"კავკასუს ონლაინმა" ევროპაში სარკმელი გაჭრა // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 18 ივლისი. - N193. - გვ.8[MFN: 4284 ]
ანოტაცია: ბულგარეთისა და საქართველოს შემაერთებელი კაბელის გაყვანა უკვე დასრულდა
პერსონალია: სანადირაძე მამია ("კავკასუს ონლაინის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: კომუნიკაცია .
ეროვნულმა ბანკმა, საგადასახადო სისტემის მოდერნიზების მიზნით, ტენდერი გამოაცხადა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 22-28 ივლ.. - N13. - გვ.2[MFN: 4285 ]
UDC: 336.71(083.78)
ანოტაცია: გამოცხადდა ღია, საერთაშორისო ტენდერი
თემატიკა: საბანკო საქმე ; ტენდერები .
საკვანძო სიტყვები: ანგარიშსწორების სისტემა .
2 მოხსნეს და 669 არ გამოცხადდა. ერთიანი ეროვნული გამოცდები დასრულდა, შედეგები ერთ თვეში იქნება // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 18 ივლისი. - N193. - გვ.10[MFN: 4286 ]
გიორგი კარბელაშვილი ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილედ დაინიშნა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 22-28 ივლ.. - N13. - გვ.3[MFN: 4287 ]
ანოტაცია: კურირებას გაუწევს ინფრასტრუქტურისა და ტრანსპორტის სფეროს
თემატიკა: მთავრობა .
"ჯეოსელის" თასს "ვითიბი ბანკ ჯორჯიას" წარმომადგენელი დაეუფლა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 22-28 ივლ.. - N13. - გვ.3[MFN: 4288 ]
ანოტაცია: "ჯეოსელის" საერთაშორისო ტურნირზე ჩოგბურთში მოყვარულ და პროფესიონალ ბიზნესმენებს შორის
საკვანძო სიტყვები: მოყვარულთა ტურნირები .
ერისთავი, ნინო
აფხაზეთში ტურისტთა ნაკადის შემცირებას ოფიციალურად ადასტურებენ // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 18 ივლისი. - N193. - გვ.16[MFN: 4289 ]
ანოტაცია: საკურორტო სეზონს წელს აფხაზეთი ტურისტების სიმცირით ხვდება
"გაერთიანებული ტელეკომი" აბონენტს სხვა ოპერატორის დავალიანების გამო არ გათიშავს! // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 1 აპრილი. - N87. - გვ.5[MFN: 4290 ]
ანოტაცია: კომპანია "ახალი ქსელების" აბონენტთა უკმაყოფილების მიზეზები და "გაერთიანებული ტელეკომის"აბონენტთა მომსახურების ახალი პირობები
პერსონალია: კიკნაძე რობერტ ("ახალი ქსელების" აბონენტი); მარტიაშვილი ივა ("გაერთიანებული ტელეკომის" გენერალური დირექტორის მოადგილე).