გელით გაშლილი ხელითო... : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.11[MFN: 42566]
ანოტაცია:  უცხო ქვეყნის ავიაკომპანიებისთვის საქართველოს ბაზარზე შემოსვლის გამარტივებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ავიაკომპანიები.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო ავიაგადაზიდვები; ლიცენზიის მოპოვება.
არ უნდა ინატრო ასეთი სტუმარი? : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.11[MFN: 42567]
ანოტაცია:  ყვარლის რაიონის სოფელ ალმატში მომხდარი საზარელი მკვლელობის შესახებ
გეოგ.დასახელება:  ყვარელი (ალმატი).
საკვანძო სიტყვები:  მკვლელობაში ეჭვმიტანილი; განზრახ მკვლელობა.
გაარკვიეთ ხალხი და "სახალხო ფორუმი", რა ხდება : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.11[MFN: 42568]
ანოტაცია:  ნატოში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შარტავა კახა ("სახალხო ფორუმის" თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტების მოგვარება; რუსეთის სამშვიდობო ძალები; რეფერენდუმის ჩატარება.
აბა, ვინ დაყაჭავს მილიონებს : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.11[MFN: 42569]
ფოტოები:  ლადო ჭიპაშვილი
ანოტაცია:  ლადო ჭიპაშვილის და ზურაბ ნოღაიდელის მიერ ქართული ბიზნესის წარმომადგენლებისთვის საერთაშორისო სტანდარტების 100 ახალი საავადმყოფოს ასაშენებლად 200 მილიონი დოლარის ინვესტიციის ჩადების შეთავაზება
პერსონალია:  ჭიპაშვილი ლადო (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  პოტენციური ინვესტორები; კონსულტაციების გამართვა.
1. ბერულავა, ლაშა
ზუგდიდში მესამე "გასეირნებაზე" ძროხებს ადგილზე დახვრეტენ / ლაშა ბერულავა // ალია. - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.7[MFN: 42570]
UDC:  316.3
პერსონალია:  მესხი ლევან (ქალაქ ზუგდიდის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი).
მოზომილად ხარჯვა არავის უნდა : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.4[MFN: 42571]