განახლებული ქაშუეთი 100 წლისაა // ახალი განათლება. - , 2010. - 25 ნოემბერი - 1 დეკემბერი. - N36. - გვ.7[MFN: 38350]
ანოტაცია:  ქვაშვეთის წმ. გიორგის ეკლესიის აღდგენის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ბილფელდი ლეოპოლდ (ტაძრის პროექტის ავტორი); გუდიაშვილი ლადო (მხატვარი); გუდიაშვილი ჩუქურთმა (ლადო გუდიაშვილის შვილი); მიქაელი (დეკანოზი, ქაშუეთის ტაძრის წინამძღვარი); ტოგონიძე ლუარსაბ (საქართველოს ეკლესიის ისტორიის მკვლევარი).
თემატიკა:  ეკლესია-მონასტრები.
"ქართული პარტია" გაზაფხულისთვის 50 ათასი მხარდამჭერის მობილიზებას გეგმავს. პარტიის დამფუძნებელმა ყრილობამ თავმჯდომარედ სოზარ სუბარი აირჩია // რეზონანსი. - , 2010. - 25 ნოემბერი. - N318. - გვ.4[MFN: 38351]
ანოტაცია:  "ქართული პარტიის" დამფუძნებელ ყრილობაზე მიღებული გადაწყვეტილებების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  მაღრაძე დავით ("დაიცავი საქართველოს" თავმჯდომარე); გუნცაძე კოკა ("ქართული პარტიის" გენერალური მდივანი); სუბარი სოზარ ("ქართული პარტიის" თავმჯდომარე); გაჩეჩილაძე ლევან ("ქართული პარტიის" თანათავმჯდომარე); ოქრუაშვილი ირაკლი ("ქართული პარტიის" თანათავმჯდომარე); კიწმარიშვილი ეროსი ("ქართული პარტიის" პოლიტიკური მდივანი).
ორგანიზაცია:  "ქართული პარტია".
საკვანძო სიტყვები:  ყრილობა; პარტიის სტრუქტურები.
1. ზოიძე, აკაკი
აკაკი წერეთელი და იაკობ გოგებაშვილი 170 // ახალი განათლება. - , 2010. - 25 ნოემბერი - 1 დეკემბერი. - N36. - გვ.8[MFN: 38352]
ანოტაცია:  მწერლების იუბილესთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ზოიძე აკაკი (საქართველოს იაკობ გოგებაშვილის პედაგოგთა კავშირის აჭარის რესპუბლიკური ორგანიზაციის თავმჯდომარე, დოქტორი).
პირდაპირი ეთერის მოთხოვნაში "დაკარგული" პროტესტი // რეზონანსი. - , 2010. - 27 ნოემბერი. - N320. - გვ.3[MFN: 38353]
ანოტაცია:  ხელისუფლების წინააღმდეგ მიმართული საპროტესტო აქციები.
პერსონალია:  ხაინდრავა გოგა (პოლიტიკოსი); ბესელია ეკა (მოძრაობა "სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს" თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები:  ჭანტურია გია ("საზოგადოებრივი მაუწყებლის" გენერალური დირექტორი).
იყალთოს აკადემია // ახალი განათლება. - , 2010. - 25 ნოემბერი - 1 დეკემბერი. - N36. - გვ.9[MFN: 38354]
UDC:  008(479.22) + 94(479.22)
ანოტაცია:  იყალთოს აკადემიის დაარსების ისტორია
მოხსენიებული პირები:  იყალთოელი არსენ (აკადემიის პირველი რექტორი).
ორგანიზაცია:  იყალთოს აკადემია.
თემატიკა:  ქართული კულტურის კერები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3831 | 3832 | 3833 | 3834 | 3835 | 3836 | 3837 | 3838 | 3839 | 3840 | 3841 |  შემდეგი »  ბოლო »»