ტრეფიკინგის მსხვერპლთათვის ორი კონფიდენციალური თავშესაფარი იხსნება // რეზონანსი. - , 2006. - 29 იანვარი. - N23. - გვ.8[MFN: 38388]
UDC:  343.431(479.22)
"დღეს არავინ აღარ არის მოტყუებული..." : ინტერვიუ / დ.მაღრაძე ; ესაუბრა ეკა ბერიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 15-21 ნოემბერი. - N46. - გვ.40[MFN: 38389]
UDC:  323 + 821.353(479.22)(092)
ანოტაცია:  მოძრაობა "დაიცავი საქართველოს" ლიდერი დავით მაღრაძე სტუმრად ეკა ბერიძის სატელევიზიო გადაცემაში "პირდაპირი საუბარი"
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; მწერლები.
"რუსეთისათვის ენერგეტიკა, როგორც იარაღი, აღარ იმუშავებს" : ინტერვიუ / რ. საყვარელიძე ; ესაუბრა ე. წიკლაური // რეზონანსი. - , 2006. - 27 იანვარი. - N21. - გვ.4[MFN: 38390]
ანოტაცია:  ექსპერტის მოსაზრება საქართველოში მომხდარი ენერგოკატასტროფის პოლიტიკასთან კავშირის შესახებ.
რას მოიტანს ქართულ-აფხაზური შეხვედრა ჟენევაში? : ინტერვიუ / ს. შამბა ; ესაუბრა მ. მჭედლიშვილი // რეზონანსი. - , 2006. - 27 იანვარი. - N21. - გვ.4[MFN: 38391]
ანოტაცია:  აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის უიმედო განწყობა ჟენევის შეხვედრის წინ.
"ესენი კიდევ ერთხელ მოგვატყუებენ!" : ინტერვიუ / ი.ალასანია ; ესაუბრა დ.აქუბარდია // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 15-21 ნოემბერი. - N46. - გვ.40-41[MFN: 38392]
ანოტაცია:  "თავისუფალი დემოკრატების" ლიდერი ირაკლი ალასანია სტუმრად დავით აქუბარდიას სატელევიზიო გადაცემაში "სპექტრი"
1. პატარკაციშვილი, ნათელა
რას პასუხობს ნათელა პატარკაციშვილი მიხეილ სააკაშვილის ბრალდებაზე? : ინტერვიუ / ნ.პატარკაციშვილი ; ესაუბრა დ.აქუბარდია // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 15-21 ნოემბერი. - N46. - გვ.41[MFN: 38393]
UDC:  32 + 334.22(479.22)
ანოტაცია:  ნათელა პატარკაციშვილი სტუმრად დავით აქუბარდიას სატელევიზიო გადაცემაში "სპექტრი"
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ყველაზე ძლიერი გრიგალი ბოლო 35 წელიწადში // რეზონანსი. - , 2006. - 27 იანვარი. - N21. - გვ.5[MFN: 38394]
UDC:  551.577.6(479.22)
ანოტაცია:  დიდთოვლობა დასავლეთ საქართველოში.
ემუქრება თუ არა თბილისს წყალდიდობა? // რეზონანსი. - , 2006. - N103. - 19 აპრილი. - გვ.1,4[MFN: 38395]
ანოტაცია:  მთაში დიდთოვლობის გამო თბილისში მოსალოდნელი წყალდიდობა.