ფოტოები: ხვედელიძე გივი; ბარბაქაძე რომან
ანოტაცია: "ქურდული სამყაროს" წევრების დაკავება
პერსონალია: ხვედელიძე გივი (დაკავებული); მეგრელიშვილი ანდრო (დაკავებული).
საკვანძო სიტყვები: მოგება კლუბში ; ქურდულ სამყაროსთან კავშირი ; ბრალდება ; დაკავება .
სეხნიაშვილი, ეკა
რომელი ოპოზიციური ლიდერები მივლენ ბურჯანაძესთან და რომლები - გაჩეჩილაძესთან? / ეკა სეხნიაშვილი // ალია . - თბილისი, 2010. - 4-8 ნოემბერი. - N104 (2541). - გვ.3[MFN: 41738 ]
ფოტოები: ალასანია ირაკლი; სანიკიძე გუბაზ; ზურაბიშვილი სალომე; ნათელაშვილი შალვა; ბურჯანაძე ნინო; ნოღაიდელი ზურაბ; გაჩეჩილაძე ლევან; ძიძიგური ზვიად
ანოტაცია: 25 ნოემბრისთვის ოპოზიციის მიერ დაგეგმილი აქციის გამო
პერსონალია: ძიძიგური ზვიად ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი); გუგავა გიორგი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); ჯაჯანაშვილი სოფო ("საქართველოს გზის" პრესსამსახურის უფროსი).
თემატიკა: საქართველოს საშინაო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიცია ; სახალხო კრების შეკრება ; სამომავლო გეგმები .
ღია წერილი საქართველოს პრეზიდენტს, ბატონ მიხეილ სააკაშვილს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს, ბატონ დავით ბაქრაძეს // ალია . - თბილისი, 2010. - 4-8 ნოემბერი. - N104 92541). - გვ.4[MFN: 41739 ]
UDC: 336.2(479.22)(094.4)
ანოტაცია: ახალი საგადასახადო კოდექსის გამო
თემატიკა: საგადასახადო კოდექსი .
გარდაფხაძე, ლევან
ახალი სასარგებლო პროდუქტი "ბაზისბანკისგან" - "ავტომატური გადარიცხვების სერვისი" : ინტერვიუ / ლევან გარდაფხაძე // ალია . - თბილისი, 2010. - 4-8 ნოემბერი. - N104 (2541). - გვ.5[MFN: 41740 ]
ანოტაცია: ახალი სერვისის პრეზენტაცია "ბაზისბანკში"
პერსონალია: გარდაფხაძე ლევან ("ბაზისბანკის" საცალო მიმართულების დირექტორი).
ორგანიზაცია: "ბაზისბანკი" .
თემატიკა: ბანკები საქართველოში .
მესხიშვილი, გუგა
"აირზენა" თეირანის მიმართულებით პირდაპირი რეისით იფრენს / გუგა მესხიშვილი // ალია . - თბილისი, 2010. - 4-8 ნოემბერი. - N104 (2541). - გვ.5[MFN: 41741 ]
UDC: 656.7(479.22)
პერსონალია: საბერი მანუჩარ (ირანის ელჩი საქართველოში); იმესადი აჰმად (კომპანია "მარკოპოლოს" ხელმძღვანელი); გოგოლაძე დავით ("აირზენას" გაყიდვების მენეჯერი); ჯანჯღავა გიორგი (საქართველოს ელჩი ირანში); გაიაშვილი თამაზ ("აირზენას" პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: "აირზენა" .
გეოგ.დასახელება: ირანი .
თემატიკა: საჰაერო ტრანსპორტი .
საკვანძო სიტყვები: საჰაერო მიმოსვლა ; ორმხრივი ურთიერთობები ; ტურისტული მოგზაურობა ; ტურისტული რეისი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4170 | 4171 | 4172 | 4173 | 4174 | 4175 | 4176 | 4177 | 4178 | 4179 | 4180 | შემდეგი » ბოლო »»