შავი ღრუბლები სამაჩაბლოს თავზე // ვერსია. - თბ., 2008. - 7-8 ივლისი. - N78(133). - გვ.3-4[MFN: 3724]
ანოტაცია:  სამაჩაბლოს კონფლიქტურ რეგიონში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჯავახიშვილი კობა (პატარა ლიახვის ხეობის მკვიდრი); თეთრაშვილი გიორგი (სამაჩაბლოს მკვიდრი).
1. ბასიშვილი, ბადრი
"არავინ იცის, ამ ორ უკონტროლო დაჯგუფებას შორის რა მოხდება!" ვინ იყო ნოდარ ბიბილოვი და რატომ მოიშორა კოკოითმა?! : ინტერვიუ / ბადრი ბასიშვილი ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 7-8 ივლისი. - N78(133). - გვ.3[MFN: 3725]
ანოტაცია:  ცხინვალის რეგიონის მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბიბილოვი ნოდარ (ოსი პოლიციელი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესინტერესები; მაპი; ყაჩაღური დაჯგუფება.
1. თანდილაშვილი, ეკა
მორიგი რევოლუციისგან თავის არიდების ერთ-ერთი გზა ნავთობპროდუქტებზე გადასახადების შემცირებაა // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 8-14 ივლ.. - N11. - გვ.11[MFN: 3726]
UDC:  665.7 + 336.22(479.22)
ანოტაცია:  საწვავზე საგადასახადო განაკვეთის რეგულირების მნიშვნელობა ეკონომიკის განვითარებისათვის - "საქართველოს ნავთობპროდუქტების მწარმოებელთა, იმპორტიორთა და მომხმარებელთა კავშირის" ინიციატივა
თემატიკა:  ნავთობპროდუქტები; გადასახადები.
გუბერნატორებს უფლებების გაზრდას უპირებენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 28 თებერვალი. - N54. - გვ.4[MFN: 3727]
ანოტაცია:  საკონსტიტუციო ცვლილებების იმ ნაწილის შესახებ, სადაც გუბერნატორებზეა საუბარი და რომლის მიხედვითაც აღნიშნული თანამდებობა კონსტიტუციური ხდება
პერსონალია:  თორთლაძე გია (გაერთიანებული ოპოზიციის წევრი); ცაგარეიშვილი გია (გაერთიანებული ოპოზიციის წევრი); ხუროშვილი გია (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი); ბობოხიძე აკაკი (იმერეთის რწმუნებული).
თემატიკა:  კონსტიტუცია; საკონსტიტუციო ცვლილებები.
1. ნოდია, ნათია
მშვიდობისმყოფელი მკვლელები. ჩეჩნეთში 300 და 800-გვამიანი სამარხები იპოვეს! // ვერსია. - თბ., 2008. - 7-8 ივლისი. - N78(133). - გვ.4[MFN: 3728]
ფოტოები:  ჩეჩნეთში ნაპოვნი სამარხი
პერსონალია:  ნუხაჟიევი ნურდი (ჩეჩნეთის ადამიანის უფლებათა დამცველი); მახაევი სულთან (სოფელ გორეადჩევოდსკის მკვიდრი); კუზნეცოვი ვალერი (ჩეჩნეთის პროკურორი); ბადალოვი რუსლან (ჩეჩნეთის ნაციონალური ხსნის კომიტეტის ხელმძღვანელი); ჩაიკა იური (რუსეთის გენპროკურორი).
საკვანძო სიტყვები:  მასიური დაცხრილვა.
ჩეჩნეთის პარლამენტის თავმჯდომარე აფხაზებს "საკეთილდღეო" რჩევებს აძლევს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 28 თებერვალი. - N54. - გვ.6[MFN: 3729]
ანოტაცია:  ჩეჩნეთის პარლამენტის თავმჯდომარის დუკვახა აბდურახმანოვის განცხადება, აფხაზეთის რუსეთის სამხრეთ ფედერაციულ ოლქთან შეერთების შესაძლებლობაზე
პერსონალია:  იაკობაშვილი თემურ (სახმინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).
"ოპოზიციის გიგა ბოკერია ვარ!" რას სთავაზობს უმრავლესობა და რატომ აითვალწუნა ოპოზიციამ ჯონდი ბაღათურია : ინტერვიუ / ჯონდი ბაღათურია ; ესაუბრა რეზო შატაკიშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 7-8 ივლისი. - N78(133). - გვ.5[MFN: 3730]
ფოტოები:  ჯონდი ბაღათყრია
სწრაფად აღდგენილი სიღნაღი სწრაფადვე ინგრევა. სახელდახელოდ შეღებილ ქალაქში შენობები მძიმე მდგომარეობაშია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 28 თებერვალი. - N54. - გვ.7[MFN: 3731]
ანოტაცია:  სიღნაღის პრობლემები რეაბილიტაციის პროცესის დასრულების შემდეგ
პერსონალია:  ზედელაშვილი ზაზა (სიღნაღის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი).
1. "ქართუ ჯგუფის" პრესსამსახური
გამოცხადებული გამოძალვის ქრონიკა ანუ "ქართუ ჯგუფმა" მიაგნო რეალურ მიზეზს, რატომ ესხმის თავს "ალია" ბიძინა ივანიშვილს // ვერსია. - თბ., 2008. - 7-8 ივლისი. - N78(133). - გვ.6-7[MFN: 3732]
ანოტაცია:  ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  კვირის ქრონიკა.
თემატიკა:  პოლიტიკა; ბიზნესი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 369 | 370 | 371 | 372 | 373 | 374 | 375 | 376 | 377 | 378 | 379 |  შემდეგი »  ბოლო »»