რა კავშირი აქვს ქუთაისის ახალ პოლიცმაისტერს კანონიერი ქურდის, ტარიელ ონიანის ოჯახთან?! მერაბიშვილის უწყებაში განხორციელებული ცვლილებების გაუხმაურებელი და ექსკლუზიური დეტალები! // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 29 ნოემბერი-5 დეკემბერი. - N48. - გვ.27[MFN: 38687]
ანოტაცია: ცვლილებები იმერეთის სამხარეო პოლიციის მაღალჩინოსნებში
პერსონალია:დვალიშვილი ბადრი (ქუთაისის პოლიციის მთავარი სამმართველოს ყოფილი უფროსი); გიგიაძე გიგი (ქუთაისის კრიმინალური პოლიციის ყოფილი უფროსი); ჯიქია ნიკა (ქალაქის ყოფილი მთავარი გამომძიებელი); ცირეკიძე დათო (ქუთაისის პოლიციის მთავარი სამმართველოს უფროსი).
"საერთოდ, ჩვენ შუა ბრძოლაში არა გვჩვევია მიტოვება...ასე რომ, "სახალხო კრების" გვერდით ვრჩები..." : ინტერვიუ / ნ.ბურჯანაძე; კ.დავითაშვილი ; ესაუბრა ეკა ბერიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 29 ნოემბერი-5 დეკემბერი. - N48. - გვ.30[MFN: 38691]
ანოტაცია: "სახალხო კრების" საინიციატივო ჯგუფის ლიდერები ნინო ბურჯანაძე და კობა დავითაშვილი სტუმრად ეკა ბერიძის სატელევიზიო გადაცემა "პირდაპირ საუბარში"
"ოპოზიციის მთავარი სენი მმართველი რეჟიმის წინააღმდეგ ძველი მეთოდებით ბრძოლაა". როგორ იყენებს ხელისუფლება და ოპოზიცია პოლიტიკურ მარკეტინგს : ინტერვიუ / კახაბერ ჯაყელი ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ნოემბერი. - N327. - გვ.12,16[MFN: 38693]