ფოტოები:  მერაბ ჩხატარაშვილი
ანოტაცია:  ტრავმატოლოგის საუბარი
ორგანიზაცია:  სს "ტრავმატოლოგია".
თურქული პომიდორი ქართული ეკონომიკის სამსახურში ჩადგა, ანუ გაუმარჯოს გენადი ონიშენკოს // ბანკები და ფინანსები. - , 2008. - 8-14 ივლ.. - N11. - გვ.4[MFN: 3634]
UDC:  339.562 + 338.518(479.22)
ანოტაცია:  თურქული პომიდვრის შემოტანის უარყოფითი გავლენა ქართული სოფლის მეურნეობის განვითარებასა და ადამიანთა ჯანმრთელობაზე
თემატიკა:  ვაჭრობა; პროდუქციის ხარისხი.
1. ჩახნაშვილი, ნელი
ეკა ტყეშელაშვილი ქმრის დეიდას ვაკეში სახლს ართმევს?! : ინტერვიუ / ნ.ჩახნაშვილი ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. - თბ, 2008. - 5-11 მაისი. - N18. - გვ.27[MFN: 3635]
ანოტაცია:  საუბარი მცხეთის ქუჩაზე არსებული ნელი ჩახნაშვილის კუთვნილი კერძო სახლის შესახებ
პერსონალია:  ტყეშელაშვილი ეკა (გენერალური პროკურორი).
თემატიკა:  სამოქალაქო დავა.
ინგლისურ-ქართული ლექსიკონის XIII ტომის პრეზენტაცია // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 23 ივნ.. - N9. - გვ.17[MFN: 3636]
UDC:  655 + 81'374.822
ანოტაცია:  თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის მიერ გამართული ინგლისურ-ქართული ლექსიკონის XIII ტომის პრეზენტაციის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  მარგალიტაძე თინათინი (პროფესორი); აფრიდონიძე შუქია (პროფესორი).
თემატიკა:  საგამომცემლო საქმე; ლექსიკონები.
საკვანძო სიტყვები:  სასწავლო-სამეცნიერო ლექსიკოგრაფიული ცენტრი; ლექსიკოგრაფი.
მარცვლეულის კრიზისი - საფრთხე მთელი მსოფლიოსათვის // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 8 ივლისი. - N183. - ჩანართი: Business რეზონანსი. N17, გვ.2[MFN: 3637]
ანოტაცია:  საერთაშორისო ბირჟებზე ხორბლის გაიაფების და სიმინდის გაძვირების შესახებ
"ბიუჯეტის ხშირი ცვლა სამეწარმეო გარემოსთვის დამღუპველია". ბენდუქიძის "გენიალური" აზროვნების მორიგი ნაყოფი : ინტერვიუ / თ.აქუბარდია ; ესაუბრა მ.ჯანიაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 8-14 ივლ.. - N11. - გვ.6[MFN: 3638]
ანოტაცია:  ეკონომიკის ექსპერტი აკრიტიკებს ცვლილებებს სახელმწიფო ბიუჯეტში, რომლითაც გაიზარდა მთავრობისა და პრეზიდენტ სააკაშვილის სარეზერვო ფონდი და შემცირდა ჯანდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტი
საკვანძო სიტყვები:  სარეზერვო ფონდები.
1. გაგნიძე, ზურაბ
"აქუბარდია არც სოროსელების გრანტებზე ამბობს უარს..."კავკასიის"ეთერი ხალხის სატყუარაა, რომ ხალხმა ნამდვილი ეროვნული მოძრაობის ყალბისაგან გარჩევა ვერ შეძლოს" : ინტერვიუ / ზ.გაგნიძე ; ესაუბრა ნ.თორდია // კვირის ქრონიკა. - თბ, 2008. - 5-11 მაისი. - N18. - გვ.28[MFN: 3639]
UDC:  32 + 378(479.22)
ანოტაცია:  ფილოსოფიის პროფესორი ზურაბ გაგნიძე ილია ჭავჭავაძის უნივერსიტეტში დატრიალებული განუკითხაობის შესახებ
პერსონალია:  აქუბარდია დავით ("კავკასიის" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია:  ილია ჭავჭავაძის უნივერსიტეტი;ტელეკომპანია "კავკასია".
თემატიკა:  პოლიტიკა; უმაღლესი განათლება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 359 | 360 | 361 | 362 | 363 | 364 | 365 | 366 | 367 | 368 | 369 |  შემდეგი »  ბოლო »»