დღეიდან ამ ვარსკვლავს პაატა ბურჭულაძე ჰქვია // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 20 ივლისი. - N195. - გვ.11[MFN: 4270]
ანოტაცია:  პაატა ბურჭულაძის მიერ გაწეულ საქველმოქმედო საქმიანობასა და მისი სახელობის ვარსკვლავის გახსნაზე თბილისის ზ. ფალიაშვილის სახ. ოპერისა და ბალეტის თეატრის წინ
პერსონალია:  ტემირკანოვი იური (დირიჟორი).
თემატიკა:  საოპერო ხელოვნება; ქველმოქმედება.
რუსეთი როკის გვირაბის ერთობლივ კონტროლს ოფიციალურად დათანხმდა. თბილისში შიშობენ, რომ ახალი ქართულ-რუსული საბაჟო რუსეთის მსო-ში გაწევრიანების შემდეგ დაიხურება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 აპრილი. - N87. - გვ.2[MFN: 4271]
ანოტაცია:  შეთანხმება, რუსულ-ქართული ერთობლივი საბაჟო პუნქტის გახსნასთან დაკავშირებით როკის გვირაბთან, მსო-ში რუსეთის გაწევრიანებაზე საქართველოს თანხმობის სანაცვლოდ. ქართველი ექსპერტების კომენტარები
პერსონალია:  ხუხაშვილი გია (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი); იაკობაშვილი თემურ (სახმინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში).
თემატიკა:  ქართულ-რუსული ურთიერთობები.
რუსები საქართველოში "მშვიდობის იძულებით დამყარებაში" ვარჯიშობენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 18 ივლისი. - N193. - გვ.3,4[MFN: 4272]
ანოტაცია:  როკისა და მამისონის უღელტეხილებთან ახლოს რუსეთ-საქართველოს საზღვარზე რუსეთმა ახალი ფართომასშტაბიანი წვრთნები "კავკასია-2008" დაიწყო
მოხსენიებული პირები:  სესიაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი); არეშიძე მამუკა (კონფლიქტოლოგი).
1. ტრაპაიძე, ნუცა
გაერო და აშშ საქართველოს შრომის კოდექსის შეცვლას სთხოვენ. საერთაშორისო ორგანიზაციის დასკვნაში საქართველოს შრომის კოდექსის მუხლები დასაქმებულთა უფლებების დარღვევის მაგალითებადაა მოყვანილი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 აპრილი. - N87. - გვ.3[MFN: 4273]
ანოტაცია:  შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის - "ILO"-ს უარყოფითი შეფასებები საქართველოს შრომის მოქმედ კოდექსთან დაკავშირებით
პერსონალია:  პეტრიაშვილი ირაკლი (საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანების თავმჯდომარე).
თემატიკა:  კანონმდებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  პროფესიული კავშირი; წევრობის უფლება; შრომითი სტანდარტები; ზეგანაკვეთური შრომა; შრომის ანაზღაურება.
1. საპარლამენტო უმცირესობა საპენსიო ასაკის შემცირების ინიციატივით გამოდის : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 22-28 ივლ.N13. - გვ.2[MFN: 4274]
UDC:  340.130.53 + 364(479.22)
ანოტაცია:  უმცირესობის საკანონმდებლო ინიციატივა პენსიონერებისა და ბავშვების პირობების გასაუმჯობესებლად
თემატიკა:  კანონები; სოცუზრუნველყოფა.
უჭირთ თუ არა ქართველ მოსწავლეებს მათემატიკური საგნები // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 20 ივლისი. - N195. - გვ.1,13[MFN: 4275]
ანოტაცია:  საერთაშორისო მათემატიკური თამაში-კონკურსი "კენგურუს" შექმნის ისტორია და მისი განხორციელება ქართულ საგანმანათლებლო პრაქტიკაში
პერსონალია:  ბერძენიშვილი ლალი (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ბალავარის" პრეზიდენტი); თევზაძე თამაზ (პროფესორი, მათემატიკოსი); ივანიძე ნინო (მათემატიკის პედაგოგი).
თემატიკა:  განათლება; ტექნიკური მეცნიერებები.
ლეიბორისტები შავ სიას ამზადებენ : ინტერვიუ / გიორგი გუგავა ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 აპრილი. - N87. - გვ.4[MFN: 4276]