Визит // Свободная Грузия . - , 2008. - N60-61. - С.1. - 12 июля[MFN: 3850 ]
UDC: 327(479.22:73) + 35.081.68(73)
ანოტაცია: Визит Госсекретаря США Кондолизы Райс в Тбилиси
თემატიკა: საგარეო პოლიტიკა ; ვიზიტები .
Искренние и откровенные предложения Грузии не были услышаны в России // Свободная Грузия . - , 2008. - 12 июля. - N60-61. - С.2[MFN: 3851 ]
ანოტაცია: Отзыв Чрезвычайного и Полномочного Посла Грузии в РФ Эроси Кинцмаришвили
თემატიკა: ქართულ-რუსული ურთიერთობები .
Алексий II
Послание Святейшего Патриарха Алексия II Предстоятелю Грузинской Православной Церкви // Свободная Грузия . - , 2008. - 12 июля. - N60-61. - С.3[MFN: 3852 ]
ანოტაცია: Ответное письмо Патриарха Московского всея Руси Алексия II Патриарху всея Грузии Илие II в связи с обострением русско-грузинских отношений
Патриархия Грузии призывает принять поправки в "Кодекс поведения вещателей" // Свободная Грузия . - , 2008. - 12 июля. - N60-61. - С.3[MFN: 3853 ]
თემატიკა: საქართველოს საპატრიარქო .
აფრასიძე, დავით
"დასავლეთი ძალიან დიდ ფინანსებს გამოყოფს, რათა საქართველოში ოპოზიცია ჩამოყალიბდეს!" : ინტერვიუ / დავით აფრასიძე ; ესაუბრა რეზო შატიკიშვილი // ვერსია . - თბ., 2008. - 11-13 ივლისი. - N80(135). - გვ.2-3[MFN: 3854 ]
ფოტოები: დავით აფრასიძე
პერსონალია: რაისი კონდოლიზა (ამერიკის სახელმწიფო მდივანი).
გეოგ.დასახელება: აფხაზეთი ; ამერიკა .
ხატიაშვილი, ხათუნა
თარგმანთან დაკავშირებული საჭირბოროტო საკითხები // თბილისის უნივერსიტეტი . - თბ., 2008. - 23 ივნ.. - N9. - გვ.22[MFN: 3855 ]
UDC: 81'255.2
ანოტაცია: სამაგისტრო პროგრამის - "თარგმანის ხელოვნება" - აკადემიური წრის მიერ თსუ-ში გამართული სპეციალური სხდომის შესახებ, რომელზეც განხილულ იქნა თარგმანთან დაკავშირებული პრობლემები
მოხსენიებული პირები: მერაბიშვილი ინესა (პროგრამის ხელმძღვანელი, პროფესორი); ფანჯიკიძე დალი (გერმანისტი,პროფესორი).
თემატიკა: ლიტერატურული თარგმანი .
საკვანძო სიტყვები: თარგმანის ხელოვნება .
Сатпаев, Досым
Астана снова встретила Дмитрия Медведева // Свободная Грузия . - , 2008. - Еженедельное приложение к "СГ" N60-61 Российский вестник 12 июля-N12.-С.2[MFN: 3856 ]
UDC: 327(470:574)
ანოტაცია: Визит президента РФ Д.Медведева в Казахстан
მოხსენიებული პირები: Назарбаев Нурсултан (президент Казахстана).
თემატიკა: პოლიტიკა ; რუსეთ-ყაზახეთის ურთიერთობები .
პარლამენტი დახმარებას საერთაშორისო საზოგადოებას სთხოვს. ქართული მხარე ე.წ. სამშვიდობო კონტინგენტის საერთაშორისო პოლიციური ძალებით ჩანაცვლებას ითხოვს // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 12 ივლისი. - N187. - გვ.1,2[MFN: 3857 ]