დემოკრატიის გერმანული სახლი. ქართველ და აზერბაიჯანელ ჟურნალისტთა საინფორმაციო ვიზიტი ბერლინში, დრეზდენსა და ლაიფციგში // რეზონანსი. - , 2010. - 20 ნოემბერი. - 313. - ჩანართი: რეგიონის დროით. - N14. - გვ.1,4,6,7,8[MFN: 38198]
UDC:  070(479.22:430)(063)
ბედიაშვილი, ეკა
ანოტაცია:  ადგილობრივი თვითმმართველობის თემაზე მომუშავე პრესისა და ელექტრონული მედიის ჟურნალისტთა გერმანიაში ვიზიტის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  მევალდი საბინ (ტრანსპორტის, მშენებლობისა და ქალაქის განვითარების სამინისტროს პრესასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  ჟურნალისტები; კონფერენციები .
1. ბარამიძე, გიორგი
"ევროკავშირის ახალი სამეზობლო პოლიტიკა ძალიან დიდ შესაძლებლობებს გვაძლევს" : ინტერვიუ / გ. ბარამიძე ; ესაუბრა ქ. ბერიკაშვილი // რეზონანსი. - , 2006. - 24 იანვარი. - N18. - გვ.6[MFN: 38199]
ანოტაცია:  სახელმწიფო მინისტრი ევროკავშირთან ურთიერთობების შესახებ.
რუსი ოფიცრები აფხაზეთში მოსახვედრად ფულს იხდიან // რეზონანსი. - , 2007. - 17 იანვარი. - N9. - გვ.1.2[MFN: 38200]
ანოტაცია:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ზონაში ცისფერჩაფხუტიანების ქმედებების შესახებ.
1. ზარდიაშვილი, დავით
მერი მხოლოდ თბილისში იქნება?! ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ ორგანულ კანონში ახალი ცვლილებები იგეგმება : კომენტარი ; ჩაიწერა ნინო ლურსმანაშვილმა // რეზონანსი. - , 2010. - 20 ნოემბერი. - N313. - ჩანართი: რეგიონის დროით. - N14. - გვ.1-2[MFN: 38201]
UDC:  324 + 340.130.53(479.22)
მოხსენიებული პირები:  ზარდიაშვილი დავით (გაეროს განვითარების პროგრამის პროექტის ექსპერტი).
თემატიკა:  არჩევნები; კანონპროექტები.
1. ციხისელი, ლიკა
"ამარკორდი" ახალგაზრდა კინემატოგრაფისტებს დაეთმოთ : ინტერვიუ / ლ. ციხისელი ; ესაუბრა ლ. ოჩიაური // რეზონანსი. - , 2006. - 24 იანვარი. - N18. - გვ.10[MFN: 38202]
UDC:  791.4(479.22)
ანოტაცია:  ახალგაზრდა ქართველი კინორეჟისორების ფილმების ჩვენება კინოთეატრ "ამირანში".
თემატიკა:  კინო.
რა კავშირი აქვთ ძმებ კოდუებს რამიშვილ-ბექაურის საქმესთან? // რეზონანსი. - , 2006. - 25 იანვარი. - N19. - გვ.2[MFN: 38203]
UDC:  341.98(479.22)
ანოტაცია:  შალვა რამიშვილისა და კობა ბექაურის დაპირისპირება სასამართლო პროცესზე.
პერსონალია:  რამიშვილი შალვა (ჟურნალისტი); ბექაური კობა (პარლამენტარი).
თემატიკა:  სასამართლო პროცესი.
მთავრობამ მრავალშვილიანებისთვის 5 ლარი ვერ გაიმეტა // რეზონანსი. - , 2007. - 17 იანვარი. - N9. - გვ.1.7[MFN: 38204]
ანოტაცია:  საქართველოში არსებულ დემოგრაფიულ პრობლემებსა და მრავალშვილიანი ოჯახებისათვის დახმარების შეწყვეტის შესახებ.
პერსონალია:  ქაცარავა მამუკა (სოციალური დახმარებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
მშენებლობის წესები შეიცვალა // რეზონანსი. - , 2007. - 17 იანვარი. - N9. - გვ.2[MFN: 38205]
UDC:  328.1 + 69(479.22)
ანოტაცია:  "სამშენებლო კოდექსის" პროექტის შესახებ.
პერსონალია:  ლეკიშვილი ნიკო (პარლამენტარი).
თემატიკა:  პარლამენტი; სამშენებლო კომპანიები.
საქართველო გრუ-ს დივერსანტების გადმოცემას მოითხოვს // რეზონანსი. - , 2006. - 25 იანვარი. - N19. - გვ.1,3[MFN: 38206]
UDC:  327(479.22:470) + 327.88(479.22)
ანოტაცია:  რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბის მთავარი სადაზვერვო სამსახურის, ე.წ. გრუ-ს ოფიცრების, ანატოლი სისოევისა და რომან ბოიკოს მიერ საქართველოს ტერიტორიაზე განხორციელებული დივერსიული აქტების შესახებ.
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობა; დივერსიები.
1. მაჭავარიანი, ირაკლი
მე ფულისთვის არ მოვსულვარ. ირაკლი მაჭავარიანის ფიქრები და გეგმები : ინტერვიუ / ირაკლი მაჭავარიანი ; ესაუბრა ნუკრი ლოლაძე // სარბიელი. - , 2007. - 1 აგვისტო. - N175. - გვ.4[MFN: 38207]
ანოტაცია:  საუბარი შპს "ლოკომოტივი 36"-ის დირექტორთან.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3816 | 3817 | 3818 | 3819 | 3820 | 3821 | 3822 | 3823 | 3824 | 3825 | 3826 |  შემდეგი »  ბოლო »»