ფოტოები:  ცოტნე გამსახურდია
ანოტაცია:  ცოტნე გამსახურდიას პოლიტიკურ მიზნებზე
პერსონალია:  გამსახურდია კონსტანტინე (პოლიტიკური გაერთიანება "თავისუფლების" ლიდერი); გამსახურდია გიორგი (სამართალდამცავი); გამსახურდია ცოტნე (ზვიად გამსახურდიას შვილი); ხერხეულიძე ეკა (პარლამენტის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა.
1. ხატიაშვილი, ქეთი
რა კავშირშია 9 აპრილის ტრაგედიასთან მარგარეტ ტეტჩერი? / ქეთი ხატიაშვილი // ალია. - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.3[MFN: 43074]
ანოტაცია:  ამერიკაში მყოფი ქართველი ემიგრანტის გიორგი წიქარიშვილის ავტორობით გამოცემულ წიგნში ასახულ 9 აპრილის მოვლენების დეტალებზე
პერსონალია:  წიქარიშვილი გიორგი (ემიგრანტი); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); პატიაშვილი ჯუმბერ (ყოფილი ცეკა-ს მდივანი); გორბაჩოვი მიხეილ (ყოფილი საბჭოთა კავშირის ცეკა-ს მდივანი); ტეტჩერი მარგარეტ (ინგლისის პრემიერ-მინისტრი); როდიონოვი იგორ (გენერალი); გორგოძე შოთა (შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყოფილი მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მოვლენების განვითარება; ამოუცნობი ეპიზოდები.
1. ხაზარაძე, მამუკა
"თი-ბი-სი" კიდევ ერთი საინტერესო პროექტის ინიციატორი ხდება / მამუკა ხაზარაძე, გია ჯავრიშვილი, ვახტანგ ბუცხრიკიძე ; მოამზადა ანი ქარქაშაძემ // ალია. - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.5[MFN: 43075]
UDC:  61(479.22) + 336.7(479.22)
ჯავრიშვილი, გია (ავტ.);  ბუცხრიკიძე, ვახტანგ (ავტ.);