თემატიკა:  ოპოზიციური პარტიები.
მომავალი ჟურნალისტების თვალით დანახული ქალაქი // რეზონანსი. - , 2011. - 17 იანვარი. - N2. - გვ.10[MFN: 40943]
UDC:  77.092(479.22) + 378.22(479.22)
ანოტაცია:  კავკასიის უნივერსიტეტის მედია სკოლის გურამ წიბახაშვილის კლასის ფოტოპროექტ "ქალაქის" ღია ჩვენება და კონკურსში გამარჯვებული სტუდენტების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ქაჯაია ნანუკა (სტუდენტი, პირველი ადგილის მფლობელი); იმნაიშვილი ნინო (სტუდენტი, მეორე ადგილის მფლობელი); წიბახაშვილი გურამ (ფოტოხელოვანი).
თემატიკა:  ფოტოკონკურსები; სტუდენტები.
ვიზის გაცემის ვადა 10 დღემდე მცირდება, ღირებულება კი - 35 ევრომდე // რეზონანსი. - , 2011. - 20 იანვარი. - N11. - გვ.4[MFN: 40944]
UDC:  351.756.5(479.22)
ანოტაცია:  შეთანხმება ევროკავშირსა და საქართველოს შორის სავიზო რეჟიმის გამარტივებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ჭყოიძე ვასილ (ევროპასთან ინტეგრაციის კვლევის ცენტრის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ვიზები.
სტრასბურგში საქართველოს წინააღმდეგ სარჩელების რაოდენობა განახევრდა // რადიო თავისუფლება. - , 2011. - 15 იანვარი. - N16. - გვ.5[MFN: 40945]
UDC:  341.645(4) + 343.123.61
ანოტაცია:  სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ გამოქვეყნებულ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით, რომელიც ეხება 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ საქართველოს წინააღმდეგ შეტანილი დაახლოებით 1500 სარჩელის დახურვას
მოხსენიებული პირები:  ბურჯალიანი თინათინ (საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე); ბაიკულოვი ვლადისლავ (ადვოკატი); სანაკოევი დავით (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის იმბუდსმენი).
თემატიკა:  საერთაშორისო სასამართლოები; სარჩელები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4090 | 4091 | 4092 | 4093 | 4094 | 4095 | 4096 | 4097 | 4098 | 4099 | 4100 |  შემდეგი »  ბოლო »»