გელით გაშლილი ხელითო... : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.11[MFN: 42566 ]
ანოტაცია: უცხო ქვეყნის ავიაკომპანიებისთვის საქართველოს ბაზარზე შემოსვლის გამარტივებასთან დაკავშირებით
თემატიკა: ავიაკომპანიები .
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო ავიაგადაზიდვები ; ლიცენზიის მოპოვება .
არ უნდა ინატრო ასეთი სტუმარი? : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.11[MFN: 42567 ]
ანოტაცია: ყვარლის რაიონის სოფელ ალმატში მომხდარი საზარელი მკვლელობის შესახებ
გეოგ.დასახელება: ყვარელი (ალმატი ).
საკვანძო სიტყვები: მკვლელობაში ეჭვმიტანილი ; განზრახ მკვლელობა .
გაარკვიეთ ხალხი და "სახალხო ფორუმი", რა ხდება : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.11[MFN: 42568 ]
ანოტაცია: ნატოში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: შარტავა კახა ("სახალხო ფორუმის" თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: კონფლიქტების მოგვარება ; რუსეთის სამშვიდობო ძალები ; რეფერენდუმის ჩატარება .
აბა, ვინ დაყაჭავს მილიონებს : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.11[MFN: 42569 ]
ფოტოები: ლადო ჭიპაშვილი
ანოტაცია: ლადო ჭიპაშვილის და ზურაბ ნოღაიდელის მიერ ქართული ბიზნესის წარმომადგენლებისთვის საერთაშორისო სტანდარტების 100 ახალი საავადმყოფოს ასაშენებლად 200 მილიონი დოლარის ინვესტიციის ჩადების შეთავაზება
პერსონალია: ჭიპაშვილი ლადო (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: პოტენციური ინვესტორები ; კონსულტაციების გამართვა .
ბერულავა, ლაშა
ზუგდიდში მესამე "გასეირნებაზე" ძროხებს ადგილზე დახვრეტენ / ლაშა ბერულავა // ალია . - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.7[MFN: 42570 ]
UDC: 316.3
პერსონალია: მესხი ლევან (ქალაქ ზუგდიდის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი).
მოზომილად ხარჯვა არავის უნდა : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2007. - 10-12 თებერვალი. - N15(1987). - გვ.4[MFN: 42571 ]