიის ურთიერთობები.
ინგლისურის შემდეგ როგორ უნდა გახდეს გერმანული ენა პრიორიტეტული // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2007. - 3 ოქტომბერი. - N17. - გვ.5[MFN: 35973]
UDC:  811.112.2(063)
ანოტაცია:  კონფერენციის - "გერმანული - გზა ევროპისკენ" - შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ქუთელია მანანა (კონფერენციის საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარე, სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორი, ენების ცენტრის ხელმძღვანელი); ჰაბერი კრის (მიუნსტერის უნივერსიტეტის პროფესორი).
თემატიკა:  გერმანული ენა; კონფერენციები.
1. წიქარიშვილი, ლელა
ვიდეოთვალმა უკვე დააფიქსირა "უსაფრთხო სკოლის" იდეოლოგიის მთავარი გამოწვევები : ინტერვიუ / ლ.წიქარიშვილი ; მოამზადა მ.ტორაძემ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2007. - 3 ოქტომბერი. - N17. - გვ.6[MFN: 35974]
UDC:  373(479.22)