"პატარკაციშვილი ლონდონში თავს უსაფრთხოდ არ გრძნობდა" // ალია. - თბილისი, 2008. - 16-18 თებერვალი. - N20 (2145). - გვ. 12[MFN: 41495]
ფოტოები:  პატარკაციშვილი ბადრი
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (გარდაცვლილი ბიზნესმენი).
საკვანძო სიტყვები:  გარდაცვალება; პრეზიდენტობის კანდიდატი; პოლიტიკა; საგაზეთო სტატიები.
1. მთიბლიშვილი, ალ.
ერის გადაშენების დასაწყისი / ალ. მთიბლიშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 21-25 ოქტომბერი. - N100 (2537). - გვ.20[MFN: 41496]
თემატიკა:  აღზრდისა და განათლების სისტემის ორგანიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  უცხო ენა სკოლაში; კომპიუტერი; უცხოელი პედაგოგები.
რატომ აფარებენ თავს საკრებულოს წევრები უნივერსიტეტებს? / ნანა თვალაბეიშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 21-25 ოქტომბერი. - N100 (2537). - გვ.21[MFN: 41497]
პერსონალია:  ხვადაგიანი ამირან (საკრებულოს წევრი); ნურალიძე კახა (საკრებულოს წევრი).
რატომ გაიფიცნენ ფეხბურთელები და ჩაიშლება თუ არა ეროვნული საფეხბურთო ჩემპიონატი? / მათე გურული // ალია. - თბილისი, 2010. - 21-25 ოქტომბერი. - N100 (2537). - გვ.21[MFN: 41498]
UDC:  796.33(479.22)
ანოტაცია:  ქართულ კლუბებში არსებული პრობლემების გამო
პერსონალია:  სიჭინავა ზვიად (ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  სპონსორები; ეროვნული პირველობა; ფინანსური პრობლემები.
1. რობაქიძე, დავით
"ამ სიყვარულის ქანდაკებას უკვე გარყვნილების ქანდაკება შეარქვეს...ვნებისმომგვრელი საყურებელია როგორც ჩანს, მიშას უნდა, აქედან დაიწყოს საქართველოს დემოგრაფიაზე ზრუნვაო" : ინტერვიუ / დავით რობაქიძე ; ესაუბრა ნელი ვარდიაშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 21-25 ოქტომბერი. - N100 (2537). - გვ.22[MFN: 41499]
ანოტაცია:  სიყვარულის ქანდაკების გახსნა ბათუმში
პერსონალია:  რობაქიძე დავით (აჭარის "ლეიბორისტული პარტიის" ხელმძღვანელი).
1. აბაშიძე, თაკო
თაკო აბაშიძე გორში გადაბარგდა? : ინტერვიუ / თაკო აბაშიძე ; ჩაიწერა ეკა ლემონჯავამ // ალია. - თბილისი, 2010. - 21-25 ოქტომბერი. - N100 (2537). - გვ.22[MFN: 41500]
UDC:  791.043.097(479.22)(092)
ფოტოები:  აბაშიძე თაკო
პერსონალია:  აბაშიძე თაკო (მსახიობი).
1. საკარული, გიორგი
ნინა ძველ საქმეს დაუბრუნდა? / გიორგი საკარული // ალია. - თბილისი, 2010. - 21-25 ოქტომბერი. - N100 (2537). - გვ.23[MFN: 41501]
UDC:  78.071(479.22)(092)
ფოტოები:  წკრიალაშვილი ნინა
პერსონალია:  წკრიალაშვილი ნინა (მომღერალი).
თემატიკა:  საესტრადო მომღერლები.
საკვანძო სიტყვები:  ახალი სიმღერები.
"ნიჭიერმა" კიდევ გაიმარჯვა / გიორგი საკარული // ალია. - თბილისი, 2010. - 21-25 ოქტომბერი. - N100 (2537). - გვ.23[MFN: 41502]
UDC:  78.071(479.22)
ფოტოები:  ხანჩალიანი ანი
პერსონალია:  ხანჩალიანი ანი (მომღერალი).
1. ადამია, დეა
მსოფლიოს სილამაზის კონკურსზე საქართველოს სახელით დეა ადამია გადის? : ინტერვიუ / დეა ადამია ; ჩაიწერა გიორგი საკარულმა // ალია. - თბილისი, 2010. - 21-25 ოქტომბერი. - N100 (2537). - გვ.23[MFN: 41503]
ფოტოები:  ადამია დეა
პერსონალია:  ადამია დეა (სილამაზის კონკურსის მონაწილე).
გეოგ.დასახელება:  ჰონკონგი.
1. ნაჭყებია, ნანა
"ამას თუ გააკეთებთ, დიდი შანსია, რომ 150 წლამდე იცოცხლოთ!" : ინტერვიუ / ნანა ნაჭყებია ; ჩაიწერა თამარ როსტიაშვილმა // ალია. - თბილისი, 2010. - 21-25 ოქტომბერი. - N100 (2537). - გვ.27[MFN: 41504]
ანოტაცია:  საუბარი ფიტოთერაპევტთან
პერსონალია:  ნაჭყებია ნანა (ჰომოეპათიისა და ქართული ტრადიციული მედიცინის ლიგის ვიცე-პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  პაციენტის მკურნალობა; მედიცინა; დაავადებების კვლევა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4146 | 4147 | 4148 | 4149 | 4150 | 4151 | 4152 | 4153 | 4154 | 4155 | 4156 |  შემდეგი »  ბოლო »»