დემოკრატიის გერმანული სახლი. ქართველ და აზერბაიჯანელ ჟურნალისტთა საინფორმაციო ვიზიტი ბერლინში, დრეზდენსა და ლაიფციგში // რეზონანსი . - , 2010. - 20 ნოემბერი. - 313. - ჩანართი: რეგიონის დროით. - N14. - გვ.1,4,6,7,8[MFN: 38198 ]
UDC: 070(479.22:430)(063)
• ბედიაშვილი, ეკა ;
ანოტაცია: ადგილობრივი თვითმმართველობის თემაზე მომუშავე პრესისა და ელექტრონული მედიის ჟურნალისტთა გერმანიაში ვიზიტის შესახებ.
მოხსენიებული პირები: მევალდი საბინ (ტრანსპორტის, მშენებლობისა და ქალაქის განვითარების სამინისტროს პრესასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: ჟურნალისტები ; კონფერენციები .
"ევროკავშირის ახალი სამეზობლო პოლიტიკა ძალიან დიდ შესაძლებლობებს გვაძლევს" : ინტერვიუ / გ. ბარამიძე ; ესაუბრა ქ. ბერიკაშვილი // რეზონანსი . - , 2006. - 24 იანვარი. - N18. - გვ.6[MFN: 38199 ]
ანოტაცია: სახელმწიფო მინისტრი ევროკავშირთან ურთიერთობების შესახებ.
რუსი ოფიცრები აფხაზეთში მოსახვედრად ფულს იხდიან // რეზონანსი . - , 2007. - 17 იანვარი. - N9. - გვ.1.2[MFN: 38200 ]
ანოტაცია: ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ზონაში ცისფერჩაფხუტიანების ქმედებების შესახებ.
პერსონალია: არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში).
ზარდიაშვილი, დავით
მერი მხოლოდ თბილისში იქნება?! ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ ორგანულ კანონში ახალი ცვლილებები იგეგმება : კომენტარი ; ჩაიწერა ნინო ლურსმანაშვილმა // რეზონანსი . - , 2010. - 20 ნოემბერი. - N313. - ჩანართი: რეგიონის დროით. - N14. - გვ.1-2[MFN: 38201 ]
UDC: 324 + 340.130.53(479.22)
მოხსენიებული პირები: ზარდიაშვილი დავით (გაეროს განვითარების პროგრამის პროექტის ექსპერტი).
თემატიკა: არჩევნები ; კანონპროექტები .
ციხისელი, ლიკა
"ამარკორდი" ახალგაზრდა კინემატოგრაფისტებს დაეთმოთ : ინტერვიუ / ლ. ციხისელი ; ესაუბრა ლ. ოჩიაური // რეზონანსი . - , 2006. - 24 იანვარი. - N18. - გვ.10[MFN: 38202 ]
UDC: 791.4(479.22)
ანოტაცია: ახალგაზრდა ქართველი კინორეჟისორების ფილმების ჩვენება კინოთეატრ "ამირანში".
თემატიკა: კინო .
რა კავშირი აქვთ ძმებ კოდუებს რამიშვილ-ბექაურის საქმესთან? // რეზონანსი . - , 2006. - 25 იანვარი. - N19. - გვ.2[MFN: 38203 ]
UDC: 341.98(479.22)
ანოტაცია: შალვა რამიშვილისა და კობა ბექაურის დაპირისპირება სასამართლო პროცესზე.
პერსონალია: რამიშვილი შალვა (ჟურნალისტი); ბექაური კობა (პარლამენტარი).
თემატიკა: სასამართლო პროცესი .
მთავრობამ მრავალშვილიანებისთვის 5 ლარი ვერ გაიმეტა // რეზონანსი . - , 2007. - 17 იანვარი. - N9. - გვ.1.7[MFN: 38204 ]
ანოტაცია: საქართველოში არსებულ დემოგრაფიულ პრობლემებსა და მრავალშვილიანი ოჯახებისათვის დახმარების შეწყვეტის შესახებ.
პერსონალია: ქაცარავა მამუკა (სოციალური დახმარებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
მშენებლობის წესები შეიცვალა // რეზონანსი . - , 2007. - 17 იანვარი. - N9. - გვ.2[MFN: 38205 ]
UDC: 328.1 + 69(479.22)
ანოტაცია: "სამშენებლო კოდექსის" პროექტის შესახებ.
პერსონალია: ლეკიშვილი ნიკო (პარლამენტარი).
თემატიკა: პარლამენტი ; სამშენებლო კომპანიები .