ანოტაცია: ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებასთან დაკავშირებით მიმდინარე მოლაპარაკებებზე ჟურნალისტთა ჩართვის ინიციატივასა და მომუშვავე ჯგუფის მორიგი შეხვედრის განსახილველი საკითხების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:კუბლაშვილი პავლე (პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე); კაციტაძე მამუკა ("ოპოზიციური რვიანის" წარმომადგენელი); ბაღათურია ჯონდი ("ქართული დასის" ლიდერი); კუკავა კახა ("ოპოზიციური რვიანის" წარმომადგენელი).
ანოტაცია: "საქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებ" კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:ანჯაფარიძე კახა (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის წევრი); კუკავა ზვიად (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის წევრი); თაქთაქიშვილი ჩიორა (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის წევრი); ცაგარეიშვილი გია (საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელი).
რუსეთი ნატოსგან განმარტებებს ითხოვს. "ვიკილიქსის" მასალებზე დაყრდნობით პირველი დიდი პოლიტიკური სკანდალი მწიფდება // რეზონანსი. - , 2010. - 10 დეკემბერი. - N333. - გვ.2[MFN: 39023]
ანოტაცია: ინტერვიუ ნესტან კირთაძესთან მის მიერ გამოცემული წიგნის "ნათელი ქრისტესი-საქართველო" პარიზში დაგეგმილ პრეზენტაციასა და მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე
მოხსენიებული პირები:კირთაძე ნესტან ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); ბოკოვა ირინა (იუნესკოს გენერალური დირექტორი).