ვისაც უნდა სასწაული იხილოს - ეს გავაზის სკოლაა // რეზონანსი . - , 2010. - 10 დეკემბერი. - N333. - გვ.10[MFN: 39163 ]
ანოტაცია: ახალი არქიტექტურული სტილისა და თანამედროვე სტანდარტის გათვალისწინებით აშენებული საჯარო სკოლა ყვარლის რაიონის სოფელ გავაზში
მოხსენიებული პირები: დავითაია ვახტანგ (ხუროთმოძღვარი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); ბერიაშვილი პაატა (ყვარლის რაიონის სოფ. გავაზის საჯარო სკოლის დირექტორი); ქობულია ვასო (არქიტექტორი); გუჯაბიძე მერაბ (არქიტექტორი); გოგოლაშვილი თენგიზ (არქიტექტორი); დოგრაშვილი თამაზ (არქიტექტორი); აბულაძე დავით (არქიტექტორი); ბუზალაძე ნოდარ (არქიტექტორი); გელაშვილი ვაჟა (არქიტექტორი); მიქიაშვილი გოჩა (არქიტექტორი); ანდრიაძე დათო (ფილოსოფოსი, კულტუროლოგი).
თემატიკა: საჯარო სკოლები .
ცისკარიშვილი, სოსო
ცისკარიშვილი: მსო-ში გაწევრიანება ყველაზე ნაკლებად რუსეთში სურთ : ინტერვიუ / სოსო ცისკარიშვილი // რეზონანსი . - , 2010. - 11 დეკემბერი. - N334. - გვ.11[MFN: 39164 ]
UDC: 32(470:479.22) + 327(470:479.22)
ანოტაცია: საუბარი ეკონომიკის ექსპერტთან რუსეთის მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში შესაძლო გაწევრიანების შესახებ.
თემატიკა: პოლიტიკა ; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები .
ბერიძე, ლანა
ITV.GE-ს თანამშრომლები ინტერნეტ ტელევიზიიდან წამოსვლის მიზეზებზე არ საუბრობენ // რეზონანსი . - , 2010. - 11 დეკემბერი. - N334. - გვ.12[MFN: 39165 ]
UDC: 654.197(479.22)
ანოტაცია: ინტერნეტ ტელევიზია ITV.GE-დან თანამშრომლების წამოსვლის შესახებ.
მოხსენიებული პირები: ჩიხლაძე ირაკლი (ინტენეტ ტელევიზიის საინფორმაციო სამსახურის უფროსი); ინაშვილი ირმა ("ობიექტივის" ხელმძღვანელი); თარგამაძე ნინო (ინტერნეტ ტელევიზიის საინფორმაციო სამსახურის გენერალური პროდიუსერი); ჯაფარიძე ნინო (ჟურნალისტი).
თემატიკა: ტელევიზია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 3912 | 3913 | 3914 | 3915 | 3916 | 3917 | 3918 | 3919 | 3920 | 3921 | 3922 | შემდეგი » ბოლო »»