რა ხდება ჩრდილოეთ კავკასიაში : ინტერვიუ / მამუკა არეშიძე ; ესაუბრა ნინო კეკელია // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 20 ივლისი. - N195. - გვ.5[MFN: 4263]
ანოტაცია:  კონფლიქტოლოგი საუბრობს რუსეთის ტერიტორიაზე არსებულ მუსლიმურ რესპუბლიკებსა და ოფიციალურ მოსკოვს შორის ვითარების გამწვავებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კადიროვი რამზან (ჩეჩნეთის პრეზიდენტი).
რატომ გადააყენეს თსუ-ს იურიდიული ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებელი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 19 ივლისი. - N194. - გვ.16[MFN: 4264]
ანოტაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებლის დავით კერესელიძის თანამდებობიდან გათავისუფლების მიზეზები
პერსონალია:  ხუბუა გიორგი (თსუ-ს რექტორი); დემეტრაშვილი ავთანდილ (იურიდიული ფაკულტეტის მეცნიერებათა კანდიდატი); ბოსტოვანაშვილი დათო (დეკანის მოვალეობის შემსრულებლის მოადგილე); დავითაშვილი გიორგი (თსუ-ს იურიდიული ფაკულტეტის მეცნიერებათა დოქტორი).
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; საკადრო ცვლილებები.
1. ძაგნიძე, გიორგი
კიბოს წინასწარმეტყველება გენეტიკური ანალიზით : ინტერვიუ / გიორგი ძაგნიძე ; ესაუბრა ნინო ერისთავი // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 20 ივლისი. - N195. - გვ.6[MFN: 4265]
ანოტაცია:  საქართველოში მკერდის კიბოს პრევენციის, გამოვლინებისა და დიაგნოსტიკის შესახებ საუბრობს კიბოს კვლევის ჯგუფის პრეზიდენტი, ქირურგი-მამოლოგი გ. ძაგნიძე
საქართველოში ორნიშნა ინფლაციის მიზეზი ქვეყანაში არსებული კორუფციაა // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 22-28 ივლ.. - N13. - გვ.1,3[MFN: 4266]
UDC:  336.748.12 + 328.185(479.22)
ანოტაცია:  ინფლაციის მიზეზებზე. ეკონომიკის ექსპერტის სოსო ცისკარიშვილის კომენტარით
თემატიკა:  ინფლაცია; კორუფცია.
საკვანძო სიტყვები:  გამჭვირვალობა.
პაატა ბურჭულაძე თინა ხიდაშელის წინააღმდეგ. ხელისუფლება პარლამენტში სამოცამდე მაჟორიტარის გაყვანას გეგმავს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 აპრილი. - N87. - გვ.1,5[MFN: 4267]
ანოტაცია:  ხელისუფლებისა და ოპოზიციის მაჟორიტარი კანდიდატების შესახებ მომავალ საპარლამენტო არჩევნებში
ერთი დღე ბუქარესტამდე. ბუში ნატოს სამიტზე კიევიდან ჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 აპრილი. - N87. - გვ.1-2[MFN: 4268]
ანოტაცია:  წინააღმდეგობები საქართველოსა და უკრაინის ნატოს სამოქმედო გეგმაზე - "მაპ"-ზე გადასვლასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნაკაშიძე ნინო (ევროპასთან ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტის ხელმძღვანელი); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი); ლავროვი სერგეი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); გაბაშვილი კოტე (საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); სხეფერი იააპ დე ჰოოპ (ნატოს გენერალური მდივანი).
თემატიკა:  საერთაშორისო ურთიერთობები.
ვის უნდა ეკუთვნოდეს ეროვნული ბანკი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 22-28 ივლ.N13. - გვ.1,4[MFN: 4269]
UDC:  336.711(100)
ანოტაცია:  ეროვნული ბანკის საკუთრების საკითხი რამოდენიმე ქვეყნის მაგალითზე
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; იტალია; აშშ; ბელგია; სამხრეთ აფრიკა; საქართველო.
თემატიკა:  ეროვნული ბანკები.
1. იორდანიშვილი, ნინო
ანოტაცია:  პაატა ბურჭულაძის მიერ გაწეულ საქველმოქმედო საქმიანობასა და მისი სახელობის ვარსკვლავის გახსნაზე თბილისის ზ. ფალიაშვილის სახ. ოპერისა და ბალეტის თეატრის წინ
პერსონალია:  ტემირკანოვი იური (დირიჟორი).
თემატიკა:  საოპერო ხელოვნება; ქველმოქმედება.
ანოტაცია:  შეთანხმება, რუსულ-ქართული ერთობლივი საბაჟო პუნქტის გახსნასთან დაკავშირებით როკის გვირაბთან, მსო-ში რუსეთის გაწევრიანებაზე საქართველოს თანხმობის სანაცვლოდ. ქართველი ექსპერტების კომენტარები
პერსონალია:  ხუხაშვილი გია (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი); იაკობაშვილი თემურ (სახმინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში).
რუსები საქართველოში "მშვიდობის იძულებით დამყარებაში" ვარჯიშობენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 18 ივლისი. - N193. - გვ.3,4[MFN: 4272]
ანოტაცია:  როკისა და მამისონის უღელტეხილებთან ახლოს რუსეთ-საქართველოს საზღვარზე რუსეთმა ახალი ფართომასშტაბიანი წვრთნები "კავკასია-2008" დაიწყო
მოხსენიებული პირები:  სესიაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი); არეშიძე მამუკა (კონფლიქტოლოგი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 423 | 424 | 425 | 426 | 427 | 428 | 429 | 430 | 431 | 432 | 433 |  შემდეგი »  ბოლო »»