ფოტოები: ცოტნე გამსახურდია
ანოტაცია: ცოტნე გამსახურდიას პოლიტიკურ მიზნებზე
პერსონალია: გამსახურდია კონსტანტინე (პოლიტიკური გაერთიანება "თავისუფლების" ლიდერი); გამსახურდია გიორგი (სამართალდამცავი); გამსახურდია ცოტნე (ზვიად გამსახურდიას შვილი); ხერხეულიძე ეკა (პარლამენტის წევრი).
რა კავშირშია 9 აპრილის ტრაგედიასთან მარგარეტ ტეტჩერი? / ქეთი ხატიაშვილი // ალია . - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.3[MFN: 43074 ]
ანოტაცია: ამერიკაში მყოფი ქართველი ემიგრანტის გიორგი წიქარიშვილის ავტორობით გამოცემულ წიგნში ასახულ 9 აპრილის მოვლენების დეტალებზე
პერსონალია: წიქარიშვილი გიორგი (ემიგრანტი); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); პატიაშვილი ჯუმბერ (ყოფილი ცეკა-ს მდივანი); გორბაჩოვი მიხეილ (ყოფილი საბჭოთა კავშირის ცეკა-ს მდივანი); ტეტჩერი მარგარეტ (ინგლისის პრემიერ-მინისტრი); როდიონოვი იგორ (გენერალი); გორგოძე შოთა (შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყოფილი მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: მოვლენების განვითარება ; ამოუცნობი ეპიზოდები .
ხაზარაძე, მამუკა
"თი-ბი-სი" კიდევ ერთი საინტერესო პროექტის ინიციატორი ხდება / მამუკა ხაზარაძე, გია ჯავრიშვილი, ვახტანგ ბუცხრიკიძე ; მოამზადა ანი ქარქაშაძემ // ალია . - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.5[MFN: 43075 ]
UDC: 61(479.22) + 336.7(479.22)
• ჯავრიშვილი, გია (ავტ.); ბუცხრიკიძე, ვახტანგ (ავტ.);
ანოტაცია: კლინიკა ოფთალმიჯსა და "თი-ბი-სი ბანკს" შორის გაფორმებულ ხელშეკრულებაზე
პერსონალია: ხაზარაძე მამუკა ("თი-ბი-სი" ჯგუფის პრეზიდენტი); ჯავრიშვილი გია (კლინიკა "ოფთალმიჯის" დამფუძნებელი); ბუცხრიკიძე ვახტანგ ("თი-ბი-სი ბანკის" პრეზიდენტი).
თემატიკა: სამედიცინო დაწესებულებები ; ბანკები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: ერთობლივი მომსახურება ; ხელსაყრელი პირობები .
ნიკოლაიშვილი, ლაშა
რას სთავაზობს "რიკო ინტერნეიშენელი" ქართველ სტუდენტებს და რატომ ირჩევენ ისინი ამერიკის შეერთებულ შტატებს? / ლაშა ნიკოლაიშვილი, გიორგი ბარქაია ; ესაუბრა თათია ვასაძე // ალია . - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.7[MFN: 43076 ]
• ბარქაია, გიორგი (ავტ.);
ანოტაცია: "რიკო ინტერნეიშენელ" ჯგუფის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია: ნიკოლაიშვილი ლაშა (კომპანია "რიკოს" პრეზიდენტი); ბარქაია გიორგი ("რიკო ინტერნეიშენელის" მენეჯერი).
საკვანძო სიტყვები: გაცვლითი პროგრამები .
ჩიქოვანი, ნატო
იანუკოვიჩი ნოღაიდელს და ბურჯანაძეს აღარ შეხვდება / ნატო ჩიქოვანი ; ესაუბრა ირაკლი მამალაძე // ალია . - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.2[MFN: 43077 ]