Золото Колхиды // Свободная Грузия. - , 2008. - Еженедельное приложение Москва-Тбилиси 9 июля.-N12.-С.12[MFN: 3792]
UDC:  902(479.22)
ანოტაცია:  Пресс-конференция "Зарубежные выставки Колхидского золота", посвященная раскопкам в рамках поиска античного города Вани
მოხსენიებული პირები:  Каландадзе Нино (руководитель Центра реставрации и консервации НМГ); Качарава Дареджан (археолог); Квирквелия Гурам (археолог); Ахвледиани Дмитрий (археолог).
თემატიკა:  არქეოლოგია; არქეოლოგიური გათხრები.
ანოტაცია:  ტელეკომპანია "მზის" ჟურნალისტის მალხაზ ბასილაიას დაკავების გამო აფხაზეთის ტერიტორიაზე
პერსონალია:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); იაკობაშვილი თემურ (სახმინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში); შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი); არბური ლუიზ (საქართველოში გაეროს სადამკვირვებლო მისიის ადამიანის უფლებების დაცვის უმაღლესი კომისარი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი ).
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი; ტელეჟურნალისტები.
1. Нагорный, Игорь
Где родился, там и пригодился : Интервью / Игорь Нагорный ; Записал Гиви Бакрадзе // Свободная Грузия. - , 2008. - Ежендельное приложение Москва-Тбилиси 9 июля.-N12.-С.13[MFN: 3794]
UDC:  791.43(479.22) + 791.44.071.5(479.22)
ანოტაცია:  Интервью с бывшим главным кинооператоом Грузинского телевидения в связи с 75-летием
თემატიკა:  კინოხელოვნება; კინოოპერატორები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 375 | 376 | 377 | 378 | 379 | 380 | 381 | 382 | 383 | 384 | 385 |  შემდეგი »  ბოლო »»