პროგრესით დაწყებული მოლაპარაკებები. ოპოზიცია და ხელისუფლება გადაწყვეტილების მიღების მექანიზმზე შეთანხმდნენ // რეზონანსი. - , 2010. - 18 ნოემბერი. - N311. - გვ.2[MFN: 37976]
მოხსენიებული პირები:ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატების" წარმომადგენელი); თორთლაძე გია (საპარლამენტო ოპოზიციის წევრი); უსუფაშვილი დავით ("რესპუბლიკური პარტიის" წევრი); კუკავა კახა (ეროვნული საბჭოს ერთ-ერთი ლიდერი).
ანოტაცია: კონტრაცეპტივების მოხმარების ზრდისა და გამოყენების შესახებ.
პერსონალია:ქრისტესაშვილი ჯენარო (ჟორდანიას სახელობის რეპროდუქციული ფუნქციის ჩამოყალიბებისა და რეპროდუქციული გენეტიკის განყოფილების სამეცნიერო ხელმძღვანელი).
ანოტაცია: საქართველოში სომხური ეკლესიისთვის სტატუსის მინიჭების საკითხთან დაკავშირებით.
პერსონალია:ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); გარეგინ II (სომეხთა კათოლიკოსი).
მოხსენიებული პირები:თევდორაძე ელენე (რეინტეგრაციის საკითხებში მინისტრის მოადგილე); ბაიბურთი ვან (საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი); არექილოვა მარია (სომეხთა სამოციქულო წმინდა ეკლესიის ეპარქიის პრესმდივანი).
ანოტაცია: საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული განკარგულება - "საქართველოს ენერგეტიკული სისტემისა და მოსახლეობის ბუნებრივი აირით სტაბილური მომარაგების უზრუნველყოფის შესახებ".
"მედვედევმა თავი უნდა იმართლოს ლისაბონში, რომ რუსეთი არ არის ოკუპანტი". სოსო ცინცაძე ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციას მეტად მნიშვნელოვნად მიიჩნევს : ინტერვიუ / სოსო ცინცაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - , 2010. - 18 ნოემბერი. - N311. - გვ.4[MFN: 37984]