თემატიკა: ოპოზიციური პარტიები .
მომავალი ჟურნალისტების თვალით დანახული ქალაქი // რეზონანსი . - , 2011. - 17 იანვარი. - N2. - გვ.10[MFN: 40943 ]
UDC: 77.092(479.22) + 378.22(479.22)
ანოტაცია: კავკასიის უნივერსიტეტის მედია სკოლის გურამ წიბახაშვილის კლასის ფოტოპროექტ "ქალაქის" ღია ჩვენება და კონკურსში გამარჯვებული სტუდენტების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: ქაჯაია ნანუკა (სტუდენტი, პირველი ადგილის მფლობელი); იმნაიშვილი ნინო (სტუდენტი, მეორე ადგილის მფლობელი); წიბახაშვილი გურამ (ფოტოხელოვანი).
თემატიკა: ფოტოკონკურსები ; სტუდენტები .
აბულაშვილი, ია
ვიზის გაცემის ვადა 10 დღემდე მცირდება, ღირებულება კი - 35 ევრომდე // რეზონანსი . - , 2011. - 20 იანვარი. - N11. - გვ.4[MFN: 40944 ]
UDC: 351.756.5(479.22)
ანოტაცია: შეთანხმება ევროკავშირსა და საქართველოს შორის სავიზო რეჟიმის გამარტივებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ჭყოიძე ვასილ (ევროპასთან ინტეგრაციის კვლევის ცენტრის პრეზიდენტი).
თემატიკა: ვიზები .
კუნჭულია, ლელა
სტრასბურგში საქართველოს წინააღმდეგ სარჩელების რაოდენობა განახევრდა // რადიო თავისუფლება . - , 2011. - 15 იანვარი. - N16. - გვ.5[MFN: 40945 ]
UDC: 341.645(4) + 343.123.61
ანოტაცია: სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ გამოქვეყნებულ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით, რომელიც ეხება 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ საქართველოს წინააღმდეგ შეტანილი დაახლოებით 1500 სარჩელის დახურვას
მოხსენიებული პირები: ბურჯალიანი თინათინ (საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე); ბაიკულოვი ვლადისლავ (ადვოკატი); სანაკოევი დავით (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის იმბუდსმენი).
თემატიკა: საერთაშორისო სასამართლოები ; სარჩელები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4090 | 4091 | 4092 | 4093 | 4094 | 4095 | 4096 | 4097 | 4098 | 4099 | 4100 | შემდეგი » ბოლო »»