ფოტოები: იაკობაშვილი თემურ
ანოტაცია: პოლიტიკური ურთიერთობა რუსეთთან
პერსონალია: იაკობაშვილი თემურ (სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში).
საკვანძო სიტყვები: პუტინის განცხადება ; სისხლისღვრის აცილება ; ურთიერთობების მოგვარება .
ალასანია, ირაკლი
"სააკაშვილის ჩამოგდებას ვაპირებთ ასე..." : რატომ თქვა უარი ირაკლი ალასანიამ ოქრუაშვილის პარტიასთან თანამშრომლობაზე? : ინტერვიუ / ირაკლი ალასანია ; ჩაიწერა ნინო სამხარაძემ // ალია . - თბილისი, 2010. - 19-20 ოქტომბერი. - N99 (2536). - გვ.3[MFN: 41512 ]
ფოტოები: ალასანია ირაკლი
პერსონალია: ალასანია ირაკლი ("ჩვენი საქართველო - თავისუფალი დემოკრატების ლიდერი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: საარჩევნო გზა ; ოპოზიცია ; ხელისუფლების დამარცხება ; ბიუჯეტი .
"აუქციონზე გამოიტანეს ასლან აბაშიძის მეუღლის ჩარჩოში ჩასმული ფოტოები...ჩემს მეგობარს დაავალეს, წადი და 300 ლარად იყიდეო : ინტერვიუ / თამაზ ბაკურიძე ; ესაუბრა გელა ზედელაშვილი // ალია . - თბილისი, 2010. - 19-20 ოქტომბერი. - N99 (2536). - გვ.3[MFN: 41513 ]
ფოტოები: აბაშიძე ასლან
პერსონალია: ბაკურიძე თამაზ (ასლან აბაშიძის ყოფილი პრესმდივანი).
კავსაძე, ქეთი
როგორ განვასხვაოთ ორიგინალი "სამსუნგი" ფალსიფიცირებულისგან? : "მოითხოვე "სამსაუნგის" მობილური მხოლოდ ჰოლოგრამით!" / ქეთი კავსაძე // ალია . - თბილისი, 2010. - 19-20 ოქტომბერი. - N99 (2536). - გვ.5[MFN: 41514 ]
პერსონალია: დობორჯგინიძე ნიკოლოზ ("სამსუნგის" წარმომადგენელი საქართველოში); კიმი ოფ სუნგ ("სამსაუნგის" წარმომადგენელი).
ორგანიზაცია: "სამსუნგი" .
საკვანძო სიტყვები: პროდუქციის ფალსიფიკაცია ; ორიგინალი ; მობილური ტელეფონები .
რას ეუბნება "ალიას" უკრაინიდან დაბრუნებული ნინო ბურჯანაძე?! : ინტერვიუ / ნინო ბურჯანაძე ; ესაუბრა გელა ზედელაშვილი // ალია . - თბილისი, 2010. - 19-20 ოქტომბერი. - N99 (2536). - გვ.6-7[MFN: 41515 ]
ანოტაცია: ნინი ბურჯანაძის სამუშაო ვიზიტთან დაკავშირებით
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: ხელისუფლების შეცვლა ; ხალხის ერთიანობა ; ოპოზიცია ; საპროტესტო აქციები .
"გონს მოეგეთ, წინააღმდეგ შემთხვევაში აქციები გაგრძელდება" // ალია . - თბილისი, 2008. - 16-18 თებერვალი. - N20 (2145). - გვ. 12[MFN: 41516 ]
ფოტოები: უსუფაშვილი დავით
პერსონალია: უსუფაშვილი დავით ("რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: ხელისუფლების პოზიცია ; ოპოზიციის მოთხოვნები .
ნიკა გვარამია პატიმარ ქალთა მდგომარეობაზე იზრუნებს // ალია . - თბილისი, 2008. - 16-18 თებერვალი. - N20 (2145). - გვ.12[MFN: 41517 ]
ფოტოები: გვარამია ნიკა
პერსონალია: გვარამია ნიკა (იუსტიციის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: პატიმართა პრობლემები ; ვადაზე ადრე განთავისუფლება .
ვინ ამზადებს გაჩეჩილაძის მოსკოვში ვიზიტს და სად შეხვდება ოქრუაშვილი ნოღაიდელს? / ეკა სეხნიაშვილი // ალია . - თბილისი, 2010. - 19-20 ოქტომბერი. - N99 (2536). - გვ.7[MFN: 41518 ]