ანოტაცია:  Отзыв Чрезвычайного и Полномочного Посла Грузии в РФ Эроси Кинцмаришвили
თემატიკა:  ქართულ-რუსული ურთიერთობები.
Послание Святейшего Патриарха Алексия II Предстоятелю Грузинской Православной Церкви // Свободная Грузия. - , 2008. - 12 июля. - N60-61. - С.3[MFN: 3852]
ანოტაცია:  Ответное письмо Патриарха Московского всея Руси Алексия II Патриарху всея Грузии Илие II в связи с обострением русско-грузинских отношений
1. Патриархия Грузии призывает принять поправки в "Кодекс поведения вещателей" // Свободная Грузия. - , 2008. - 12 июля. - N60-61. - С.3[MFN: 3853]
"დასავლეთი ძალიან დიდ ფინანსებს გამოყოფს, რათა საქართველოში ოპოზიცია ჩამოყალიბდეს!" : ინტერვიუ / დავით აფრასიძე ; ესაუბრა რეზო შატიკიშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 11-13 ივლისი. - N80(135). - გვ.2-3[MFN: 3854]
ფოტოები:  დავით აფრასიძე
პერსონალია:  რაისი კონდოლიზა (ამერიკის სახელმწიფო მდივანი).
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; ამერიკა.
თარგმანთან დაკავშირებული საჭირბოროტო საკითხები // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 23 ივნ.. - N9. - გვ.22[MFN: 3855]
UDC:  81'255.2
ანოტაცია:  სამაგისტრო პროგრამის - "თარგმანის ხელოვნება" - აკადემიური წრის მიერ თსუ-ში გამართული სპეციალური სხდომის შესახებ, რომელზეც განხილულ იქნა თარგმანთან დაკავშირებული პრობლემები
მოხსენიებული პირები:  მერაბიშვილი ინესა (პროგრამის ხელმძღვანელი, პროფესორი); ფანჯიკიძე დალი (გერმანისტი,პროფესორი).
თემატიკა:  ლიტერატურული თარგმანი.
საკვანძო სიტყვები:  თარგმანის ხელოვნება.
1. Сатпаев, Досым
Астана снова встретила Дмитрия Медведева // Свободная Грузия. - , 2008. - Еженедельное приложение к "СГ" N60-61 Российский вестник 12 июля-N12.-С.2[MFN: 3856]
UDC:  327(470:574)
ანოტაცია:  Визит президента РФ Д.Медведева в Казахстан
მოხსენიებული პირები:  Назарбаев Нурсултан (президент Казахстана).
თემატიკა:  პოლიტიკა; რუსეთ-ყაზახეთის ურთიერთობები.
პარლამენტი დახმარებას საერთაშორისო საზოგადოებას სთხოვს. ქართული მხარე ე.წ. სამშვიდობო კონტინგენტის საერთაშორისო პოლიციური ძალებით ჩანაცვლებას ითხოვს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 12 ივლისი. - N187. - გვ.1,2[MFN: 3857]
ანოტაცია:  რუსეთის მხრიდან საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელებულ ფაქტებთან დაკავშირებით
Над всей Грузией - солнечное небо, или Прогнозы политологов Арно Хидирбегишвили и Джумбера Кирвалидзе опять не совпадают... // Свободная Грузия. - , 2008. - 12 июля. - N60-61. - С.5[MFN: 3858]