1. ნატირალი // რეზონანსი. - , 2010. - 23 ნოემბერი. - N316. - გვ.14[MFN: 38686]
ანოტაცია:  ქართველი ექიმის, პროფესორ დავით ტვილდიანის გარდაცვალების გამო
თემატიკა:  ნეკროლოგი; ქართველი ექიმები.
რა კავშირი აქვს ქუთაისის ახალ პოლიცმაისტერს კანონიერი ქურდის, ტარიელ ონიანის ოჯახთან?! მერაბიშვილის უწყებაში განხორციელებული ცვლილებების გაუხმაურებელი და ექსკლუზიური დეტალები! // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 29 ნოემბერი-5 დეკემბერი. - N48. - გვ.27[MFN: 38687]
ანოტაცია:  ცვლილებები იმერეთის სამხარეო პოლიციის მაღალჩინოსნებში
პერსონალია:  დვალიშვილი ბადრი (ქუთაისის პოლიციის მთავარი სამმართველოს ყოფილი უფროსი); გიგიაძე გიგი (ქუთაისის კრიმინალური პოლიციის ყოფილი უფროსი); ჯიქია ნიკა (ქალაქის ყოფილი მთავარი გამომძიებელი); ცირეკიძე დათო (ქუთაისის პოლიციის მთავარი სამმართველოს უფროსი).
მოხსენიებული პირები:  მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); ონიანი ტარიელ (კანონიერი ქურდი).
თემატიკა:  სამხარეო პოლიცია.
1. მინაშვილი, ედმონდ
"აგვისტოს გმირების" გაცოცხლებული სახელები ანუ "ღიმილის ბიჭებით" დაწყებული ისტორია : ინტერვიუ / ედმონდ მინაშვილი ; ესაუბრა ზაირა მიქატაძე // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ნოემბერი. - N327. - გვ.11-12[MFN: 38688]
UDC:  94(470:479.22)"2008.08" + 791.229.2(479.22)
ანოტაცია:  პროექტ "აგვისტოს გმირების" ოთხი ეტაპისა და პირველ ეტაპზე გადაღებული დოკუმენტური ფილმის შესახბ საუბრობს პროექტის ხელმძღვანელი და რეჟისორი.
პერსონალია:  ჩხეიძე რეზო (კინორეჟისორი).
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ომი; დოკუმენტური ფილმები.
"ახლა "სახალხო კრების" მესვეურებს ისღა დარჩენიათ ..." : ინტერვიუ / ს.ცისკარიშვილი ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 29 ნოემბერი-5 დეკემბერი. - N48. - გვ.28[MFN: 38689]
ანოტაცია:  პოლიტოლოგი საპროტესტო აქციების შესახებ
"მე პირადად მივდიოდი...ამას ხმამაღლა ვიტყვი, მივდიოდი რევოლუციისთვის" : ინტერვიუ / რ.კლიმიაშვილი ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 29 ნოემბერი-5 დეკემბერი. - N48. - გვ.28[MFN: 38690]
ანოტაცია:  საუბარი 25 ნოემბრის საპროტესტო აქციაზე
"საერთოდ, ჩვენ შუა ბრძოლაში არა გვჩვევია მიტოვება...ასე რომ, "სახალხო კრების" გვერდით ვრჩები..." : ინტერვიუ / ნ.ბურჯანაძე; კ.დავითაშვილი ; ესაუბრა ეკა ბერიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 29 ნოემბერი-5 დეკემბერი. - N48. - გვ.30[MFN: 38691]
დავითაშვილი, კობა
ანოტაცია:  "სახალხო კრების" საინიციატივო ჯგუფის ლიდერები ნინო ბურჯანაძე და კობა დავითაშვილი სტუმრად ეკა ბერიძის სატელევიზიო გადაცემა "პირდაპირ საუბარში"
1. ალასანია, ირაკლი
რას პასუხობს ირაკლი ალასანია ნინო ბურჯანაძეს? : ინტერვიუ / ი.ალასანია ; ესაუბრა ე.ბერიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 29 ნოემბერი-5 დეკემბერი. - N48. - გვ.30[MFN: 38692]
ანოტაცია:  "თავისუფალი დემოკრატების" ლიდერი ირაკლი ალასანია სტუმრად ეკა ბერიძის სატელევიზიო გადაცემაში "პირდაპირი საუბარი"
"ოპოზიციის მთავარი სენი მმართველი რეჟიმის წინააღმდეგ ძველი მეთოდებით ბრძოლაა". როგორ იყენებს ხელისუფლება და ოპოზიცია პოლიტიკურ მარკეტინგს : ინტერვიუ / კახაბერ ჯაყელი ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ნოემბერი. - N327. - გვ.12,16[MFN: 38693]
UDC:  323(479.22) + 329.052(479.22)
ანოტაცია:  პოლიტიკური მარკეტინგის ექსპერტი საუბროს ოპოზიციის შეცდომების მიზეზებზე.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3865 | 3866 | 3867 | 3868 | 3869 | 3870 | 3871 | 3872 | 3873 | 3874 | 3875 |  შემდეგი »  ბოლო »»