ტრეფიკინგის მსხვერპლთათვის ორი კონფიდენციალური თავშესაფარი იხსნება // რეზონანსი . - , 2006. - 29 იანვარი. - N23. - გვ.8[MFN: 38388 ]
UDC: 343.431(479.22)
თემატიკა: ტრეფიკინგი .
მაღრაძე, დავით
"დღეს არავინ აღარ არის მოტყუებული..." : ინტერვიუ / დ.მაღრაძე ; ესაუბრა ეკა ბერიძე // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 15-21 ნოემბერი. - N46. - გვ.40[MFN: 38389 ]
UDC: 323 + 821.353(479.22)(092)
ანოტაცია: მოძრაობა "დაიცავი საქართველოს" ლიდერი დავით მაღრაძე სტუმრად ეკა ბერიძის სატელევიზიო გადაცემაში "პირდაპირი საუბარი"
თემატიკა: საშინაო პოლიტიკა ; მწერლები .
"რუსეთისათვის ენერგეტიკა, როგორც იარაღი, აღარ იმუშავებს" : ინტერვიუ / რ. საყვარელიძე ; ესაუბრა ე. წიკლაური // რეზონანსი . - , 2006. - 27 იანვარი. - N21. - გვ.4[MFN: 38390 ]
ანოტაცია: ექსპერტის მოსაზრება საქართველოში მომხდარი ენერგოკატასტროფის პოლიტიკასთან კავშირის შესახებ.
რას მოიტანს ქართულ-აფხაზური შეხვედრა ჟენევაში? : ინტერვიუ / ს. შამბა ; ესაუბრა მ. მჭედლიშვილი // რეზონანსი . - , 2006. - 27 იანვარი. - N21. - გვ.4[MFN: 38391 ]
ანოტაცია: აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის უიმედო განწყობა ჟენევის შეხვედრის წინ.
ალასანია, ირაკლი
"ესენი კიდევ ერთხელ მოგვატყუებენ!" : ინტერვიუ / ი.ალასანია ; ესაუბრა დ.აქუბარდია // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 15-21 ნოემბერი. - N46. - გვ.40-41[MFN: 38392 ]
ანოტაცია: "თავისუფალი დემოკრატების" ლიდერი ირაკლი ალასანია სტუმრად დავით აქუბარდიას სატელევიზიო გადაცემაში "სპექტრი"
თემატიკა: ოპოზიციური პარტიები .
პატარკაციშვილი, ნათელა
რას პასუხობს ნათელა პატარკაციშვილი მიხეილ სააკაშვილის ბრალდებაზე? : ინტერვიუ / ნ.პატარკაციშვილი ; ესაუბრა დ.აქუბარდია // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 15-21 ნოემბერი. - N46. - გვ.41[MFN: 38393 ]
UDC: 32 + 334.22(479.22)
ანოტაცია: ნათელა პატარკაციშვილი სტუმრად დავით აქუბარდიას სატელევიზიო გადაცემაში "სპექტრი"
პერსონალია: პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: პოლიტიკა ; ბიზნესმენები .
ყველაზე ძლიერი გრიგალი ბოლო 35 წელიწადში // რეზონანსი . - , 2006. - 27 იანვარი. - N21. - გვ.5[MFN: 38394 ]
UDC: 551.577.6(479.22)
ანოტაცია: დიდთოვლობა დასავლეთ საქართველოში.