ჯანმრთელობის დაზღვევის ბაზარი - სწრაფი ზრდის გარდაუვალი პრობლემები // რეზონანსი. - , 2010. - 2 დეკემბერი. - N325. - გვ.1,10,11,12[MFN: 38553]
ანოტაცია:  საქართველოს დაზღვევის სექტორში არსებული ვითარება, განვითარების ისტორია, არსებული პრობლემები და სამომავლო პერსპექტივები
მოხსენიებული პირები:  ჭელიძე ზაზა (სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის - "საქსტატის" აღმასრულებელი დირექტორი); ჯაიანი დავით (ეკონომიკის ექსპერტი); გამყრელიძე ნიკა (სადაზღვევო კომპანია "ალდაგი ბი-სი-აის" გენერალური დირექტორი).
"გზა არსაით". როგორია აფეთქების შედეგად "ლეიბორისტებისათვის" მიყენებული ზარალი და რა შემთხვევაში იმუქრება ნათელაშვილი ფართომასშტაბიანი აქციებით : ინტერვიუ / შალვა ნათელაშვილი ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2010. - 1-2 დეკემბერი. - N116(465). - გვ.4[MFN: 38554]
ანოტაცია:  ჯავახიშვილის ქუჩაზე მომხდარ აფეთქებასა და ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებზე
მოხსენიებული პირები:  ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი).
ევროსაბჭოდან უმრავლესობა და ოპოზიცია სხვადასხვა ემოციებით დაბრუნდნენ // რეზონანსი. - , 2006. - 2 თებერვალი. - N27. - გვ.4[MFN: 38555]
UDC:  327(479.22) + 327.7
ანოტაცია:  საქართველოს დელეგაციის მონაწილეობა ევროსაბჭოს სხდომაზე საქართველოს, აზერბაიჯანისა და ჩეჩნეთის საკითხების გადაწყვეტაში.
თემატიკა:  საგარეო პოლიტიკა; ევროსაბჭო.
კოდუას ცოლისძმა პატიმრობიდან მეუღლის ფეხმძიმობის მოტივით გაათავისუფლეს // რეზონანსი. - , 2010. - 1 დეკემბერი. - N324. - გვ.11[MFN: 38556]
ანოტაცია:  ხულიგნობისთვის დაკავებული მიშა ჟორჟოლიანის, ვლადიმერ დოლიძისა და დავით ბენიძის სასამართლო განაჩენი.
მოხსენიებული პირები:  ნოზაძე მამუკა (ადვოკატი).
1. დიანკოვი, სიმეონ
ბულგარეთის ვიცე-პრემიერი: საქართველოს ადგილი გაერთიანებულ ევროპაშია : ინტერვიუ / ს. დიანკოვი ; ესაუბრნენ მ. გაგუა და ლ. ხმალაძე // რეზონანსი. - , 2010. - 2 დეკემბერი. - N325. - გვ.2[MFN: 38557]
UDC:  327 + 330(479.22) + 327(479.22:497.2)
ანოტაცია:  საუბარი საქართველოში ვიზიტად მყოფ ბულგარეთის ვიცე-პრემიერთან ქვეყანაში განხორციელებულ რეფორმებზე, ევროკავშირში ინტეგრაციასა და ეკონომიკურ პროცესებზე
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საგარეო პოლიტიკა; ეკონომიკა; საქართველო-ბულგარეთის ურთიერთობები.