ანოტაცია: საქართველოს დაზღვევის სექტორში არსებული ვითარება, განვითარების ისტორია, არსებული პრობლემები და სამომავლო პერსპექტივები
მოხსენიებული პირები:ჭელიძე ზაზა (სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის - "საქსტატის" აღმასრულებელი დირექტორი); ჯაიანი დავით (ეკონომიკის ექსპერტი); გამყრელიძე ნიკა (სადაზღვევო კომპანია "ალდაგი ბი-სი-აის" გენერალური დირექტორი).
"გზა არსაით". როგორია აფეთქების შედეგად "ლეიბორისტებისათვის" მიყენებული ზარალი და რა შემთხვევაში იმუქრება ნათელაშვილი ფართომასშტაბიანი აქციებით : ინტერვიუ / შალვა ნათელაშვილი ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2010. - 1-2 დეკემბერი. - N116(465). - გვ.4[MFN: 38554]
ბულგარეთის ვიცე-პრემიერი: საქართველოს ადგილი გაერთიანებულ ევროპაშია : ინტერვიუ / ს. დიანკოვი ; ესაუბრნენ მ. გაგუა და ლ. ხმალაძე // რეზონანსი. - , 2010. - 2 დეკემბერი. - N325. - გვ.2[MFN: 38557]
ანოტაცია: საუბარი საქართველოში ვიზიტად მყოფ ბულგარეთის ვიცე-პრემიერთან ქვეყანაში განხორციელებულ რეფორმებზე, ევროკავშირში ინტეგრაციასა და ეკონომიკურ პროცესებზე
ხელნაწერი არც მხოლოდ გადაწერილი ან მოხატული ფურცელია და არც მხოლოდ გარკვეული შინაარსის კრებული : ინტერვიუ / ნესტან ჩხიკვაძე ; ესაუბრა ნინო საბაშვილი // რეზონანსი. გალაკტიონი. - , 2010. - 28 ნოემბერი. - N30. - გვ.5[MFN: 38559]
ანოტაცია: ფილოლოგიის დოქტორი, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი საუბრობს ქართული ხელნაწერი წიგნის ისტორიის შესახებ ვებგვერდის შექმნასთან დაკავშირებით.
აბაშიძე: თუ საქართველო შეცდომებს არ დაუშვებს, დრო ჩვენს სასარგებლოდ იმუშავებს : ინტერვიუ / ზურაბ აბაშიძე ; ესაუბრა კობა ბენდელიანი // რეზონანსი. - , 2010. - 1 დეკემბერი. - N324. - გვ.11[MFN: 38562]
ანოტაცია: საუბარი ნატო-სა და რუსეთში საქართველოს ყოფილ ელჩთან რუსეთის ექსპერტთა მოსაზრებებზე რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობებსა და ოკუპირებული ტერიტორიების საკითხზე.