ფოტოები: მერაბ ჩხატარაშვილი
ანოტაცია: ტრავმატოლოგის საუბარი
ორგანიზაცია: სს "ტრავმატოლოგია" .
კუკულაძე, ზურა
თურქული პომიდორი ქართული ეკონომიკის სამსახურში ჩადგა, ანუ გაუმარჯოს გენადი ონიშენკოს // ბანკები და ფინანსები . - , 2008. - 8-14 ივლ.. - N11. - გვ.4[MFN: 3634 ]
UDC: 339.562 + 338.518(479.22)
ანოტაცია: თურქული პომიდვრის შემოტანის უარყოფითი გავლენა ქართული სოფლის მეურნეობის განვითარებასა და ადამიანთა ჯანმრთელობაზე
თემატიკა: ვაჭრობა ; პროდუქციის ხარისხი .
ჩახნაშვილი, ნელი
ეკა ტყეშელაშვილი ქმრის დეიდას ვაკეში სახლს ართმევს?! : ინტერვიუ / ნ.ჩახნაშვილი ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა . - თბ, 2008. - 5-11 მაისი. - N18. - გვ.27[MFN: 3635 ]
ანოტაცია: საუბარი მცხეთის ქუჩაზე არსებული ნელი ჩახნაშვილის კუთვნილი კერძო სახლის შესახებ
პერსონალია: ტყეშელაშვილი ეკა (გენერალური პროკურორი).
თემატიკა: სამოქალაქო დავა .
მარუაშვილი, თამარი
ინგლისურ-ქართული ლექსიკონის XIII ტომის პრეზენტაცია // თბილისის უნივერსიტეტი . - თბ., 2008. - 23 ივნ.. - N9. - გვ.17[MFN: 3636 ]
UDC: 655 + 81'374.822
ანოტაცია: თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის მიერ გამართული ინგლისურ-ქართული ლექსიკონის XIII ტომის პრეზენტაციის შესახებ
მოხსენიებული პირები: მარგალიტაძე თინათინი (პროფესორი); აფრიდონიძე შუქია (პროფესორი).
თემატიკა: საგამომცემლო საქმე ; ლექსიკონები .
საკვანძო სიტყვები: სასწავლო-სამეცნიერო ლექსიკოგრაფიული ცენტრი ; ლექსიკოგრაფი .
მარცვლეულის კრიზისი - საფრთხე მთელი მსოფლიოსათვის // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 8 ივლისი. - N183. - ჩანართი: Business რეზონანსი. N17, გვ.2[MFN: 3637 ]