ანოტაცია: ინტერვიუ ბესო აბულაძესთან "ორანჟ ქარდის" უპირატესობაზე
პერსონალია: აბულაძე ბესო ("საქართველოს ბანკის" პროდუქტების განვითარების დეპარტამენტის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: თანხის განაღდება ; უპროცენტო კრედიტი ; საკრედიტო ლიმიტი .
ინფო ნიუს ჯორჯია
ალანიას 123 ქალი ჰყოლია გაყიდული : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2007. - 6-7 თებერვალი. - N13(1985). - გვ.9[MFN: 42460 ]
ანოტაცია: ტრეფიკინგის ბრალდებით ირინა ალანიას დაკავების ფაქტზე
საკვანძო სიტყვები: ადამიანებით ვაჭრობა .
მეტროებში აფთიაქებისთვის ფართობები ქირავდება : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2007. - 6-7 თებერვალი. - N13(1985). - გვ.9[MFN: 42461 ]
ანოტაცია: მეტროსადგურებში სააფთიაქო ქსელისთვის ფართების 10-წლიანი იჯარით გაცემაზე აუქციონის გამოცხადება
დასაქმების სააგენტო ინფორმაციას მალავს : რამდენმა ადამიანმა იშოვა სამსახური ბიუჯეტიდან დახარჯული 24 მილიონით? / მარიტა დამენია // ალია . - თბილისი, 2007. - 6-7 თებერვალი. - N13(1985). - გვ.10[MFN: 42462 ]
ანოტაცია: საქართველოში უმუშევრობის პრობლემაზე
პერსონალია: თოხაძე ნიკა (დასაქმების სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი); ჩიხრაძე ფიქრია ("ახალი მემარჯვენეების" ერთ-ერთი ლიდერი).
თემატიკა: უმუშევრობა საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: დასაქმების პროგრამა ; მონაცემთა ბაზა ; შემცირებები .
ადვოკატები შეღავათებს მოითხოვენ / დიმიტრი ტიკარაძე // ალია . - თბილისი, 2007. - 6-7 თებერვალი. - N13(1985). - გვ.10[MFN: 42463 ]
ანოტაცია: ადვოკატებისთვის განსაკუთრებული დაბეგვრის რეჟიმის შემოღება
პერსონალია: ასლანიშვილი კახა (ადვოკატთა ასოციაციის პრეზიდენტი); გვარამია ნიკა (საქართველოს პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის წევრი).
საკვანძო სიტყვები: საგადასახადო კოდექსი ; შეღავათების დაწესება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4242 | 4243 | 4244 | 4245 | 4246 | 4247 | 4248 | 4249 | 4250 | 4251 | 4252 | შემდეგი » ბოლო »»