თემატიკა:  კავშირგაბმულობა.
აბონენტი ირჩევს შეღავათიან ტარიფებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 აპრილი. - N87. - გვ.6[MFN: 4291]
ანოტაცია:  სატელეკომუნიკაციო კომპანიების - "გაერთიანებული ტელეკომისა"და "ახალი ქსელების" განსხვავებული სატარიფო პოლიტიკის შესახებ
პერსონალია:  მარტიაშვილი ივა ("გაერთიანებული ტელეკომის" გენერალური დირექტორის მოადგილე); ჯერვალიძე ლიანა (ენერგეტიკის ექსპერტი); კაპანაძე მზია ("ახალი ქსელების" მარკეტინგის განყოფილების უფროსი); ჭიღლაძე ნინო ("ახალი ქსელების" აბონენტი).
1. იაკობაშვილი, ლელა
"არანორმალურია, რომ სამშენებლო კომპანიები ბინის გარანტიას არ იძლევიან". ვის მოვთხოვოთ პასუხი მშენებლობის ხარისხზე : ინტერვიუ / ლ.იაკობაშვილი ; ესაუბრა ლ.კობერიძე // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 22-28 ივლ.. - N13. - გვ.6[MFN: 4292]
UDC:  332.82(479.22)
ანოტაცია:  ახალაშენებული ბინების ხარისხზე საუბრობს Index Consalting-ის ექსპერტი
ამსტერდამის პოლიციამ სააკაშვილის სიმამრი დააკავა. ანგელა მერკელი კი "მაპ"-ის ნაცვლად ევროკავშირში გაწევრიანებაზე კონსულტაციების დაწყებას გვთავაზობს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 აპრილი. - N87. - გვ.7[MFN: 4293]
ანოტაცია:  ჰოლანდიის ქართული სათვისტომოს მიერ ამსტერდამში გამართული აქცია, რომელიც ნატოს სამიტზე საქართველოსა და უკრაინის ნატოში გაწევრიანების სამოქმედო გეგმის "მაპ"-ის მიცემის ერთი წლით გადადების საპროტესტოდ გაიმართა. აქციაში მონაწილეობდა საქართველოს პირველი ლედის, სანდრა რულოვსის მამა ედვარდ რულოვსი
პერსონალია:  მერკელი ანგელა (გერმანიის კანცლერი); საპატერო ხოსე მანუელ (ესპანეთის პრემიერ-მინისტრი); ფიჩხაძე შალვა (ა/ო "საქართველო ნატოში" ხელმძღვანელი).
1. ხასაია, ქეთი
ექსპერტები უძრავ ქონებაზე ფასების 50 პროცენტით ზრდას ვარაუდობენ // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 22-28 ივლ.. - N13. - გვ.6[MFN: 4294]
UDC:  332.82 + 338.5(479.22)
ანოტაცია:  ბინათმშენებლობის ბუმზე საქართველოში
თემატიკა:  ბინათმშენებლობა; ფასები.
ანოტაცია:  პროსტიტუციული ბიზნესის განვითარებაზე - მომსახურება ინტერნეტით
საკვანძო სიტყვები:  ინტერნეტ-მომსახურება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 425 | 426 | 427 | 428 | 429 | 430 | 431 | 432 | 433 | 434 | 435 |  შემდეგი »  ბოლო »»