ფოტოები:  ღურჭუმელიძე მანანა; შაშკინი დიმიტრი; სააკაშვილი მიხეილი
ანოტაცია:  საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირების პრეზიდენტი კანადაში თავშესაფარს ითხოვს
პერსონალია:  ღურჭუმელიძე მანანა (განათლებისა და მეცნიერების თავისუფალი პროფკავშირების ყოფილი პრეზიდენტი); დათუაშვილი ზურაბ (გაზეთ "განათლების სამყაროს" რედაქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  საკადრო ცვლილებები; დაპირისპირება ხელისუფლებასთან.
1. ჯანაშია, მარინა
"ის, რომ ცხოვრება გარდაცვალების შემდეგაც გრძელდება, საკუთარ თავზე გამოვცადე" : ინტერვიუ / მარინა ჯანაშია ; ესაუბრა მაია იასეშვილი // . - თბილისი, 2010. - 28 ოქტომბერი-1 ნოემბერი. - N102 (2539). - გვ.29[MFN: 41585]
UDC:  792.071(=353.1)(092)
ფოტოები:  ჯანაშია მარინა
პერსონალია:  ჯანაშია მარინა (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  ამოუცნობი მოვლენები; კლინიკური სიკვდილი; წინასწარმეტყველება.
"ციხეში დავიწყე ხატვა...საქართველოში პასტით მარტო მე ვხატავ..." / თამარ ოქრუაშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 28 ოქტომბერი-1 ნოემბერი. - 102 (2539). - გვ.31[MFN: 41586]
UDC:  7(479.22)
ანოტაცია:  თვითნასწავლი უცნობი მხატვრის შესახებ
1. კარლო ზონენაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების გამო] // ალია. - თბილისი, 2010. - 28 ოქტომბერი-1 ნოემბერი. - N102 (2539). - გვ.32[MFN: 41587]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4154 | 4155 | 4156 | 4157 | 4158 | 4159 | 4160 | 4161 | 4162 | 4163 | 4164 |  შემდეგი »  ბოლო »»