ანოტაცია: ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შეფასება ექსპერტის მიერ
თემატიკა: პოლიტიკა ; არჩევნები .
რას აპირებს ხელისუფლება? : ინტერვიუ / გიგა ბოკერია ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 31 მარტი. - N86. - გვ.1,11[MFN: 3831 ]
ანოტაცია: ოპოზიციასა და ხელისუფლებას შორის შექმნილ ვითარებასა და წინასაარჩევნო კამპანიაზე საუბრობს უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი
მარტში საწვავი კიდევ გაძვირდება. ოპეკის სანავთობო კალათის ფასმა მორიგი "რეკორდი" დაამხო // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 29 თებერვალი. - N55. - გვ.8[MFN: 3832 ]
ანოტაცია: ნავთობპროდუქტების ფასის ზრდის ტენდენციები მსოფლიოში
პერსონალია: მთვრალაშვილი ვანო (ნავთობპროდუქტების მწარმოებელთა, იმპორტიორთა და მომხმარებელთა კავშირის თავმჯდომარე).
თემატიკა: ნავთობპროდუქტები ; ფასების ზრდა .
ჯანგირაშვილი, მალხაზ
ადვოკატი სამართლიანი სასამართლოს მოთხოვნით შიმშილობს : ინტერვიუ / მალხაზ ჯანგირაშვილი ; ესაუბრა ირმა ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 31 მარტი. - N86. - გვ.2[MFN: 3833 ]
თემატიკა: სასამართლო ხელისუფლება .
ერთიანი საბჭო და "მემარჯვენეები" ერთიან ბლოკს ჩამოაყალიბებენ // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 31 მარტი. - N86. - გვ.3[MFN: 3834 ]
პერსონალია: ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი); უსუფაშვილი დავით ("რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერი); გუგავა გიორგი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); თარგამაძე გიორგი ("ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი).
თემატიკა: 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნები .
მომავალი საპარლამენტო სახეების სია // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 31 მარტი. - N86. - გვ.3[MFN: 3835 ]
პერსონალია: კერვალიშვილი რუსუდან (კომპანია "ცენტრ-პოინტის" ხელმძღვანელი); გოგუაძე გიორგი ("სახალხო ბანკის" პრეზიდენტი); გაიაშვილი თამაზ ("აირზენას" პრეზიდენტი); გეგენავა არჩილ ("თელიანი ველის" ხელმძღვანელი); ჭყონია გიორგი (სამშენებლო კომპანია "აქსისის" ხელმძღვანელი); კვარაცხელია ვალერი ("სახალხო აფთიაქის" ხელმძღვანელი); ძასოხოვი გოჩა (ბიზნესმენი); ხიდაშელი თინა ("რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერი); გამყრელიძე დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი).
მოსწავლეები - უფასოდ, სტუდენტები კი ნახევარ ფასად იმგზავრებენ // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 29 თებერვალი. - N55. - გვ.8[MFN: 3836 ]
ანოტაცია: ცვლილებები საზოგადოებრივი ტრანსპორტით მგზავრობის საფასურთან დაკავშირებით
თემატიკა: ტრანსპორტი ; მუნიციპალური ტრანსპორტი .
საგარეო ვალი გაიზარდა და კიდევ გაიზრდება. საქართველოს სახელმწიფო საგარეო ვალი ერთ წელიწადში 140 მლნ-ზე მეტით გაიზარდა // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 29 თებერვალი. - N55. - გვ.9[MFN: 3837 ]
ანოტაცია: საქართველო საგარეო ვალის ზრდის ტენდენციები
თემატიკა: საქართველოს ეკონომიკა ; საგარეო ვალი .
საკვანძო სიტყვები: კრედიტები ; კრედიტორი ქვეყნები ; საერთაშორისო ინსტიტუტები ; ევროობლიგაციები ; პროფიციტული ბიუჯეტი .
ახვლედიანი, გიორგი
"იმედის" ჟურნალისტებს კრედიტებიც დაუფარეს" : ინტერვიუ / გიორგი ახვლედიანი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 31 მარტი. - N86. - გვ.4[MFN: 3838 ]
ანოტაცია: ხელისუფლების მხრიდან ტელეკომპანია "იმედის" ჟურნალისტების გადაბირების თემაზე საუბრობს "ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" ერთ-ერთი ლიდერი
პერსონალია: თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); გურგენიძე ლადო (პრემიერ-მინისტრი).
ჩვენ უნდა ავაშენოთ კულტურული სივრცე // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 29 თებერვალი. - N55. - გვ.10[MFN: 3839 ]
ანოტაცია: კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის ახალი მინისტრმა ნიკოლოზ ვაჩეიშვილმა ჟურნალისტებთან შეხვედრზე წარმოადგინა კულტურის პოლიტიკის 2008 წლის ახალი ტენდენციები და სამოქმედო გეგმა
თემატიკა: კულტურა ; ხელოვნება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 379 | 380 | 381 | 382 | 383 | 384 | 385 | 386 | 387 | 388 | 389 | შემდეგი » ბოლო »»