ანოტაცია: თბილისელი მოქალაქის გასაჭირი ნარკომან შვილთან დაკავშირებით
პერსონალია: ქაჯაია ნინო (თბილისელი მოქალაქე).
საკვანძო სიტყვები: პატიმრობა ; მკურნალობა ; ფსიქიურად დაავადებული .
მესხიშვილი, დავით
ფეხით მოსიარულეებისთვის ჯარიმები მკაცრდება?! : ინტერვიუ / დავით მესხიშვილი ; ჩაიწერა ეკა სეხნიაშვილმა // ალია . - თბილისი, 2010. - 2-6 სექტემბერი. - N86 (2523). - გვ.11[MFN: 41052 ]
UDC: 359.5(479.22)
ანოტაცია: საგზაო მოძრაობის წესების დაცვასთან დაკავშირებით
პერსონალია: მესხიშვილი დავით (ასოციაცია "დაცული მოძრაობის" ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია: ასოციაცია "დაცული მოძრაობა" .
თემატიკა: უსაფრთხოების დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: მოძრაობის წესები ; ქვეითად მოსიარულეები ; კანონის დაცვა ; ადმინისტრაციული სანქციების გამკაცრება ; ჯარიმები .
რა მზადდება მერაბიშვილის ზურგს უკან შსს-ში და რა სკანდალი შეიძლება აუგორონ მინისტრს? // ალია . - თბილისი, 2008. - 2-4 თებერვალი. - N14 (2139). - გვ.2[MFN: 41053 ]
ანოტაცია: მოსალოდნელ ცვლილებებზე შს სამინისტროში
პერსონალია: მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); ცანავა გუგე (დეპუტატი); ხიზანიშვილი შოთა (შს სამინისტროს ადმინისტრაციის უფროსი).
თემატიკა: საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: შიდაარეულობა ; გაყრილი თანამშრომლები ; საპროტესტო აქციები ; ამბიციები ; ტესტირება ; საპატრულო პოლიცია .
ვინ რამდენ ადგილს ითხოვს გაერთიანებული ოპოზიციის სიაში? // ალია . - თბილისი, 2008. - 2-4 თებერვალი. - N14 (2139). - გვ.3[MFN: 41054 ]
ანოტაცია: საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით ოპოზიციონერთა პოზიცია
პერსონალია: ზურაბიშვილი სალომე ("საქართველოს გზის" ლიდერი); ზურაბიშვილი დავით (რესპუბლიკელი); ბაღათურია ჯონდი ("ქართული დასის" ლიდერი); კუკავა კახა ("კონსერვატორი"); დავითაია პაატა ("ჩვენ თვითონის" წევრი); ბესელია ეკა (ადვოკატი); გამსახურდია კონსტანტინე ("თავისუფლების" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები ; კანდიდატთა სია .
ქეთი დოლიძეს პროკურატურაში დაიბარებენ? / ეკა სეხნიაშვილი // ალია . - თბილისი, 2010. - 2-6 სექტემბერი. - N86 (2523). - გვ.11[MFN: 41055 ]