ხალხი მივიდა, ხელისუფლება - არა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 თებერვალი. - N55. - გვ.1,4[MFN: 3765]
ანოტაცია:  ბიზნესმენ ბადრი პატარკაციშვილის დაკრძალვა
თემატიკა:  ბიზნესი; ქართველი ბიზნესმენები.
1. შალუტაშვილი, გიორგი
"მხოლოდ კეთილი ნებაა საჭირო იმისთვის, რომ თეატრს შენობა დაუმტკიცდეს. "ახმეტელის თეატრი მალე კულტურის მნიშვნელოვან ცენტრად გადაიქცევა" : ინტერვიუ / გ.შალუტაშვილი ; ესაუბრა თ.დადეშელი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 8-14 ივლ.. - N11. - გვ.22[MFN: 3766]
UDC:  792 + 008(479.22-25)
ანოტაცია:  მთავარი რეჟისორის საუბარი ახმეტელის თეატრსა და თეატრის კულტურულ ცენტრად გადაკეთების გეგმებზე
თემატიკა:  თეატრი; კულტურული ცენტრი.
საკვანძო სიტყვები:  რეპერტუარი.
პური ჩუმ-ჩუმად ძვირდება. მეწარმეთა ნაწილმა პროდუქციას წონა მოაკლო და ამით სარეალიზაციო ფასი შეინარჩუნა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 თებერვალი. - N55. - გვ.1,9[MFN: 3767]
ანოტაცია:  პურის ფასის ზრდის მიზეზები
პერსონალია:  კვეზერელი ბაკურ (სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე); ცისკარიშვილი პეტრე (სოფლის მეურნეობის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  კომპანია "კოლხი".
გეოგ.დასახელება:  ყაზახეთი; რუსეთი; უკრაინა; აშშ.
თემატიკა:  პურპროდუქტები; ფასების ზრდა.
საკვანძო სიტყვები:  სავაჭრო ბირჟები; ხორბლის ფასი.
1. იორდანიაში მსოფლიოში პირველი ეკლესია აღმოაჩინეს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 8-14 ივლ.. - N11. - გვ.23[MFN: 3768]
UDC:  902(569.5)
ანოტაცია:  არქეოლოგიური აღმოჩენა (თარიღდება ჩვენი წელთაღრიცხვით 33-დან 70 წლამდე)
თინა ხიდაშელი: "ეროვნული საბჭოდან არ გავდივართ! ეს ტყუილია" // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 თებერვალი. - N55. - გვ.2[MFN: 3769]
ანოტაცია:  ინფორმაცია "რესპუბლიკური პარტიის" ეროვნული საბჭოდან გასვლის შესახებ
პერსონალია:  ბერძენიშვილი ლევან ("რესპუბლიკური პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი).
აფეთქებას კოხათში ორი მილიციელი ემსხვერპლა // რეზონანსი. - , 2008. - 29 თებერვალი. - N55. - გვ.2[MFN: 3770]
ანოტაცია:  ქართული მხარის დადანაშაულება,ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში მომხდარი ინციდენტის გამო, სოფელ დმენისში, ოსი მილიციელების შენობაში, კოხათთან ახლოს
პერსონალია:  მინძაევი მიხაილ (ცხინვალის ხელისუფლების შინაგან საქმეთა მინისტრი); ვახტანგაშვილი გურამ (დიდი ლიახვის მაჟორიტარი დეპუტატი); მაისურაძე ალიკა (პატარა ლიახვის გამგებელი).
მოხსენიებული პირები:  ალბოროვი ალმაზ (გარდაცვლილი მილიციელი); მალძიგოვი სევასტიან (გარდაცვლილი პოლიციელი).
თემატიკა:  ცხინვალის რეგიონი.
საკვანძო სიტყვები:  აფეთქება; ტერაქტის ვერსია.
საქართველოში დაბალი კორპორაციული მართვის კულტურაა // რეზონანსი. - , 2008. - 6 ივლისი. - N181. - გვ.11[MFN: 3771]
ანოტაცია:  2008 წლის 20 ივნისს მცხეთაში ჩატარებული სემინარის შესახებ, რომელიც მსოფლიო ბანკის საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციამ ჟურნალისტებისათვის გამართა
თემატიკა:  კორპორაციული მართვა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 373 | 374 | 375 | 376 | 377 | 378 | 379 | 380 | 381 | 382 | 383 |  შემდეგი »  ბოლო »»