საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებაში ჟურნალისტთა საინიციატივო ჯგუფიც ჩაერთო // რეზონანსი. - , 2010. - 9 დეკემბერი. - N332. - გვ.3-4[MFN: 39016]
ანოტაცია:  ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებასთან დაკავშირებით მიმდინარე მოლაპარაკებებზე ჟურნალისტთა ჩართვის ინიციატივასა და მომუშვავე ჯგუფის მორიგი შეხვედრის განსახილველი საკითხების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  კუბლაშვილი პავლე (პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე); კაციტაძე მამუკა ("ოპოზიციური რვიანის" წარმომადგენელი); ბაღათურია ჯონდი ("ქართული დასის" ლიდერი); კუკავა კახა ("ოპოზიციური რვიანის" წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო ადმინისტრაცია; ადმინისტრაციის დაკომპლექტება.
ჩაშლილი გარიგება და ჩალის ფასად გადაგდებული ენერგოობიექტები // რეზონანსი. - , 2007. - 29 იანვარი. - N21. - გვ.2[MFN: 39017]
ანოტაცია:  მთავრობის მიერ ჩეხური კომპანიისთვის იაფად გადაცემული ელექტროობიექტების შესახებ.
პერსონალია:  ებრალიძე დავით (ენერგეტიკის ექსპერტი).
1. მელლერი, ანჟეი
"სანამ საქართველოში ეს კლანებია, დემოკრატია არ იქნება!" : ინტერვიუ : ა.მელლერი ; ესაუბრა ვ.პავლიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 8-14 მაისი. - N18. - გვ.5[MFN: 39018]
ანოტაცია:  პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სტეფან მელლერის შვილი, ჟურნალისტი ანჟეი მელლერი საქართველოს პოლიტიკური პროცესების პროგნოზებით
"რუსეთს ზოგჯერ უნდა ვუთხრათ - არა" // რეზონანსი. - , 2010. - 10 დეკემბერი. - N333. - გვ.1,4[MFN: 39019]
UDC:  323.173(479.22:479.224) + 347.952.7(470:479.224)
ანოტაცია:  ქონებრივ საკითხებზე არსებული დაპირისპირება აფხაზეთსა და რუსეთს შორის
მოხსენიებული პირები:  არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); ლაკობა სტანისლავ (ისტორიკოსი); არშბა დაურ (აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის წევრი); ოტირბა ანატოლი (რუსეთში მოღვაწე აფხაზი ბიზნესმენი).
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; ქონებრივი დავა.
რეპრესირებულთა შთამომავლებმა სასამართლოს უნდა უმტკიცონ, რომ შეღავათები ეკუთვნით // რეზონანსი. - , 2010. - 10 დეკემბერი. - N333. - გვ.1,3[MFN: 39020]
ანოტაცია:  "საქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებ" კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ანჯაფარიძე კახა (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის წევრი); კუკავა ზვიად (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის წევრი); თაქთაქიშვილი ჩიორა (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის წევრი); ცაგარეიშვილი გია (საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელი).
შსს-ს საიდუმლო სამსახურის თანამშრომლის დაღუპვის საქმე დღემდე გაუხსნელია // რეზონანსი. - , 2006. - 9 თებერვალი. - N34. - გვ.7[MFN: 39021]
ანოტაცია:  შსს-ს მე-7 სამმართველოს თანამშრომლის ვასილ ჭოტაშვილის მკვლელობის დეტალები.
პერსონალია:  ჭოტაშვილი ვასილ (შსს-ს თანამშრომელი).
იქნებ, ერთად მოვძებნოთ სამოთხისკენ დასაბრუნებელი გზა? // რეზონანსი. - , 2006. - 9 თებერვალი. - N34. - გვ.10[MFN: 39022]
UDC:  82-293.7(479.22)
ანოტაცია:  აშშ-ში მცხოვრებ მარინა შუბლაძის წიგნი "ტირიან თუ არა მანეკენები ღამღამობით?"
პერსონალია:  შუბლაძე მარინა (პედიატრი).
თემატიკა:  კინოსცენარები.
რუსეთი ნატოსგან განმარტებებს ითხოვს. "ვიკილიქსის" მასალებზე დაყრდნობით პირველი დიდი პოლიტიკური სკანდალი მწიფდება // რეზონანსი. - , 2010. - 10 დეკემბერი. - N333. - გვ.2[MFN: 39023]
მოხსენიებული პირები:  ლავროვი სერგეი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); რაგოზინი დიმირი (რუსეთის მუდმივი წარმომადგენელი ნატოში); რასმუსენი ანდერს ფოგ (ნატოს გენერალური მდივანი); სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტი უსაფრთხოების საკითხებში); ცინცაძე სოსო (დიპლომატიური აკადემიის რექტორი).
"ჭინჭრების რევოლუცია" თსუ-დან დაიწყება? // რეზონანსი. - , 2006. - 10 თებერვალი. - N35. - გვ.1,4[MFN: 39024]
ანოტაცია:  უნივერსიტეტში მიმდინარე რეფორმების წინააღმდეგ მიმართული საპროტესტო აქცია.
თემატიკა:  უნივერსიტეტი.
1. კირთაძე, ნესტან
ექსკლუზიური ინტერვიუ ნესტან კირთაძესთან. რა წერილი გადასცა "ლეიბორისტების" ლიდერმა "ვერსიას" : ინტერვიუ / ნესტან კირთაძე ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - , 2010. - 6-7 დეკემბერი. - N118(465). - გვ.5[MFN: 39025]
UDC:  323 + 329(479.22)(092)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ნესტან კირთაძესთან მის მიერ გამოცემული წიგნის "ნათელი ქრისტესი-საქართველო" პარიზში დაგეგმილ პრეზენტაციასა და მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე
მოხსენიებული პირები:  კირთაძე ნესტან ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); ბოკოვა ირინა (იუნესკოს გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; პოლიტიკოსები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3898 | 3899 | 3900 | 3901 | 3902 | 3903 | 3904 | 3905 | 3906 | 3907 | 3908 |  შემდეგი »  ბოლო »»