ფოტოები:  ხვედელიძე გივი; ბარბაქაძე რომან
ანოტაცია:  "ქურდული სამყაროს" წევრების დაკავება
პერსონალია:  ხვედელიძე გივი (დაკავებული); მეგრელიშვილი ანდრო (დაკავებული).
საკვანძო სიტყვები:  მოგება კლუბში; ქურდულ სამყაროსთან კავშირი; ბრალდება; დაკავება.
რომელი ოპოზიციური ლიდერები მივლენ ბურჯანაძესთან და რომლები - გაჩეჩილაძესთან? / ეკა სეხნიაშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 4-8 ნოემბერი. - N104 (2541). - გვ.3[MFN: 41738]
ფოტოები:  ალასანია ირაკლი; სანიკიძე გუბაზ; ზურაბიშვილი სალომე; ნათელაშვილი შალვა; ბურჯანაძე ნინო; ნოღაიდელი ზურაბ; გაჩეჩილაძე ლევან; ძიძიგური ზვიად
ანოტაცია:  25 ნოემბრისთვის ოპოზიციის მიერ დაგეგმილი აქციის გამო
პერსონალია:  ძიძიგური ზვიად ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი); გუგავა გიორგი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); ჯაჯანაშვილი სოფო ("საქართველოს გზის" პრესსამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; სახალხო კრების შეკრება; სამომავლო გეგმები.
1. ღია წერილი საქართველოს პრეზიდენტს, ბატონ მიხეილ სააკაშვილს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს, ბატონ დავით ბაქრაძეს // ალია. - თბილისი, 2010. - 4-8 ნოემბერი. - N104 92541). - გვ.4[MFN: 41739]
UDC:  336.2(479.22)(094.4)
ანოტაცია:  ახალი საგადასახადო კოდექსის გამო
თემატიკა:  საგადასახადო კოდექსი.
1. გარდაფხაძე, ლევან
ახალი სასარგებლო პროდუქტი "ბაზისბანკისგან" - "ავტომატური გადარიცხვების სერვისი" : ინტერვიუ / ლევან გარდაფხაძე // ალია. - თბილისი, 2010. - 4-8 ნოემბერი. - N104 (2541). - გვ.5[MFN: 41740]
ანოტაცია:  ახალი სერვისის პრეზენტაცია "ბაზისბანკში"
პერსონალია:  გარდაფხაძე ლევან ("ბაზისბანკის" საცალო მიმართულების დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "ბაზისბანკი".
1. მესხიშვილი, გუგა
"აირზენა" თეირანის მიმართულებით პირდაპირი რეისით იფრენს / გუგა მესხიშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 4-8 ნოემბერი. - N104 (2541). - გვ.5[MFN: 41741]
UDC:  656.7(479.22)
პერსონალია:  საბერი მანუჩარ (ირანის ელჩი საქართველოში); იმესადი აჰმად (კომპანია "მარკოპოლოს" ხელმძღვანელი); გოგოლაძე დავით ("აირზენას" გაყიდვების მენეჯერი); ჯანჯღავა გიორგი (საქართველოს ელჩი ირანში); გაიაშვილი თამაზ ("აირზენას" პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  "აირზენა".
გეოგ.დასახელება:  ირანი.
თემატიკა:  საჰაერო ტრანსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  საჰაერო მიმოსვლა; ორმხრივი ურთიერთობები; ტურისტული მოგზაურობა; ტურისტული რეისი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4170 | 4171 | 4172 | 4173 | 4174 | 4175 | 4176 | 4177 | 4178 | 4179 | 4180 |  შემდეგი »  ბოლო »»