ქართველი ბიზნესმენის მკვლელობის ინგლისური ვერსიები // ალია. - თბილისი, 2008. - 16-18 თებერვალი. - N20 (2145). - გვ. 12[MFN: 41510]
UDC:  334(479.22)(092)
ანოტაცია:  ინფორმაციები პატარკაციშვილის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  საგაზეთო ინფორმაცია; პატარკაციშვილის მოკავშირეები.
"პუტინს ანტიქართული განცხადებები არ გაუკეთებია" // ალია. - თბილისი, 2008. - 16-18 თებერვალი. - N20 (2145). - გვ. 12[MFN: 41511]
ანოტაცია:  პოლიტიკური ურთიერთობა რუსეთთან
პერსონალია:  იაკობაშვილი თემურ (სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში).
საკვანძო სიტყვები:  პუტინის განცხადება; სისხლისღვრის აცილება; ურთიერთობების მოგვარება.
"სააკაშვილის ჩამოგდებას ვაპირებთ ასე..." : რატომ თქვა უარი ირაკლი ალასანიამ ოქრუაშვილის პარტიასთან თანამშრომლობაზე? : ინტერვიუ / ირაკლი ალასანია ; ჩაიწერა ნინო სამხარაძემ // ალია. - თბილისი, 2010. - 19-20 ოქტომბერი. - N99 (2536). - გვ.3[MFN: 41512]
ფოტოები:  ალასანია ირაკლი
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი ("ჩვენი საქართველო - თავისუფალი დემოკრატების ლიდერი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო გზა; ოპოზიცია; ხელისუფლების დამარცხება; ბიუჯეტი.
"აუქციონზე გამოიტანეს ასლან აბაშიძის მეუღლის ჩარჩოში ჩასმული ფოტოები...ჩემს მეგობარს დაავალეს, წადი და 300 ლარად იყიდეო : ინტერვიუ / თამაზ ბაკურიძე ; ესაუბრა გელა ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 19-20 ოქტომბერი. - N99 (2536). - გვ.3[MFN: 41513]
ფოტოები:  აბაშიძე ასლან
პერსონალია:  ბაკურიძე თამაზ (ასლან აბაშიძის ყოფილი პრესმდივანი).
1. კავსაძე, ქეთი
როგორ განვასხვაოთ ორიგინალი "სამსუნგი" ფალსიფიცირებულისგან? : "მოითხოვე "სამსაუნგის" მობილური მხოლოდ ჰოლოგრამით!" / ქეთი კავსაძე // ალია. - თბილისი, 2010. - 19-20 ოქტომბერი. - N99 (2536). - გვ.5[MFN: 41514]
პერსონალია:  დობორჯგინიძე ნიკოლოზ ("სამსუნგის" წარმომადგენელი საქართველოში); კიმი ოფ სუნგ ("სამსაუნგის" წარმომადგენელი).
ორგანიზაცია:  "სამსუნგი".
საკვანძო სიტყვები:  პროდუქციის ფალსიფიკაცია; ორიგინალი; მობილური ტელეფონები.
რას ეუბნება "ალიას" უკრაინიდან დაბრუნებული ნინო ბურჯანაძე?! : ინტერვიუ / ნინო ბურჯანაძე ; ესაუბრა გელა ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 19-20 ოქტომბერი. - N99 (2536). - გვ.6-7[MFN: 41515]