განახლებული ქაშუეთი 100 წლისაა // ახალი განათლება . - , 2010. - 25 ნოემბერი - 1 დეკემბერი. - N36. - გვ.7[MFN: 38350 ]
ანოტაცია: ქვაშვეთის წმ. გიორგის ეკლესიის აღდგენის შესახებ
მოხსენიებული პირები: ბილფელდი ლეოპოლდ (ტაძრის პროექტის ავტორი); გუდიაშვილი ლადო (მხატვარი); გუდიაშვილი ჩუქურთმა (ლადო გუდიაშვილის შვილი); მიქაელი (დეკანოზი, ქაშუეთის ტაძრის წინამძღვარი); ტოგონიძე ლუარსაბ (საქართველოს ეკლესიის ისტორიის მკვლევარი).
თემატიკა: ეკლესია-მონასტრები .
"ქართული პარტია" გაზაფხულისთვის 50 ათასი მხარდამჭერის მობილიზებას გეგმავს. პარტიის დამფუძნებელმა ყრილობამ თავმჯდომარედ სოზარ სუბარი აირჩია // რეზონანსი . - , 2010. - 25 ნოემბერი. - N318. - გვ.4[MFN: 38351 ]
ანოტაცია: "ქართული პარტიის" დამფუძნებელ ყრილობაზე მიღებული გადაწყვეტილებების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: მაღრაძე დავით ("დაიცავი საქართველოს" თავმჯდომარე); გუნცაძე კოკა ("ქართული პარტიის" გენერალური მდივანი); სუბარი სოზარ ("ქართული პარტიის" თავმჯდომარე); გაჩეჩილაძე ლევან ("ქართული პარტიის" თანათავმჯდომარე); ოქრუაშვილი ირაკლი ("ქართული პარტიის" თანათავმჯდომარე); კიწმარიშვილი ეროსი ("ქართული პარტიის" პოლიტიკური მდივანი).
ორგანიზაცია: "ქართული პარტია" .
საკვანძო სიტყვები: ყრილობა ; პარტიის სტრუქტურები .
ზოიძე, აკაკი
აკაკი წერეთელი და იაკობ გოგებაშვილი 170 // ახალი განათლება . - , 2010. - 25 ნოემბერი - 1 დეკემბერი. - N36. - გვ.8[MFN: 38352 ]
ანოტაცია: მწერლების იუბილესთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ზოიძე აკაკი (საქართველოს იაკობ გოგებაშვილის პედაგოგთა კავშირის აჭარის რესპუბლიკური ორგანიზაციის თავმჯდომარე, დოქტორი).
პირდაპირი ეთერის მოთხოვნაში "დაკარგული" პროტესტი // რეზონანსი . - , 2010. - 27 ნოემბერი. - N320. - გვ.3[MFN: 38353 ]
ანოტაცია: ხელისუფლების წინააღმდეგ მიმართული საპროტესტო აქციები.
პერსონალია: ხაინდრავა გოგა (პოლიტიკოსი); ბესელია ეკა (მოძრაობა "სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს" თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები: ჭანტურია გია ("საზოგადოებრივი მაუწყებლის" გენერალური დირექტორი).